Sunteți pe pagina 1din 11

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.

3, BRĂILA

PROIECT DE ACTIVITATE SUSŢINUT ÎN


CADRUL INSPECŢIEI SPECIALE
PENTRU GRADUL DIDACTIC II

Profesor pentru învăţământ preşcolar


SANDU ADRIANA MARIANA

Nivel I
Grupa mijlocie
31 octombrie 2012

1
PROIECT DE O ZI
TEMA ANUALĂ: ,,CUM ESTE, A FOST ŞI VA FI PE
ACEST PĂMÂNT?”
SUBTEMA: ,, HALLOWEEN LA GRĂDINIŢĂ”
TIPUL DE ACTIVITATE: ACTIVITATE INTEGRATĂ –
dobândire de noi cunoştinţe ;
SCOPUL: Dobândirea de către preşcolari de cunoştinţe cu
privire la originea sărbătorii de Halloween; simboluri, culori,
tradiţii si obiceiuri ale copiilor, costumaţii, jocuri şi cântece
specifice;
Motivaţia proiectului: Cunoaşterea unui aspect al
tradiţiilor anglo-saxone mult mediatizat, dezvoltarea
spiritului de iniţiativă şi de competiţie, folosirea
aptitudinilor şi a talentelor artistice.
PROGRAMUL ZILEI:

 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


(ADP)
Rutine:
- Sosirea şi primirea copiilor;
- Micul dejun;
- Spălatul mâinilor, strânsul mesei, toaleta (deprinderi igienico – sanitare);
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEATÂ: ,, Ne pregătim de petrecere!”
- salutul, calendarul naturii, activitatea de grup, noutatea zilei;
Tranziţii: ,,Nu mi-e frică de bau –bau!”; ,,Câte unul pe cărare”
ACTIVITATE ÎNTEGRATĂ: A.L.A.I + A.D.E.( D.O.S.,
D.Ş.) + A.L.A. II ,,HALLOWEEN LA GRĂDINŢĂ”
 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE I:
Bibliotecă: ,, Codiţa dovleacului” – elemente grafice (realizarea unei
invitaţii)
2
Artă: ,,Felinare” – confecţionare
,,Dovleac pentru petrecere” – pictură
Joc de rol: ,,Prăjituri pentru colindători” – activitate gospodărească
Şţiinţă: ,,Ce ştiu despre Halloween?”- Realizarea unui poster

 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE II:


 ,,Jocul merelor şi deghizarea mumiilor”-joc distractiv;
 Servirea prăjiturilor realizate de copii ;

I. ACTIVITATE PE
DOMENII
EXPERIENŢIALE:
 DOMENIUL OM ŞI
SOCIETATE:
,, Lanterna lui Jack” –confecţionare

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-să selecteze materialele necesare temei propuse;


-să verbalizeze acţiunile întreprinse,folosind un limbaj
adecvat;
-să manifeste stabilitate si perseverenta în activitate;
-să realizeze lucrarea practică , folosind diferite tehnici
de lucru specifice activităţilor practice
( decupare , îmbinare , lipire )
Sarcina didactică: lipire, decupare, asamblarea lanternei
Obiectivele domeniului ştiinţă vor fi urmărite în centrul Artă.

 DOMENIUL ŞTIINŢĂ (se va desfăşura în toate


centrele deschise)
SUBIECTUL: Verificarea numeraţiei 1-3
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la numar;
-sa numere conştient în limitele 1-3;
-să denumească formele geometrice (prăjitura are formă de….);
Sarcina didactică : recunoaşterea şi denumirea pieselor , descrierea lor după criterii : formă,
culoare ,mărime.
Obiectivele domeniului ştiinţă vor fi urmărite în toate centrele de activitate deschise.

3
Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;
Forme de organizare: pe grupuri, frontal, individual;
Forme de evaluare: continuă;

 II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE I:


1. BIBLIOTECĂ:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-să reprezinte grafic codiţa dovleacului - bucla;
-să utilizeze în realizarea invitaţiei 3 carioca de culori diferite ;
- să-şi personalizeze invitaţia utilizând diverse instrumente de lucru;
Sarcina didactică : Realizarea unei invitaţii cu ajutorul semnelor grafice –bucla;
2. ARTĂ
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-să denumească materialele de lucru primite ;
-să confecţioneze felinare utilizând instrumentele de lucru puse la dispoziţie;
- să decupeze după contur capacul dovleacului;
-să realizeze din dovleac, sculptându-l, lanterna lui jack;
- să picteze dovleacul pentru petrecere;
Mijloc de realizare: Confecţionare
Sarcina didactică : Sculptarea dovlecilor, lipirea şi asamblarea felinarelor;
3. ŞTIINŢĂ
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-să deseneze imaginea aleasă ;
-să descrie imaginea aleasă şi să motiveze alegerea făcută;
-să lipească elementul desenat pe poster;
Mijloc de realizare: observare, sortare, lipire
Sarcina didactică : Realizarea unui poster utilizând elementele puse la dispoziţie;

4. JOC DE ROL
OBIECTIVE OPERATIONALE:
4
-să respecte regulile de igienă;
-să denumească ustensilele puse la dispoziţie;
-să denumească ,,ingredientele” necesare preparării prăjiturilor;
-să identifice forma prăjiturilor;
-să prepare prăjituri, decorându-le în mod original;
Mijloc de realizare: Activitate gospodărească
Sarcina didactică : Prepararea prăjiturilor din aluatul obţinut din diverse ,,ingrediente”

 III. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE II


 ,,Jocul merelor şi deghizarea mumiilor”-joc distractiv;
 Servirea prăjiturilor realizate de copii ;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-să- şi coreleze mişcările în funcţie de sarcinile jocului;
-să manifeste stăpânire de sine şi spirit competitiv în timpul jocului;
-să participe cu interes la joc păstrând ordinea şi disciplina;
-să servească din preparatele realizate de copii exprimându-si propriile sentimente Halloween şi
activitatea desfăşurată.
Forme de organizare: pe grupuri, individual, frontal.
Sarcina didactică : Prinderea mărului din lighean cu dinţii şi ,,deghizarea
mumiilor”

SCENARIUL ZILEI:
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă, în care copiii au
posibilitatea de a-şi împărtăşi ideile, de a-şi manifesta starea de spirit, de bună
dispoziţie. Copiii sunt aşezaţi pe pernuţe, în cerc, pentru a avea contact vizual
cu toţi membrii grupei.
Noutatea zilei: Copiii primesc o vizită neaşteptată, o vrăjitoare intră în clasă cu
diverse costume cu care se vor îmbrăca copiii la întâlnirea de dimineaţă deoarece
sărbătorim Halloween la grădiniţă.
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi membrii grupei cu o
formulă specifică « Bună dimineaţa, azi vreau să fiu... Eu vreau să fiu azi un dovleac, tu
ce vrei să fii? După acest moment se va face prezenţa, fiecare copil îşi va saluta copiii
care sunt aşezaţi pe pernuţe lângă el.
Apoi se discuta despre cum este vremea : « A început o nouă zi/ cum e vremea
azi, copii ? » Va fi ales un copil, care va fi şi meteorologul.
Li se prezintă copiilor tema zilei şi centrele de activitate deschise şi sarcinile de
lucru.
Tranziţa către centre se va realiza prin câtecelul ,,Nu mi-e frică de bau - bau”.
Se va merge la fiecare centru pentru a familiariza copiii cu materialele, sarcinile de
lucru şi obiectivele urmărite.
După ce sarcinile au fost îndeplinite, copiii vor trece pe la toate centrele unde au
lucrat, pentru a vedea şi aprecia rezultatele activităţii.

5
Ca răsplată a muncii lor, ei primesc acum surpriza, vom merge în vestiar unde ne vom
juca ,, Jocul merelor şi deghizarea mumiilor”. Evaluarea zilei se va realiza cu ajutorul
unui alt invitat surpriză (un părinte ) vine în vizită la petrecerea de Halloween şi le va
cânta copiiilor cântece specifice sărbătorii Halloween.
Tranziţia se va realiza prin cântecelul ,,Câte unul pe cărare”.
Ultima parte a zilei se va desfăşura în clasă , unde copiii vor servi prăjiturile
preparate de ei.

6
MATERIALE DIDACTICE FOLOSITE:
BIBLIOTECĂ ARTĂ ŞTIINŢĂ JOC DE ROL

,,invitaţiile” realizate din carton Foarfece, lipici, carioca, carton Carton colorat A3 pentru realizarea Şorţuleţe, farfurii de unică folosinţă,
colorat, carioca pentru elementele colorat portocaliu, dovleci, linguriţe posterului, creioane colorate, nucă de cocos, lapte praf, unt, alune,
grafice, sclipici, creioane colorate. şi cuţite de unică folosinţă, imagini semnificative – Halloween, zahăr pudră, platouri, şerveţele.
şerveţele, un balon umflat ce imită lipici.
dovleacul, acuarele, pensule,
lumânărele.

Inventar de probleme:

Ce ştiu copiii? Ce vor să afle?


Ce semnificaţie are Halloweenul?
De ce se costumează oamenii în diverse personaje?
De Halloween copiii se costumează şi merg la colindat. Care sunt simbolurile sărbătorii de Halloween: culori, tradiţii si
Este o sărbătoare împrumutată de la alte ţări. obiceiuri ale copiilor, costumaţii, jocuri şi cântece specifice;

FINALITĂŢILE ZILEI:
 Felinare –realizate din dovleci;
- realizate din carton colorat;
 invitaţii;
 posterul de Halloween;
 prăjituri pentru colindători

7
SCENARIUL ZILEI:

8
Eu am zece
degeţele!
Câte unul pe Surpriza: Vizita
DŞ- se va Întâlnirea de cărare! vrăjitoarei
desfăşura în dimineaţă ,,Ne Tranziţii (împreună cu
toate centrele pregătim de costumele pentru
de activitate petrecere” ADP petrecere)
ADE Servirea prăjiturilor
realizate de copii

DOS A.I.,,
,,Lanterna
PETRECERE DE ALA
lui Jack” II
Bibliotecă: ,
HALLOWEEN ”
,,Jocul merelor şi
,Codiţa ALA I deghizarea
dovleacului”
mumiilor”-joc
distractiv;
ARTĂ ,,Felinare”
,,Dovleacul Joc de Ştiinţă: ,, Ce
pentru rol: ştiu despre
petrecere” ,,Prăjituri Halloween
pentru (poster)
colindători”

9
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
MOMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGI EVALUAR
ORGANIZATO I E
RIC DIDACTIC
E
Întâlnirea de dimineaţă : ,, Ne pregătim de petrecere”, Copiii se vor aşeza în cerc, se vor Conversaţia Observarea
1.Moment saluta. Ei au posibilitatea să-şi împărtăşească ideile, starea de spirit, de bună Problematizarea comportamentului
dispoziţie. copiilor
organizatoric

Trezirea interesului copiilor se va realiza tot în cadrul Întâlnirii de dimineaţă, vor primi Conversaţia Atenţia,
2.Captarea ateţiei vizita unei Vrăjitoare ce le va aduce costume fiecărui copil, cu care se vor costuma şi vor Explicaţia Observarea
petrece de Halloween. Elementul comportamentului
surpriză copiilor.
Se anunţ tema activităţii în termeni accesibili: Vom desfăşura o activitate care se
numeşte ,,Petrecere de Halloween”. Ne vom împărţi pe centre, unde avem sarcina să
Observarea
3.Anunţarea temei realizăm elemente pentru petrecerea de Halloween. Se face intuirea centrelor şi a Explicaţia comportamentului
materialelor distribuite acestora.
şi a obiectivelor Împărţirea pe centre se va face astfel: la fiecare centru se află câte un balon care va fi Conversaţia copiilor.
spart de educatoare şi din el vor pica bileţele cu numele copiilor.
Tranzi\ia se realiza prin c@ntecelul ,,Nu mi-e frică de bau-bau”
Fiecare copil va merge la centrul unde şi-a auzit numele şi va lucra în funcţie de sarcinile
primite astfel:
La centrul ,,Artă” copiii vor avea de realizat sarcini diferite, astfel: o grupă de copii
4.Dirijarea învăţării Observarea
vor realiza ,,Lanterna lui Jack” confecţionându-şi dintr-un carton, căruia îi vor desena
ochii şi gura, apoi vor îndoi şi vor decupa după contur şi la final vor asambla felinarul; a Exercitiul comportamentului
doua grupă de copii vor avea de realizat ,,Felinare” din dovleci, folosindu-se de cuţite şi copiilor.
linguriţe de unică folosinţă, pentru a realiza ochii şi gura felinarului; a treia grupă de copii
vor avea de realizat ,,Felinare”, dar dintr-un balon deja confecţionat în ziua anterioară jocul
balonul a fost dat cu aracet şi apoi lipite şerveţele pe tot balonul şi lăsat la uscat), pe care mişcarea
vor trebui să-l picteze.
La centrul ,,Joc de rol” copiii se vor îmbrăca adecvat bucătăriei, cu şorţuleţe şi
10
boneţele. Ei vor prepara prăjituri Rafaelo din aluat realizat de ei împreună cu Vrăjitoarea,
folosind alune şi nucă de cocos, numărându-le, identificând forma acestora şi decorându-
le după plac. Se vor preciza regulile de igienă, modul de lucru.
La centrul ,,Bibliotecă” copiii vor avea de realizat o invitaţie, începută deja, dar în Conversaţia
care vor avea de realizat semne grafice-codiţa dovleacului, iar la final o vor decora cât mai Exerciţiul Observarea
original. Problematizarea comportamentului
La centrul ,,Ştiinţă” copiii vor realiza un poster, fiecare îşi va alege din coşuleţ o copiilor.
imagine reprezentativă despre Halloween, o va desena apoi o va lipi pentru a realiza la
sfârşit posterul Copiii se vor roti la fiecare centru, fiind îndrumaţi să treacă prin toate.
După terminarea activităţilor pe centre, se va realiza « Turul galeriei »pentru a observa
finalităţile activităţii. Se vor face aprecieri verbale. Aprecieri verbale
Copiii vor merge în vestiar unde se vor juca ,,Jocul merelor şi deghizarea mumiilor”.
Fiecare copil cu mâinile la spate va trebui să prindă un măr cu dinţii dintr-un castron cu
mere, fiind unul din jocurile reprezentative de Halloween. Deghizarea mumiilor- copiii
vor fi împărţiţi în şase echipe de câte 3 membri, vor alege un copil care va fi ,,mumia”, iar
ceilalţi doi vor trebui să-l ,,îmbrace în hârtie igienică, deghizându-l în mumie şi ce echipă
va termina ultima, va primi o pedeapsă.
Evaluarea activităţii Copiii vor primi o altă vizită surpriză, un tătic va veni să le cânte la chitară cântece Conversaţia Aprecieri verbale
reprezentative sărbătorii de Halloween, dar el ştia că trebuia să ajungă la o petrecere de Brainstorming
Halloween, dar e îngrijorat că a greşit grădinţa, însă copiii îl vor ,,ajuta” şi ii vor povesti
ceea ce ştiu ei despre Halloween şi ce au descoperit în timpul activităţii.
6.Încheierea Activitatea se va încheia prin servirea prăjiturilor realizate de copii şi prin aprecierile Conversaţia Aprecieri verbale
activităţii acestora despre activitate. Problematizarea

11

S-ar putea să vă placă și