Sunteți pe pagina 1din 4

PLAN DE LECTIE

DIRIGENTIE

Educaţia pentru carieră prin exerciţii

“Nu putem să încetăm a mai spera în viitorul omenirii deoarece stă


în destinmul nostru să modelăm viitorul în bine sau în rău”.
Arthur Henderson

Profesor-diriginte: Stroe Virginia


MODULUL: Planificarea carierei
TEMA: Detectiv în lumea profesiilor
CLASA: a V-a
SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Ramnicelu Nr.1
DATA: 28.11.2008
COMPONENTE SPECIFICE: Analizarea conceptului de cariera si a factorilor
care influienteaza dezvoltarea acesteia .
VALORI ŞI ATITUDINI FORMATE:
-respect si incredere in sine si in ceilalti ;
-orientarea spre o viata de calitate in prezent si in viitor .
CONCEPTE CHEIE: -avantaje
-dezavantaje
-calităţi
-studii
OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
- dezvoltarea capacitatii de planificare a carierei.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1.Sa cunoasca factorii care influienteaza decizia de cariera
O2.Sa evidentieze caracteristicile unor meserii
O3.Posibilitati de adaptare la meseria aleasa
O4Dezvoltarea abilitatii de informare privind caracteristicile capacitatii
decizionale;
O5.Sa identifice avantajele si dezavantajele unei meserii .
STRATEGII DIDACTICE:
a) Resurse materiale: videoproiector, mape,coli A4, calculator.
b) Resurse procedurale: conversatia euristica, argumentatia, slide show
( Power Point), observarea, expunerea.
c) Forme de evaluare: observarea sistematica, analiza exercitiului, interviurile.
DESFĂŞURAREA METODICĂ A LECŢIEI:
a.MOMENT ORGANIZATORIC:
-asigurarea ordinii si disciplinei ;
-prezentarea cadrelor didactice prezente la lectie ;
- se rezolvă micile probleme dacă e cazul;
- elevii sunt informaţi că activitatea îi va ajuta să-şi identifice propriile
interese, în funcţie de care să facă propriile alegeri .
b.CAPTAREA ATENTIEI: -formularea scopului lectiei a carei tema a fost
anuntata si stabilita cu elevii .
c.ACTIVITATI PREGATITOARE ABORDARII TEMEI:
-impartirea pe grupe a alevilor ;
-anuntarea sarcinilor ce au fost indeplinite de catre elevi pe parcursul mai
multor saptamani.

SCENARIUL ACTIVITĂŢII:
Durata: exerciţiul se va desfăşura pe parcursul mai multor săptămâni; în prima
săptămână este necesară o oră întreagă; apoi se vor rezerva 10-15 minute din
fiecare oră de dirigenţie, pe o perioadă de timp stabilită împreună cu elevii şi
conform unui grafic realizat cu ajutorul acestora şi afişat în clasă; la sfârşitul
acestei perioade se va face analiza activităţii într-o oră separată.
Profesorul aduce la cunoştinţa elevilor regulile şi condiţiile jocului şi
alege echipele; fiecare grupă îşi va alege o profesie, având grijă ca acestea să nu
se repete; timp de o săptămână, ei vor culege informaţii despre acea profesie;
informaţia trebuie să fie completă şi clară, să răspundă unor întrebări de genul:
- ce avantaje are practicarea acestei profesii?
- ce dezavantaje are profesia prezentată?
- ce calităţi trebuie să aibă cel ce vrea să îmbrăţişeze această profesie?
- ce studii trebuie să facă acesta (traseul de urmat)?
- există instituţii de învăţământ în zonă ( s.a.m./liceu, facultate, masterat;
alte cursuri de specializare ), care să mă poată pregăti pentru această profesie?
- dacă mă răzgândesc în timpul pregătirii mele pentru această profesie, ce
posibilităţi de reorientare aş avea ( profesii înrudite ) ?
- ce şanse am să practic această profesie în zona în care locuiesc?
Pe timpul culegerii informaţiilor, elevii sunt liberi să-şi împartă sarcinile
de lucru, să lucreze individual şi să-şi confrunte rezultatele sau să lucreze efectiv
împreună.
Elevii vor realiza obligatoriu un portofoliu despre acea profesie.
Portofoliile realizate se afişează în clasă, în urma prezentării. Acestea vor
rămâne expuse pe pereţii clasei până la ora în care se face analiza activităţii,
când portofoliile fiecarei echipe se for transforma intr-o carte a
profesiilor,intitulata:„Cartea viitorului meu”.
Rezultatele „cercetărilor” se vor prezenta sintetic. Se folosesc mai multe
metode de prezentare:
- prezentare Power Point – „Povestea unui copil”
- interviul regizat (profesorul adreseaza membrilor echipelor intrebari, iar ei
raspund conform unui scenariu regizat);
- joc de rol - imitarea unor profesii
- exercitiu: recunoaste meseriile ce pot fi desprinse din imaginile prezentate in
Power Point ;
- joc distractiv, bancuri despre meserii .
- brosura profesiei .

În loc de concluzii, se propune următorul exerciţiu “ Masina Timpului”:


plecand de la urmatoarele versuri:
,,Numai o data in a ta viata
Stai cu norocul fata-n fata
Prinde-l atuncea cu putere,
Leaga-l in lanturi, leaga-l in fiare,
Caci, daca-ti scapa din mana atunci,
Cu orice putere nu-l mai aduci .’’
Mihai Eminescu

,,CUM MĂ VĂD ÎN VIITOR?”

Îmaginţi-vă cum veţi fi peste 10 ani. Gândiţi-vă la o zi obişnuită din viaţa


voastră. Descrieţi pe o foaie de hârtie această zi încercând să răspundeţi la
întrebările următoare:
- Ce voi face: voi lucra, voi studia sau voi face altceva?
- Care va fi domeniul în care voi lucra sau voi studia?
- Care vor fi persoanele care mă vor sprijini?
- Cum îmi voi petrece timpul liber?
După ce aţi terminat, prezentaţi în faţa clasei imaginea pe care o aveţi
despre viitorul vostru.
Rezultatele cercetărilor arată că pentru elevii care provin din medii
dezavantajate, din familii dezintegrate, cu risc de abandon şcolar, dacă sunt
angrenaţi în activităţi de orientarea carierei, există cinci potenţiale beneficii în
vederea reuşitei şcolare, dar şi a angajării pe piaţa muncii:
o creşterea motivaţiei şi optimizarea învăţării
o dezvoltarea competenţelor personale şi sociale
o înţelegerea clară a lumii ocupaţiilor
o explorarea şi planificarea carierei
o achiziţionarea cunoştinţelor şi abilităţilor referitoare la angajare, ocupaţii
şi competenţele necesare muncii în general
Feed-back : profesorul antreneaza toate persoanele participante (elevi,parinti
cadre didactice) sa isi exprime parerea despre urmatorul citat:
“Eu sînt copilul. Tu ţii în mîinile tale destinul meu. Tu determini în cea
mai mare măsură, dacă voi reuşi sau voi eşua în viaţă. Dă-mi, te rog, acele
lucruri care mă vor îndrepta spre fericire. Educă-mă, te rog, ca să pot fi o
binecuvîntare pentru lume...”
Va multumim!

- Dupa aceste discutii, profesorul incurajeaza elevii, dandu-le un sfat :


,, ORICARE AR FI MESERIA ALEASA DE OM, ADUCE SATISFACTII
PE PLAN SPIRITUAL DACA ESTE FACUTA CU PASIUNE.”
Observaţii ( profesorul aminteste atat elevilor cat si cadrelor didactice doua
citate celebre ce le vor purta in suflete toata viata):
o Nu uitaţi să amintiţi copiilor dumneavoastră că:
“Viitorul aparţine celor ce cred în frumuseţea propriilor vise.” ( Eleanor
Roosevelt )

o Nu uitaţi să vă amintiţi dumneavoastră că:


“Ceea ce face un lucru valoros este nu ceea ce ai tu de câştigat făcându-l, ci
ceea ce pierzi dacă nu îl faci” (Andre Agassi )

BIBLIOGRAFIE:
1. Ion Drăgan, Dorina Mărgineanţu, Pavel Petroman – Educaţia noastră cea
de toate zilele, Editura Eurobit, Timişoara, 1992
2. Noi repere privind activitatea educativă. Ghid metodologic, 2002

S-ar putea să vă placă și