Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: Geografia

Data: 23.01.2019

Clasa: a VI-a

Capitolul: America de Sud

Profesor : Cazacu Ludmila

Durata: 45 min

Subiectul: Unitățile structurale, evoluția geologică și substanțele minerale utile

Tipul lecției: de formare a capacităților și de înțelegere a cunoștințelor

Subcompetențe:

Sc1 Comunicarea corectă în limba maternă, cu utilizarea adecvată a termenilor geografici


Sc2 Citirea și interpretarea hărților tematice la caracterizarea componentelor naturii continentelor;
Sc3 Identificarea relațiilor dintre componentele structurale specifice continentelor

Obiectivele lecției:
Elevii vor fi capabili să:

O1 Utilizeze termenii specifici în comunicările geografice orale;


O2 Identifice poziția principalelor unități structurale și zăcăminte, analizând harta.
O3 Deducă dependența amplăsării principalelor substanțe minerale utile de structură geologică.

Strategii didactice:

Metode/procedee/tehnici: analiza, sinteza, lucrul cu harta, învățarea prin descoperire, lucrul cu


manualul, tehnica Tabelul concept, Jocul evaluativ- Itemi cu răspuns
scurt, convorbire de repetare, studierea textului, analiza schemei,diagrama
Ween

Mijloace de instruire: manualul școlar, harta, caietul elevului,

Materiale necesare: Harta fizică a lumii, harta structurii scoarței terestre, atlasele școlare, hărțile-
contur, imagini.
Demers didactic

evaluare
Etaplele

Tehnici
lecției

de
Activitatea de predare-învățare-evaluare

Jocul evaluativ
răspuns scurt
- Completați grila America (Anexa 1)
Evocarea

Itemi cu
- Explicați cum este așezată America de Sud față de Ecuator, meridianul de
origine, tropice, cercuri polare și poli.

Unitățile structural ale teritoriului


a) Unitățile structural ale Americii de Sud
- Amintiți-vă pe ce placă litosferică e situată America de Sud, Studiind fig. 1.6
(pag.8);

Analiza hărții, studierea textului


b) Regiunea de platformă – analiza hărților, studierea textului:
- Descrieți Platforma Sud-Americană, studiind harta și alin. 1 p.68;
- Stabiliți unitățile structural principale de relief ce corespund Platformei Sud-
Americane – studiind fig. 1.6 (p.8) și fig. 4.2 (p.64);
c) Regiunile de orogen – analiza hărților, studierea textului:
- Identificați regiunile de orogen care se găsesc în vestul platformei, analizînd
fig. 1.6 (p.8);
- Deduceți cauza formării regiunilor de orogen, studiind pct.2 (p.68-69);
Realizarea sensului

- Stabiliți unitățile principale de relief ce corespund regiunii de orogen, studiind


fig. 1.6 (p.8) și fig. 4.2 (p.64);
d) Vulcanii și cutremurele de pământ – studiind textul, analiza hărții:
- Identificați zonele seismice, ale regiunii de orogen, studiind fig. 1.6 (p.8) și
pct.2 (p.68-69);
- Localizați pe harta-contur, vulcanii activi
e) Evaluare – completarea schemei „Dependența reliefului Americii de Sud de
unitățile structural, folosind fig. 4.19 (p.69)”;
studierea textului, analiza

Substanțe minerale utile


convorbire de repetare,

a) Dependența formării substanțelor minerale utile de structura geologic a


teritoriului – convorbire de repetare, studierea textului, analiza schemei
- Descoperiți ce substanțe minerale se formează pe regiunea de platformă,
scheme

studiind fig. 4.19 (p.69);


- Descoperiți ce substanțe minerale utile se formează pe regiunile de orogen,
studiind fig. 4.19 (p.69);
- Localizați pe harta-contur, substanțele minerale utile de pe teritoriul Americii
de Sud;
Diagrama
Reflecția

- Enumerați asemănările și deosebirile dintre Platforma Sud-Americană și


Wenn

regiunile de orogen, complectând diagram Ween (Anexa 2)


Extensia

Tema pentru acasă


a) Exercițiul 3 de la Evaluare (pag. 71); -elevi dotați
b)

S-ar putea să vă placă și