Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

STUDENT PRACTICANT: Bura Raluca;


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Teoretic „Grigore Moisil” Timișoara;
OBIECTUL: Geografie – Probleme fundamentale ale lumii contemporane;
CLASA: IX A;
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Relieful terestru
SUBIECTUL LECȚIEI: Scoarţa terestră ca suport al reliefului: Structura și alcătuirea internă a Pământului
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Utilizarea terminologiei științifice și disciplinare specifice (concepte, noțiuni) pentru prezentarea unei informații pertinente;
3.2. Sesizarea unor succesiuni de procese naturale;
4.1. Citirea şi interpretarea informaţiei cartografice şi grafice;
5.3. Utilizarea unor metode de analiză directă sau mediate.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 - să precizeze structura internă a Terrei;
O2 - să localizeze plăcile tectonice majore și medii pe harta fizică a lumii;
O3 - să enumere caracteristicile principale ale mineralelor și rocilor;
O4 - să clasifice rocile după modul de formare.
TIPUL LECȚIEI: dobândire de cunoștințe;
STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE: conversaţia, observația, expunerea, problematizarea, descoperirea, jocul geografic, instruire pe calculator.
MIJLOACE: imagini sugestive, harta fizică a lumii, prezentare PowerPoint, text didactic, aplicația Kahoot, aplicația Quizizz, caiet,
tabla, videoproiectorul;
RESURSE DE TIMP: 50 minute;
BIBLIOGRAFIE:
1. Neguț S., Ielenicz M., Apostol G., Bălteanu D. 2006, Geografie fizică generală, Editura Humanitas Educațional, București;
2. Mândruț O.,2004, Geografie fizică: Pământul – planeta oamenilor;
3. Ilinca N., Mândruţ O., 2006, Elemente de didactică aplicată a geografiei, Editura CD-Press.
Desfășurarea lecției
Momentele Com Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Evaluare
lecției p.
/ob.
1.Moment - consemnarea absențelor;
organizatoric - pregătirea materialelor pentru - se pregătesc pentru Conversația Observarea
(2 minute) lecție, discuții introductive; lecție; sistematică

2.Recapitulare - profesorul propune elevilor un


a cunoștințelor joc geografic prin intermediul
(5 minute) platformei interactive Kahoot! Conversația Platfoma Observarea
de tip quiz, cu tematica lecției
- rezolvă sarcina primită
sistematică
Jocul geografic interactivă –
anterioare pentru verificarea Kahoot!
cunoștințelor dobândite în
lecția trecută.
3.Anunțarea - anunțarea lecției noi “Scoarţa
temei noi și a terestră ca suport al reliefului: Conversația Prezentare Observarea
obiectivelor op. Structura si alcătuirea internă - notează titlul în caiete; PowerPoint sistematică
urmărite a Pământului”;
(1 minut) - notează titlul pe tablă;
- prezintă pe scurt obiectivele
urmărite;
4.Dirijarea - profesorul dirijează demersul - sunt atenți; Conversația Prezentare Observarea
predării/învăță de învățare a elevilor, cu PowerPoint sistematică
rii ajutorul întrebărilor și
(35 minute) materialelor suport;

- Urmărind ecranul video- - Observă, analizează şi Descoperirea Videoproiector Observarea


proiectorului unde este expus compară Imagini sistematică
materialul informativ să Prezentare
descoperim împreună care PowerPoint
este structura scoarţei terestre
şi din ce este alcatuită aceasta.
- Adresează intrebări:
O1 - Ce intelegeţi prin scoarţa - Ascultă, reflectează, Problematizarea Imagini Observarea
terestră? gandesc şi răspund pe Prezentare sistematică
- Definiţi plăcile litosferice? baza cunoştinţelor PowerPoint
- Care sunt consecinţele anterioare Videoproiector
miscării plăcilor litosferice?
- Din ce elemente este alcătuită
scoarţa terestră?
- Ce sunt mineralele şi rocile?
- Ce tipuri de roci se deosebesc
dupa geneză?

- Structura internă a pământului


este zonar-concentrică : - Ascultă şi notează Conversaţia Imagini Observarea
- nucleul sistematică
- mantaua (mezosfera)
- scoarţa terestră (litosfera)
- Se evidentiază două tipuri de
scoarţă:
- scoarţa de tip oceanic
(bazaltică) cu grosimi de 8-10
km şi se găseşte pe fundul
oceanelor;
- scoarţă de tip continental
(granitică), suprapusă peste
cea bazaltică, cu grosimi de
30-70 km.
O2 - Plăcile tectonice sunt - Sunt atenți și notează Conversația Reprezentări Observarea
fragmente ale scoarţei terestre informațiile în caiet grafice sistematică
care plutesc pe astenosferă şi Harta fizică a
se deplasează cu 2-10 cm/an. lumii
- După mărime plăcile
tectonice pot fi:
- majore, medii şi microplăci.
- Plăcile tectonice majore sunt:
Antarctică, Americană,
Pacificului, Indo-
Australiană,Africană, Euro-
Asiatică;
- Exista două tipuri de
contacte intre plăcile
tectonice:
- * contacte de tip rift
- (rift=fractură a scoarţei
terestre)
- *contacte de tip subducţie
(subducţie= coborâre a unei
O3 plăci tectonice în astenosferă)
- Alcatuirea scoartei - Observă, sunt atenți și Conversația Imagini Observarea
- Mineralele sunt alcătuite din notează informațiile sugestive sistematică
elemente chimice şi iau expuse de profesor
nastere prin cristalizarea
acestora din topiturile
magmatice.
- Rocile sunt asociatii de
minerale rezultate prin
O4 procese naturale in cadrul
scoarţei terestre.
- După modul de formare
rocile se clasifică în:
- roci magmatice
- roci sedimentare
- roci metamorfice.
- profesorul propune elevilor Conversația
5.Fixarea O1 rezolvarea unui joc geografic - rezolvă exercițiile; Exercițiul Învârte roata – Autoevaluarea
cunoștințelor O4 interactiv pe aplicația Quizizz Jocul joc platforma Aprecierea
(6 minute) geografic Quizizz răspunsurilor
6.Aprecieri - apreciază activitatea elevilor și
asupra notează în catalogul personal
activității elevii care s-au remarcat în - sunt atenți; Conversația
(1 minut) timpul lecției.

Schița lecției
Scoarţa terestră ca suport al reliefului: Structura si alcătuirea internă a Pământului
A. Structura internă a Pământului
- Cuprinde:
1. Nucleul („miezul” Pământului): - temperaturi de 3000 - 10000°C;
2. Mantaua îmbracă nucleul (de unde și denumirea) și se-mparte în:
- mantaua inferioară (solidă);
- mantaua superioară (lichidă)
= astenosfera – temperaturi de 1000°C;
3. Scoarța Pământului (învelișul exterior, preponderent solid) = 2 tipuri:
a. scoarța oceanică (5 – 10 km grosime), alcătuită din roci magmatice și roci sedimentare;
b. scoarța continentală (20 – 80 km grosime), alcătuită din roci magmatice, metamorfice și sedimentare a rezultat din căderea de
meteoriți și din consolidarea materiei;
B. Plăcile tectonice și deplasarea lor
Plăcile tectonice se prezintă sub formă de blocuri cu masă și volum de mari dimensiuni, înconjurate de fracturi (crăpături) ale scoarței
terestre.
Plăcile tectonice se-mpart în 3 categorii:
I. Plăci majore (macroplăci): 6 la număr:
1. Placa EUROASIATICĂ
2. Placa AUSTRALO-INDIANĂ
3. Placa ANTARCTICĂ
4. Placa AMERICANĂ
5. Placa AFRICANĂ
6. Placa PACIFICĂ.
II. Mezoplăci: Placa Cocos, Placa Antilelor, Placa Caraibelor, Placa Arabiei, Placa Iraniană, Placa Filipinelor, Placa Somaleză etc.
III. Microplăci au rezultat din fragmentarea plăcilor majore și a mezoplăcilor.
Contacte de tip rift sunt definite ca fiind fracturi profunde pe toata lungimea scoarței terestre și la baza producerii acestora stau
cutremurele de pământ și erupțiile vulcanice.
Contactele de tip subducție au loc la coliziunea plăcilor tectonice, când o placă grea pătrunde sub o placă ușoară. La baza acestuia stă
vulcanismul, care are ca și rezultat formarea de insule (Cercul de Foc al Pacificului).
C. Alcătuirea scoarței terestre
1. Mineralele sunt compuși de natură anorganică sau organică, în stare solidă, cristalizată sau amorfă și cu proprietăți fizice și chimice
constante.
Exemple: minerale moi (gipsul), dure (diamantul), transparente (cuarțul), opace (pirita), prețioase (aurul, argintul, platina).
2. Rocile sunt asociații de minerale rezultate prin procese naturale.
Rocile se-mpart în:
- roci magmatice (granitul, bazaltul, andezitul);
- roci metamorfice (șisturile cristaline, gnaise, marmure, ardezii, cuarțite etc.);
- roci sedimentare (pietriș, nisip, argilă), cărbunele (din resturi vegetale), calcarul din resturi cochilifere și schelet, petrolul din grăsimi
animale etc.

S-ar putea să vă placă și