Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

STUDENT PRACTICANT: Bura Raluca;


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Teoretic „Grigore Moisil” Timișoara;
OBIECTUL: Geografie – Probleme fundamentale ale lumii contemporane;
CLASA: IX A;
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Măsurarea și reprezentarea spațiului terestru;
SUBIECTUL LECȚIEI: Coordonatele geografice și reprezentările cartografice;
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice (concepte, noţiuni) pentru prezentarea unei informaţii pertinente;
4.1. Citirea şi interpretarea informaţiei grafice şi cartografice;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1. Să definească noțiunile geografice: paralele, meridiane, latitudine, longitudine;
O2. Să localizeze pe harta fizică a lumii principalele paralele și meridiane;
O3. Să precizeze mijloacele de reprezentare a suprafeței terestre;
O4. Să interpreteze diferitele tipuri de reprezentări cartografice.

TIPUL LECŢIEI: dobândire de cunoștințe;


STRATEGIA DIDACTICĂ: dirijată, cognitivă;
METODE: conversaţia, demonstraţia, observarea, expunerea, exerciţiul, jocul geografic, descoperirea, instruire pe calculator.
MIJLOACE: Prezentare PowerPoint, videoproiector, laptop, harta fizică a lumii, imagini, hărți tematice, scheme, caiet, table, teste interactive
Kahoot!, telefon, internet;
RESURSE DE TIMP: 50 minute;
BIBLIOGRAFIE:
1. Neguț, S., Ielenicz, M., Apostol, G., 2012, “Geografie – manual pentru clasa a XI - a”, Editura Humanitas, București.
Desfășurarea lecției
Momentele lecției Comp. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Evaluare
/ob.
1. Moment - consemnarea absențelor;
organizatoric - pregătirea materialelor pentru - se pregătesc pentru lecție; Conversația Observarea
(1 minut) lecție, discuții introductive; sistematică

2. Pregătirea - adresează întrebări ce fac trecerea la - un elev răspunde: Pământul are


aperceptivă lecția următoare formă sferică, turtit la poli și Conversația Videoproiector Observarea
3. (2 minute) - Ce formă are Pământul? bombat la Ecuator. Puncte Observația Imagini sistematică
- Ce sunt polii geografici? imaginare opuse situate acolo unde
- Unde sunt situați cei doi poli? axa Pământului străpunge suprafața
terestră;
2 Anunțarea temei - anunțarea lecției noi “Coordonatele
noi și a geografice și reprezentările
obiectivelor op. cartografice”; - notează titlul în caiete; Prezentare Observarea
Conversația sistematică
urmărite - notează titlul pe tablă; PPT
(2 minute) - prezintă pe scurt obiectivele
urmărite;
3 Dirijarea - profesorul dirijează demersul de învățare - sunt atenți; Conversația
predării/învățării a elevilor, cu ajutorul întrebărilor și
(40 minute) materialelor suport;

- profesorul definește coordonatele - notează în caiete; Caiet


geografice;
Observarea
- realizează desenele schematice (globul - realizează și ei desenele în caiete; Conversația Caiet, tablă,
cu emisferele, paralelele importante, Prezentare sistematică
paralelele, latitudinea) pe tablă; PPT
- roagă elevii să observe pe desen liniile - observă. Răspund: mai mici; Conversația
situate la nord și la sud de Ecuator.
Comparativ cu Ecuatorul, ce lungimi au Observația Caiet Observarea
- completează în caiete;
aceste linii? sistematică
- definește paralelele și completează în
- ecuatorul;
schema lecției de pe tablă; Imagini, hărți,
- împarte globul în două emisfere:
- Care este cea mai lungă paralelă? scheme
nordică și sudică,
- Ce rol are acesta?
- Polul, care de fapt este un punct;
- Care este cea mai scurtă paralelă? - observă. Un elev răspunde: Tropicul Conversația
Racului, Tropicul Capricornului,
4.1. - Observați desenul. Care sunt paralelele Cercul Polar Arctic, Cercul Polar
O4 mai importante? Antarctic;

Conversația Caiet Observarea


- notează în caiete; Expunerea sistematică
- Definește latitudinea și completează în
schema lecției; - nordică și sudică; Caiet, tablă
- Cum poate fi latitudinea? - sunt atenți , notează în caiete;
- Expune caracteristicile latitudinii;
4.1. - Solicită elevii să identifice pe Globul - elevii identifică pe glob, Ecuatorul, Exercițiul Harta, Observarea
O2 Pământesc-latitudine și longitudine- paralelele importante și latitudinile; Prezentare sistematică
Ecuatorul, paralelele importante, să PPT,
stabilescă latitudinea nordică și sudică; videoproiector,
- Realizează desenele schematice: cu - elevii realizează desenele în caiete. imagini, caiet,
meridianele și longitudinea; - observă. Răspund: de semicercuri; tablă
- Observați pe desen liniile care unesc
polii. Ce forme au aceste linii?
- meridianele;
- Ce reprezintă aceste semicercuri care
unesc cei doi poli ? Observarea
- meridianul zero sau Meridianul Observația,
Conversația sistematică
Greenwich;
- Care este Primul Meridian ?
- împarte globul în două emisfere:
- Ce rol are acest meridian ?
estică și vestică;
- meridianul de 180º sau
- Care este meridianul opus meridianului
antemeridian.
zero?
- sunt atenți notează în caiete;

1.1. - Definește longitudinea și caracteristicile


O1 acesteia;
- Care este meridianul opus meridianului
zero?
- Definește longitudinea și caracteristicile
acesteia;
- Completează în schema lecției de pe
tablă;
- Solicită elevii să identifice pe Globul Conversația Imagini, Observarea
Pământesc meridianul zero, celelalte - identifică, stabilesc longitudinea și Prezentare sistematică
meridiane, să stabilească longitudinea și latitudinea diverselor puncte PPT,
latitudinea punctelor indicate; indicate; videoproiector

- Menționează definiția glob. și a hărții; Caiet

- Explică ce sunt proiecțiile cartografice și - notează în caiete; Observația, Caiet


enumeră tipurile acestora; Conversația
- sunt atenți și notează informațiile în
1.1. - Roagă elevii să enumere componentele caiete; Conversația Harta, imagini, Observarea
O3 hărții; Prezentare sistematică
- elevii răspund: titlul, scara hărții, PPT
elementele de conținut, legenda,
elementele de orientare, scara
- Menționează tipurile de scară, modurile adâncimilor și cea a lățimilor;
în care aceasta este micșorată;
Observația,
- Profesorul enumeră modurile după care - sunt atenți; Expunerea
se pot clasifica hărțile; Caiet
Expunerea
- Explică definiția curbelor de nivel - notează informațiile în caiete;
(izohipse și izobate) exemplificându-le Prezentare
elevilor prin proiectarea de hărți; Expunerea, PPT, imagini,
- observă atenți imaginile proiectate Observația hărți tematice
și notează informațiile în caiete;
5.Fixarea cunoștințelor O1 - profesorul propune elevilor rezolvarea Conversația Fișă de Autoevaluarea
(5 minute) O3 unui joc geografic interactiv pe - rezolvă exercițiile; Exercițiul lucru tip Aprecierea
O4 platforma Wordwall; Jocul chestionar răspunsurilor
geografic digital –
joc Kahoot!
Schița lecției
Coordonatele geografice și reprezentările cartografice

Coordonatele geografice = redau poziția oricărui punct de pe suprafața terestră și se determină cu ajutorul paralelelor și meridianelor.
Ecuatorul – paralela 0 a Globului ce îl împarte în 2 emisfere: -Nordică sau Boreală,
-Sudică sau Australă.

Paralele importante
90º lat.N
............................................................... 66°33' Cercul
Polar
N
Emisfera Nordică
Latitudine
Tropicul Racului
(Boreală) nordică 23°27'

0º 0º..............................
23°27' Ecuator
Latitudine Tropicul Capricornului
sudică
Emisfera Sudică 66°33' Cercul
............................................................... Polar de S
90º lat. S

Latitudinea: - distanța măsurată în grade, de la Ecuator spre poli


- variază de la 0º - 90º în Nord și Sud
- gradele de latitudine se notează pe marginile hărților, iar pe Globul geografic, acestea se notează pe Meridianul de 0º
Antemeridian – meridianul opus meridianului zero (180º)
N

Emisfera Emisfera
90º 90º
long. vestică 0º estică long .E
V

S
Longitudinea – distanța măsurată în grade, de la Meridianul 0 până la meridianul locului, către est și către vest;
- variază de la 0º - 180º în Est și Vest

Reprezentările cartografice
Globul = redă imaginea tridimensională micșorată a Pământului cu puține detalii și amănunte fiind cea mai fidelă reprezentare a
Pământului ca întreg.
Harta = este o reprezentare grafică plană, micşorată şi deformată a elementelor de pe suprafaţa terestră.
Componentele hărții
- Titlul
- Elementele de orientare
- Elementele de conținut
- Legenda
- Scara de proporție
- Scara înălțimilor și adâncimilor
Scara hărții
Scara hărții poate fi: grafică, numerică sau în cuvinte,
Dacă scara unei hărţi este 1 : 100 000, înseamnă că suprafaţa terestră a fost micşorată de o sută de ori, 1 cm de pe hartă = 100 000 cm în
teren sau 1 cm de pe hartă = 1000 m pe teren = 1 km pe teren.
După scară hărțile pot fi:
- -La scară mare 1:200 000
- -La scară mică 1: 1 000 000
Curbele de nivel, izohipsele = linii care unesc pe harta punctată cu aceeași altitudine,
Izobatele = linii care unesc puncte cu aceeași adâncime,
Curbele principale (din 50 in 50 m) sunt de obicei mai îngroșate pentru o citire mai facilă.

S-ar putea să vă placă și