Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

A. ALGORITM INTRODUCTIV:

Unitatea de învaţamânt: Colegiul Național ,,Teodor Neș” Salonta


Aria Curriculară: Om și societate
Profesor: Vida Paula-Andreea
Clasa: A IV-a
Data: 15.11.2023
Disciplina: Geografie
Unitatea de învăţare: Unitatea a II-a. ROMÂNIA-ELEMENTE DE GEOGRAFIE GENERALĂ
Lecţia: România-așezare, limite, vecini
Tipul de lecţie: Lecție de dobândire de noi cunoștințe
Locul de desfăşurare: Sala de clasă

Competenţe generale:
2. Utilizarea elementelor semnificative din matematică, științele naturii și
disciplinele sociale, în înțelegerea realității înconjurătoare
3. Relaționarea realității înconjurătoare cu reprezentarea ei cartografică
4. Dezvoltarea interesului pentru cunoașterea orizontului local, a țării și a lumii
contemporane

Competenţe specifice:
2.3. Identificarea unor fenomene și procese cu caracter geografic din mediu înconjurător al
orizontului local, al regiunii, țării și continentului
3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă
3.2. Utilizarea semnelor și a altor reprezentări convenționale
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice
3.4. Utilizarea unor reprezentări grafice și cartografice simple
4.1. Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice caracteristice orizontului
local, țării și lumii contemporane

Obiective operaţionale

Cognitive:
O.C.1 Să localizeze corect spațiul geografic românesc pe harta Europei;
O.C.2 Să caracterizeze denumirea spațiului carpato-danubiano-pontic (să argumenteze importanța așezării
țării pe continent);
O.C.3 Să identifice limitele și felul granițelor;
O.C.4 Să enumere caracteristicile generale ale României (așezare, suprafață, climă).

Formative:
O.F.1 Să localizeze punctele extreme ale României;
O.F.2 Să identifice poziția țărilor vecine pe hartă, folosind punctele cardinale.

Atitudinale:
O.A.1 Să adopte o poziție corectă a corpului pe tot parcursul orei;
O.A.2 Să manifeste interes față de cunoștințele prezentate;
O.A.3. Să manifeste preocupare pentru cunoașterea geografiei patriei;
O.A.4 Să dovedească spirit de cooperare și respect reciproc pentru realizarea sarcinilor primite.
Condiţii prealabile: Elevii dețin cunoștințe anterioare referitoare la sensul unor termeni utilizați, precum:
„glob”, „continente” sau „puncte cardinale”. Trebuie să dețină cunoștințe minime referitoare la orientarea
în spațiu.

Evaluarea: Se va urmări ca elevii să își dobândească în mod corect cunoștințele comunicate; se va realiza
pe parcursul activității didactice, accentuându-se în partea de fixare a cunoștințelor și cea de evaluare prin:
Observarea sistematică a activității și comportamenutlui elevilor, prezentarea globului pământesc,
material didatic în forma țării pentru localizarea punctelor extreme și identificarea țărilor vecina pe o hartă
mută.

Obiectivele evaluării:
Cognitive:
O.C.1: Să integreze corect termenii geografici în contexte cunoscute de comunicare;
O.C.2: Să aprecieze explicațiile oferite de colegi, adaugând informații suplimentare.

Formative:
O.F.1: Să localizeze corect punctele extreme alea României pe hartă;
O.F.2: Să identifice corect poziția țărilor vecine pe hartă;
O.F.2: Să susțină ideile expuse, folosindu-se de termeni geografici specifici.

Atitudinale:
O.A.1: Să argumenteze importanța așezării țării pe continent;
O.A.2: Să enumere caracteristicile generale ale României (așezare, suprafață, climă).

Valori şi atitudini vizate


Strategii didactice:
expozitiv-euristice: Explicația, conversația, observația

interactive: jocul de atenție cu globul pământesc, planșa în formă de România, planșa mută cu
țările vecine

Instrumente de evaluare: Observația sistematică a activității și a comportamentului elevilor, evaluare


orală, material didatic în forma țării, hartă mută a țărilor vecine
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
Resurse:
- temporale: 50 min
-materiale: videoproiector, glob pământesc, hărtă mută
- oficiale: manualul școlar, programa școlară
- cartografice: hărtă mută
- vizuale: suport ppt

Bibliografie:

1. „Programa școlară pentru disciplina GEOGRAFIE” Anexa nr. 2 la ordinul ministrului


educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014
2. Mihăilescu, C. & Pițilă, T. (2014) „GEOGRAFIE. Manual pentru clasa a IV-A”, Aramis
Print
3. Cristian T. (2007), Geografia şi didactica geografiei, Program universitar de formare în
domeniul Pedagogie pentru Învăţământ Primar şi Preşcolar adresat cadrelor didactice din
mediul rural, pag.16-21
4. Erdeli G., Cucu V., (2005), România. Populaţie, aşezări umane, economie, Edit.
Transversal, Bucureşti, pag.97-379
A. DEMERSUL DIDACTIC:
Conţi
Secvenţa Competențe Resurse Resurse
nuturi Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
didactică specifice materiale procedurale
vizate
Se asigură condițiile unei bune
desfășurări a lecției:
Se așază în bănci, așază pe Videoproiector
1. Moment - Pregătirea materialului didactic Observarea
bancă manualele, caietul și Glob Conversația
organizatoric - Aerisirea sălii de clase sistematică
penarul. pământesc
- Organizarea materialelor
necesare
Se expune prezentarea power-point
(SLIDE 1).
Voi stinge lumina în sală, va fi expusă
video numărătoarea inversă (SLIDE 2),
voi aprinde lumina globului pământesc, Eleviii urmăresc cu
iar pe urmă videoclipul cu rotația atenție. Observarea
Videoproiector
2. Pregătirea pământului (SLIDE 3). Eleviii adoptă o poziție sistematică
2.3 Glob Conversația
psihologică Voi adresa întrebarea ,,Oare unde ne corectă a corpului. Evaluare
pământesc
aflăm noi pe acest pământ?” Identifică pe glob orală
Voi indica poziția noastră pe proiector, poziționarea țării noastre.
iar pe urmă voi numi un copil să ne
arate pe globul nostru iluminat, unde
crede că el că ne aflăm.

Se expune subiectul lecției: „România-


așezare, limite, vecini’’ ( SLIDE 4).
Se comunică obiectivele pe înțelesul
Observarea
3. Anunțarea elevilor: Eleviii ascultă cu atenție. Conversația
sistematică
subiectului și ,,După lecția de astăzi veți reuși să Videoproiector Explicația
a obiectivelor localizați Romănia pe harta Europei,
veți învăța să identificați punctele
extreme ale țării, să identificați vecinii
României și să vă însușiți
caracterisicile generale ale Românei,
așezarea și suprafața acesteia.’’

4. Dobândirea Se începe expunerea prezentării slide- Eleviii urmăresc cu Conversația Observația


noilor urilor. (ANEXA 1) atenție. Videoproiector Descrierea
cunoștințe Se cere identificarea culorii Eleviii adoptă o poziție Explicația Chestionarea
continentului Europa. corectă a corpului. orală
Se citește textul și se adaugă explicații
suplimentare, și voi identifica cu
3.1 ajutorul unui băț paralela de 45 ° și
3.2 meridianul de 0 °.
3.3 Voi trece la următorul slide (Anexa 2)
4.1 și voi cere identificarea culorii țării
noastre.
Se citește textul și se adaugă explicații
suplimentare, și voi arăta cu ajutorul
unui indicator, România.
Voi trece la următorul slide (Anexa 3)
și voi explica conform punctelor
cardinale situarea sud-estică a
României în Europa Centrală și forma
acesteia circulară.
La următorul slide (Anexa 4) cu
ajutorul hărții voi explica de ce spațiul
nostru se numește carpato-danbiano-
pontic.
În slide-ul următor (Anexa 5) cu
ajutorul indicatorului voi arăta
hotarele convenționale și hotarele
naturale, inclusiv granița maritimă.
La slide-ul cu numărul 10 (Anexa 6) îi
voi ruga să fie foarte atenți unde sunt
poziționate punctele extreme ale țării
noastre și le voi menționa și arăta pe
rând cu indicatorul.
Voi trece la slide-ul cu numărul
11(Anexa 7) și voi indica vecinii țării
noastre și punctele cardinale în care se
situează.

Se prezintă o hartă mută a țării


noastre și
se va cere identificarea de către patru Elevii vin în fața hărții și
5. Fixarea
3.4 elevi a punctelor extreme prin localizează punctele Hartă mută Conversația Observația
cunoștințelor
împungerea cu un arc de darț a unui extreme.
bilețel cu numele localității punctului
extrem.
Se realizează folosind harta mută a
României și a țărilor vecine și se va Elevii numiți vor veni la
6. Evaluare/ 3.3 cere marcarea numelor acestora pentru tablă și vor scrie în Conversația
Harta mută Observația
aprecieri 3.4 a asigura înțelegere informațiilor, nu conturul hărții mute,
doar însușirea acesotra. vecinii țării noastre.

7. Tema pentru
Se transmite tema pentru acasă din
acasă, Se notează tema și se Conversația
2.1 manual din manual, de la pagina 40,
indicații adresează întrebări Manual Explicația Observația
3.1 exercițiul 2 și 3. Se oferă indicații
pentru studiul suplimentare.
suplimentare.
individual
Se realizează aprecieri globale și Se adună materialele
8. Încheierea Observarea
individuale asupra modului în care utilizate înainte de a se ieși
activității sistematică
elevii au participat la activitate în pauză
SCHIŢA LECŢIEI

CLASA: A IV-a
SUBIECT: România-așezare, limite, vecini
CATEGORIA DE LECȚIE: Lecție de dobândire a noilor cunoștințe
OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:
Cognitive:
O.C.1 Să localizeze corect spațiul geografic românesc pe harta Europei;
O.C.2 Să caracterizeze denumirea spațiului carpato-danubiano-pontic (să argumenteze importanța
așezării țării pe continent);
O.C.3 Să identifice limitele și felul granițelor;
O.C.4 Să enumere caracteristicile generale ale României (așezare, suprafață, climă).

Formative:
O.F.1 Să localizeze punctele extreme ale României;
O.F.2 Să identifice poziția țărilor vecine pe hartă, folosind punctele cardinale.

Atitudinale:
O.A.1 Să adopte o poziție corectă a corpului pe tot parcursul orei;
O.A.2 Să manifeste interes față de cunoștințele prezentate;
O.A.3 Să manifeste preocupare pentru cunoașterea geografiei patriei;
O.A.4 Să dovedească spirit de cooperare și respect reciproc pentru realizarea sarcinilor primite.

STRATEGIILE DIDACTICE:
expozitiv-euristice: Explicația, conversația, observația

interactive: jocul de atenție cu globul pământesc, planșa în formă de România, planșa mută cu
țările vecine
SCENARIUL ACTIVITĂȚII:
1. Momentul organizatoric – elemente organizatorice care asigură o bună desfășurare a
lecției
2. Pregătirea psihologică – le voi capta atenția copiilor prin expunerea rotației pământului și
le voi adresa întrebarea ,,Unde credeță că ne aflăm noi?’’
3. Anunțarea subiectului și a obiectivelor – se comunică titlul lecției și ce vor fi capabili să
facă la finalul lecției
4. Dobândirea noilor cunoștințe – se citesc textele prezentate, se explică pe baza suportului
vizual
SCHIȚA LOGICĂ A LECȚIEI PREZENTATE:
Europa și România pe glob-prezentarea paralelei și a meridianului.
Poziția României în Europa- mărimea față de alte țări
Așezare-poziție, formă, denumire spațiu
Limite-hotar convențional/natural și granița maritimă, puncte extreme
Vecini- localizarea țărilor și punctele cardinale

5. Fixarea cunoștințelor –se prezintă hart mută a țării noastre și


se va cere identificarea punctelor extreme prin împungerea cu un arc de darț a unui bilețel cu
numele localității punctului extrem.
6. Evaluarea – se realizează folosind harta mută a României și a țărilor vecine și se cere
marcarea numelor acestora
7. Tema pentru acasă – se transmite tema pentru acasă din manual din manual,
8. Încheierea activității – aspecte organizatorice de tranziție pentru a trece la următoarea
materie
ANEXA 1

ANEXA 2
ANEXA 3

ANEXA 4

ANEXA 5
ANEXA 6

ANEXA 7

S-ar putea să vă placă și