Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂTMÂNT: Liceul Teoretic ‘Nicolae Iorga’, Nehoiu


CLASA: I B
PROF. ÎNV. PRIMAR: Onetz Miruna
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Povești adevărate
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
TEMA LECȚIEI: Orientare spațială și localizări în spațiu
TIPUL LECȚIEI: Predare. Transmitere și însușire de noi cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI: Formarea și dezvoltarea deprinderii abilităților de orientare și localizare
spațială.

COMPETENTE SPECIFICE:
Matematica și explorarea mediului
2.1. Orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/direcţii date folosind sintagme de tipul:
în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în faţă, în spate, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic ,
interior, exterior,

Comunicare în limba română


2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare

Muzică și mișcare
3.1. Manifestarea liberă, adecvată pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare, funcţie de
conţinutul şi caracterul muzicii

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să denumească pozițiile spațiale în exercițiile date;
O2: Să plaseze diferite obiecte în funcție de cerința data;
O3: Să formuleze propoziții respectând termenii specifici orientării spațiale;
O4: Să își miște corpul respectând indicațiile date;
O5: Să identifice pozițiile spatile ale fructelor de pe table de șah;

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia,observația, jocul didactic.
 Mijloace de învăţământ: cutie, planșă,fișe de lucru, jetoane, laptop, videoproiector,
PPT.
 Moduri de organizare‫ ׃‬frontal , individual.
 Resurse:
temporale: 50 min
umane : 1 elevi.

BIBLIOGRAFIE‫׃‬

 Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor


cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele
didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012
 Lupu, C., Metodica predării matematicii, Manual pentru Licee pedagogice clasa a XII-a,
Editura Paralela 45, Piteşti, 1998

 *** Programa şcolară pentru clasa I, aprobată prin ordin al ministrului nr.
3418/19.03.2013
SCENARIUL LECȚIEI
Ob Strategii didactice Evaluare
Etapele lecţiei . Conţinutul lecţiei Metode şi Mijloace de Forme de
Op procedee învaţământ organizare
.
Pentru buna desfăşurare a lecţiei se va avea în vedere
1.Moment următoarele aspecte:
organizatoric - aerisirea sălii de clasă;
1 min - pregătirea materialelor didactice necesare; Conversaţia Frontal
- asigurarea ordinii şi disciplinei;
- adoptarea unei poziţii corecte în bancă.
Se scoate din cutie o mapă cu activitățile pentru această oră. Capacitatea
Observăm o foiță lipită de mapă. Această foiță conține o ghicitoare Conversaţia Cutie,
de a recepta
2.Captarea buclucașă. ghicitoare,
atenţiei Cine-l sapă bine vara jetoane. Frontal un mesaj
3 min Cu mălai umple cămara.
auditiv.
(porumbul)

3. Anunţarea Se prezinta titlul lectiei, Orientare spațială și localizări în


subiectului şi a spațiu și obiectivele lecției pe înțelesul elevilor.
obiectivelor Explicaţia Frontal
operaţionale
1 min
Se proiectează pe tablă o prezentare care conține un mic joc în Observația Laptop,
careelevii trebuie să spună unde este localizat viermișorul. Cu videoproiec- Frontal
ajutorul acestui joc școlarii vor cunoaște pozițiile spațiale și se vor Exercițiul tor, PPT Capacitatea
4. Dirijarea familiariza cu ele. de a
învăţării. O1 Se împart elevilor fișele de lucru. recunoaște
30 min diferite
1.Privește cu atenție imaginile și precizează poziția băiatului în poziții
fiecare caz: spațiale
Frontal
Exemplu: Fișă, Individual
Băiatul se află: jetoane
1. lângă copac______
2.______________
Individual

3.............................
4.______________

5.............................
6.______________

2. Desenează:
O2 -un nor deasupra copacului;
Capacitatea
-o floare în dreapta copacului;
-trei mere în copac; Exerciţiul Individual de a desena
-o minge în spatele copacului;
respectând
-o ciupercă sub copac;
- un fluture pe ciupercă; cerința.
-un coș în fața copacului

3.Tresează în chenar o linie orizontală, sub ea trasează 2 linii oblice


și 3 linii verticale lângă ele

Individual
4. Formulează propoziții precizând
O3 unde se află iepurașul în fiecare Capacitatea
imagine de a formula
Frontal propoziții .
Individual

O4 Se proiecteaza pe tablă un joculț de mișcare unde ei vor trebui Capacitatea


5. Asigurarea să respecte diferite reguli de orientare spațială și localizare în spațiu. Observarea PPT Individual de a
retenţiei Exercițiul respecta
5 min Jocul diferite
didactic indicații.

6. Obtinerea O5 Se prezintă la videopriector o imagine cu o table de șah pe care Explicaţia Video Frontal Capacitatea
performantei sunt așezate mai multe fructie Elevii precizează poziția acestora proictor de a indica
10 indicând coloanal și linia pe care sunt așezate. Se explică eleviilor ca coloanal și
liniile sunt denumite cu numere iar coloanele cu litere. Anexa 1 linia

7. Încheierea Se fac aprecieri individuale şi generale cu privire la


lecţiei comportamentul şi modul de lucru pe parcursul lecţiei. Conversaţia Frontal
1 min
Anexa 1
Ne orientăm pe tabla de șah:
Unde se află pe tabla de șah fiecare fruct?
LĂMÂI PORTOCALE ANANAS BANANA ARAHIDE ALUNE KIWI PEPENE

A-8

CĂPȘUNĂ MURĂ ZMEURĂ DUDĂ AFINE CAISE PIERSICI STRUGURI

S-ar putea să vă placă și