Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.04.2019
Clasa: a VIII-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: ,,Monastirea Argeșului. Studiul textului”
Tipul lecţiei: De predare și asimilare a noilor cunoştinţe
Durata lecţiei: 45 de minute
Competenţe: Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita
standardelor de conţinut.
Subcompetenţe: Comentarea textului liric, a fragmentului de text epic sau dramatic.

Obiective operaţionale:
-să adreseze și să răspundă corect la întrebări;
-să scrie corect formele actuale ale expresiilor;
-să argumenteze motivul Jertvei în numele creației;
-să descrie o situație din viața sa unde este prezent motivul Jertvei în numele creației.
Metode şi tehnici: conversaţia, explicația, exercițiu, lectura, explozia stelară, metoda cubului.

Mijloace de învăţământ: tabla, creta, manualul.


Mijloace bibliografice: Tatiana Cartaleanu, Mircea Ciobanu, Olga Cosovan, Limba și literatură
română, manual pentru clasa a VIII-a, Curriculum Naţional 2014;

Student-practicant: Bejan Tatiana


Evaluator: Bodlev Ala
DEMERS DIDACTIC EXPLICIT

Evenimentele Timp Activitatea profesorului Metode şi Activitatea elevilor


lecției de tehnici
lucru
Evocare 5 min Elevii salută profesorul şi
Profesorul organizează se pregătesc pentru lecţie.
clasa. Realizează apelul şi
asigură climatul necesar
bunei desfăşurări a lecţiei.

Profesorul adresează Elevii răspund: Monastirea


elevilor întrebarea: Ce Conversația Argeșului este o baladă,
cunoașteți despre balada culeasă de Vasile
Monastirea Argeșului? Alecsandri din folclorul
românesc în 1874. Negru
Vodă poruncește celor 10
zidari să construiască o
mănăstire acolo unde
ciobănașul nu le recomada.
Zideau în fiecare zi și a 2-a
zi se surpa iar. Meșterul
Manole are un vis- zidirea
primei femei care se va ivi
a 2-a zi la unuia dintre
meșteri. De dimineață o
vede pe Ana de departe, se
roagă de ploaie și vânt iar
Ana tot înaintează. După
Manole o zidește așa
însărcinată cum era. Negru
Vodă se bucură de rezultat
și cere meșterilor o altă
mănăstire să construiască,
iar ei se sinucid.

Realizarea 15
sensului min Profesorul propune să Lectura pe Elevii ascultă atenți.
citească elevilor balada roluri
Monastirea Argeșului.
Elevii răspund: Meșterul
Profesorul întreabă elevii Manole- ziditorul în
cine sunt personajele Conversația. numele creației, cei 9
baladei și care sînt rolurile zidari- zidari obișnuiți care
acestora. îndeplinesc poruncile lui
Negru Vodă, Ana- soția lui
Manole și jertva visului
acestuia, Negru Vodă-
domnitorul Moldovei,
ciobănașul- informatorul.
Profesorul le propune Elevii formulează întrebări
elevilor să urmărească Explozia de tipul: Cine a construit
metoda exploziei stelare. stelară Monastirea Argeșului?
Alege 5 elevi să adreseze Unde se desfășoară
câte o întrebare altor 5 acțiunea? Când s-a ivit
elevi. Ana? Cum a derulat situația
după ce s-a ivit Ana la
Conversația Monastire? De ce Ana a
fost zidită?

Elevii răspund: Meșterul


Manole și cei 9 zidari.
Acțiunea se desfășoară pe
Argeș în gios. A 2-a zi
după visul lui Manole. Ana
a fost zidită. Ca să se ridice
lăcașul sfânt.

Profesorul propune elevilor Elevii scriu și răspund oral:


să rezolve din manual Analiza Gios- jos
exercițiul 1 pagina 43 care lexicală Monastire- mănăstire
constă în scrierea corectă a Videa- vedea
formelor literare actuale. Cînii-câinii
Câte un elev citește un Rădica- ridica
exemplu. Să-i puie- să-i pună
Sorioară- surioară
Să giurăm- să jurăm
Beutură-băutură
Ceriu- cer
Îmflă- unflă
Despoia- despuia
Agiungea- ajungea
Nu te spăria- nu te speria
Coperiș- acoperiș
Pept- piept
Grăia- spunea/ vorbea

Reflecția 23 Profesorul propune elevilor


min metoda CUBului. 6 elevi i-au sarcina de a
1. Să descrii situația răspunde fiecărui item de
de zidire a Anei. Metoda pe cub, iar înainte de toate
2. Să compari pe CUBului le citesc tare ca ceilalți
Manole cu ceilalți 9 colegi să noteze minim 2
meșteri. itemi să răspundă. Când
3. Să analizezi situația răspund elevii responsabili,
de frământare a lui ceilalți elevi pot să
Manole când o completeze cu alte idei.
zidea pe Ana. Elevii răspund:
4. Să asociezi 1. Ana era însărcinată,
Monastirea avea dureri
Argeșului cu
motivul Jertvei în groaznice, plângea,
numele creației. trupul i se frângea.
5. Să aplici motivul 2. Meșterul Manole îi
Jertvei pentru îmtrecea pe cei 9
creație în viața ta zidari, după cum
(descrie o situație scrie în baladă.
concretă). Avea o hotărâre
6. Să argumentezi demnă față de
motivul Jertvei în promisiunile sale.
numele creației în Nu a recurs la
baladă. vicleșug să-și
salveze soția, nu s-a
opus soartei.
3. El se ruga fierbinte
ca Dumnezeu să
trimită obstacole
grele, avea o
zguduire puternică
pentru că trebuia să
zidească și o ființă
care nu văzuse albul
zilei.
4. Monastirea
Argeșului are la
bază acest motiv,
doarece a fost
nevoie de o jertvă
enormă- 2 ființe vii,
pentru a avea un
fundament trainic.
5. Elevul descrie o
situație concretă din
viața lui.
6. Jertva în numele
creației devine Ana
și copilul ei în
această baladă.
Dacă nu ar fi existat
această jertvă,
mănăstirea nici până
azi nu ar fi fost
construită.
Extensia 2 min Profesorul explică tema de
acasă care constă în Explicația Elevii îşi notează tema de
efectuarea exercițiilor 3. 4 acasă în agende. După
și 5 de la pagina 43. necesitate, profesorul le dă
Profesorul propune elevilor elevilor unele explicații.
să scrie un eseu cu tema-
Ce înseamnă pentru mine Conversația
jertva în numele creației și
memorarea obligatorie a
unei părți din baladă.

S-ar putea să vă placă și