Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE LECIE

Data: 31.III.2011
Unitatea colar: coala cu clasele I VIII, Negoi
Clasa: a VII-a
Profesor: Naghibaur Floriana-Diana
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba si literatura romn
Unitatea de nvare: Structuri narative n versuri
Coninutul nvrii: Monastirea Argeului Personajele: suferin i creaie
Tipul leciei: de dobandire de noi cunotine
Competente generale:
Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
Competene specifice
3.2 recunoaterea modalitilor specifice de organizare a textului epic i a procedeelor de expresivitate
4.1 exprimarea, n scris, a propriilor opinii i atitudini
Obiective operaionale:

Cognitive:
s desprind trsturile definitorii ale personajelor;
s identifice modaliti de caracterizare folosite de autor;
s recunoasc rolul fiecrui personaj n contextul operei literare.
Afectiv atitudinale:

- s manifeste interes pentru sarcinile de lucru;


- s acorde atenie problematicii propuse.

Psihomotorii:

- s coopereze cu ceilali colegi pentru rezolvarea sarcinilor de lucru;


Strategia didactic:
Resurse procedurale: conversaia catehetica, conversatia euristic, braninstormingul, decoperirea, analiza,
problematizarea;
Resurse materiale: manualul, tabla, caietele elevilor, fie de lucru;
Forme de organizare: activitate frontal alternativ cu activitate independent, inclusiv activitate pe
perechi;
Forma de evaluare: valorificarea rspunsurilor elevilor, evaluare formativa.
Durata: 50 de minute
Locul desfurrii: sala de clasa
Bibliografie:
-

- ***, Limba romana, Manual pentru clasa a VII- a, Bucureti, Editur Corint, 2008.

Crciun, Corneliu, Metodica predrii limbii i literaturii romne n gimnaziu i liceu, Editura Emia, Deva, 2009.
Oprea, Crengua-Lcrmioara, Strategii didactice interactive, EDP, Bucureti, 2009
DESFURAREA LECIEI

Etapele leciei
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
1.Moment organizatoric Profesorul noteaz absenilor; asigur Elevii se pregtesc pentru or.
/

Pregtirea

Observaii

clasei climatul propice nceperii noii lecii.

pentru activitate 2'


2. Verificarea temei 3'

Profesorul verifica tema fcnd unele Elevii corecteaz tema.

3.Reactualizarea

observaii.
Profesorul adreseaz elevilor ntebri Rspund

cunotinelor 5'

frontal i individual privitor la temele ntrebri legate de subiect.

i,

eventual,

pun

studiate anterior i care au legtur


direct cu lecia de zi (Anexa 1):
-

Ce este balada?
De cate feluri sunt baladele?
Care sunt caracteristicile baladei
populare

din

perspectiva

procesului de elaborare si de
-

transmitere a acestora?
Precizati doua caracteristici prin
care s argumentai c opera
literar

Monastirea

Argesului

aparine genului epic.


4. Captarea ateniei / Profesorul i solicit pe elevi s-i Elevii
Discuie

acorda

introductiv exprime primele gnduri pe care le au profesorului;

(pregtitoare) 5'

atunci cnd aud urmatoarele nume activitate.

se

atentie
implica

in

proprii: Manole, Ana,

Negru-Voda i

substantivul meteri.
Anunarea Profesorul scrie pe tabl titlul leciei i Elevii noteaz, n caiete, titlul

5.
coninutului

a enun obiectivele.

leciei.

obiectivelor 3'
6. Dirijarea nvrii Pornind de la schema recapitulativ, Elevii participa la descoperirea
20'

sunt

prezentate

personajele

operei treptata a informatiilor.

literare i rolul pe care l ocup n Elevii manifesta interes pentru


desfurarea aciunilor.
Profesorul

propune

caracteristicilor
7.

Asigurarea

activitatea propusa.
descoperirea Elevii

peronajelor

analiz pe text (Anexa 2).


feed- Profesorul scrie pe tabla

completeaza

fisele

de

prin lucru.

termenul Elevii rezolva sarcina de lucru.

backului

CREAIE, elevii avnd sarcina de a

10'

oferi, pentru fiecare liter a termenului


dat un cuvant care s ilustreze aspecte
eseniale pentru personajul principal

(Anexa 3).
8. Tema pentru acas / Profesorul prezint tema pentru acas, Elevii
Explicaii
continuarea

pentru oferind unele explicaii; face unele acas.


activitii aprecieri asupra activitii elevilor.

acas
2'

noteaz

tema

pentru

Continut informatic

Anexa 2

Monastirea Argeului (V. Alecsandri: Poesii populare ale Romnilor, Bucureti, 1866, pag. 186)

Extras din text

caracterizarea personajelor

Trasatura de caracter

Manole
a) Pe Arge n gios,
Pe un mal frumos,
Negru-Vod trece
Cu tovari zece:
Nou meteri mari
Calfe i zidari
i Manoli zece
Care-i i ntrece.

b) C v-oi da averi,
V-oi face boieri,
Iar de nu, apoi
V-oi zidi pe voi,
V-oi zidi de vii
Chiar n temelii!
c) Dar orice lucra
Noaptea se surpa!
A doua zi iar,
A treia zi iar,
A patra zi iar.
Lucra n zadar!
...........................
Iar Manoli sta,
Nici c mai lucra,
d) tii ce am visat
De cnd m-am culcat?
O opt de sus
Aievea mi-a spus
C orice-am lucra,
Noaptea s-a surpa.
e) Pn-om hotr
n zid de-a zidi
Cea-nti soioar,
Cea-nti sorioar

Care s-a ivi


Mni n ziori de zi,
Aducnd bucate
La so ori la frate.
f) Deci dac vroii
Ca s isprvii
Sfnta monastire
Pentru pomenire,
Noi s ne-apucm
Cu toi s giurm
i s ne legm
Taina s-o pstrm;
g) -orice soioar,
Orice sorioar,
Mni n ziori de zi
nti s-a ivi,
Pe ea s-o jertfim,
n zid s-o zidim!
h) Cnd, vai, ce zrea?
Cine c venea?
Soioara lui,
Floarea cmpului!
i) Ct el o zrea
Inima-i srea,

n genunchi cdea
i plngnd zicea:
D, Doamne, pe lume
O ploaie cu spume,
S fac praie,
S curg iroaie,
Apele s creasc,
Mndra s-mi opreasc,
S-o opreasc-n vale,
S-o-ntoarc din cale!
j) Manea mi-o videa,
Inima-i plngea,
i iar se-nchina,
i iar se ruga:
Sufl, Doamne,-un
vnt,
Sufl-l pe pmnt,
Brazii s-i despoaie,
Paltini s ndoaie,
Munii s rstoarne,
Mndra s-mi ntoarne,
S mi-o-ntoarn-n cale,
S-o duc de vale!
k) Iar Manea turba,
Iar Manea ofta
Iar Manea tcea

l) Mndra-i sruta,
n brae-o lua,
Pe schele-o urca,
Pe zid o punea
i, glumind, zicea:
Stai, mndrua mea,
Nu te spria
C vrem s glumim
i s te zidim!
m) Iar bietul Manoli,
Meterul Manoli,
Cnd se ncerca
De-a se arunca
Iat c-auzea
Din zid c ieea
Un glas nduit,
Un glas mult iubit,
Care greu gemea
n) Cum o auzea
Manea se pierdea,
Ochii-i se-nvelea:
Lumea se-ntorcea,
Norii se-nvrtea
o) O fntn lin
Cu ap puin,
Cu ap srat,

Cu lacrimi udat!

Ana
a) Soioara lui,
Floarea cmpului!
b) Ea s-apropia
i i aducea
Prnz de mnctur,
Vin de butur.
c) i curgea deodat
Ploaie spumegat
Ce face praie
i mfl iroaie.
Dar orict cdea,
Mndra n-o oprea,
Ci ea tot venea
i s-apropia.
...............................
Paltini c-ndoia,
Brazi c despoia,
Munii rsturna.

Iar pe Ana
Nici c-o nturna!
..............................
Ea mereu venea,
Pe drum ovia
i s-apropia
i amar de ea,
Iat c-agiungea!
d) Ana se-ncredea
i vesel rdea.

e)

Zidul se suia
i o cuprindea
Pn' la gleznioare,
Pn' la pulpioare.
Iar ea, vai de ea,
Nici c mai rdea,
Ci mereu zicea:
Manoli, Manoli,
Metere Manoli!
Agiung-i de ag
C nu-i bun, drag.
Manoli, Manoli,
Metere Manoli!
Zidul ru m strnge
Trupuoru-mi frnge!
.....................................

....
Manoli, Manoli,
Metere Manoli!
Zidul ru m strnge,
ioara-mi frnge,
Copilau-mi plnge!
....................................
.....
Manoli, Manoli,
Metere Manoli!
Zidul ru m strnge,
Viaa mi se stinge!
Negru-Voda
a) Pe Arge n gios,
Pe un mal frumos,
Negru-Vod trece
Cu tovari zece:
.
Merg cu toi pe cale
S aleag-n vale
Loc de monastire
i de pomenire.
b) Iat zidul meu!
Aici aleg eu
Loc de monastire
i de pomenire.

Deci voi, meteri mari,


Calfe i zidari,
Curnd v silii
Lucrul de-l pornii
Ca s-mi rdicai,
Aici s-mi durai
Monastire 'nalt
Cum n-a mai fost alt,
C v-oi da averi,
V-oi face boieri,
Iar de nu, apoi
V-oi zidi pe voi,
V-oi zidi de vii
Chiar n temelii!
c) Domnul se mira
i-apoi i mustra,
i-apoi se-ncrunta
i-i amenina
S-i puie de vii
Chiar n temelii!
d) Pe Arge n gios,
Pe un mal frumos,
Negru-Vod vine
Ca s se nchine
La cea monastire,
Falnic zidire,
Monastire 'nalt

Cum n-a mai fost alt.


Domnul o privea
i se veselea.
e) i astfel gria:
Voi, meteri zidari,
Zece meteri mari!
Spunei-mi cu drept,
Cu mna la piept,
De-avei meterie
Ca s-mi facei mie
Alt monastire
Pentru pomenire,
Mult mai luminoas
i mult mai frumoas?
f) Domnu-i asculta
i pe gnduri sta,
Apoi poruncea
Schelele s strice,
Scri s le rdice,
Iar pe cei zidari,
Zece meteri mari,
S mi-i prseasc
Ca s putrezeasc
Colo pe grindi,
Sus, pe coperi.

Mesterii
a) Pe Arge n gios,
Pe un mal frumos,
Negru-Vod trece
Cu tovari zece:
Nou meteri mari
Calfe i zidari
i Manoli zece
Care-i i ntrece.
b) Meterii cei mari,
Calfe i zidari,
Tremura lucrnd,
Lucra tremurnd
Zi lung de var
Ziua pn' n sear;
Iar Manoli sta,
Nici c mai lucra.
c) Meterii grbea,
ferile-ntindea,
Locul msura,
anuri largi spa
i mereu lucra,
Zidul rdica.
d) Meterii cei mari,
Calfe i zidari,

Mult nveselea
Dac o videa.
e) Iar cei meteri mari,
Calfe i zidari,
Cum sta pe grindi,
Sus, pe coperi,
Vesel se mndrea
i-apoi rspundea:
Ca noi, meteri mari,
Calfe i zidari,
Alii nici c sunt
Pe acest pmnt!
Afl c noi tim
Oricnd s zidim
Alt monastire
Pentru pomenire,
Mult mai luminoas
i mult mai frumoas!
f) Meterii gndea
i ei i fcea
Aripi zburtoare
De indrili uoare.
Apoi le-ntindea
i-n vzduh srea,
Dar pe loc cdea,
i unde pica
Trupu-i despica.

Anexa 3
Gsii, pentru fiecare liter a termenului urmtor, cte un cuvnt sau o sintagm care s ilustreze aspecte
eseniale pentru personajul principal, mesterului Manole.
Corectitudine
Realizarea perfeciunii
Elan creator
Aspiratie ctre perfeciune
inut moral
Iubire
Entuzias
Anexa 1
Balada (lat. ballare, pe filier provensal, ballada dans / cntec; cf. fr. ballade) este o specie a genului
epic nfindu-se ca un amplu poem narativ, fr a exclude i unele accente lirice, unde, n general, se
proiecteaz un eveniment eroic, avnd protagoniti, fie din timpuri istorice, fie din vremuri legendare, mitice, sau
.fantastice, fie din realitatea imediat
Balada popular este o creaie epic n versuri, care prezint o ntmplare din trecutul ndeprtat, sub forma
unei aciuni simple, cu un numr mic de personaje, prezentate de obicei n antitez i n care realul se mpletete
.cu fabulosul. Balada este de dou feluri: popular i cult
BALADA POPULAR

Monastirea Argeului

epic
5

aciune

tem

motive

personaje

momentele
subiectului

meterii

Manole

Negru-Voda

Ana

S-ar putea să vă placă și