Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ,,Alexei Mateevici” din Chișinău

Proiect Didactic
la limba română
Subiectul orei: Utilizarea ortogramelor: sa/ s-a, sau/ s-au
Clasa: a II-a „C”

A elaborat: Oprea Vladlena


Metodist: Covali Violeta ______________
Verificat de: Ciuhrii Daria _____________
Nota: ______________
Chișinău, 2020
I. Date generale
Disciplina: Limba română
Clasa: a II-a „C”
Tema: Utilizarea ortogramelor: sa/s-a, sau/s-au
Tipul de lecție: Lecție de consolidare
Unități de competențe:
4.1. Scrierea corectă, lizibilă a propozițiilor și textelor mici, cu litere de mână, respectând spațiul, înclinația și aspectul îngrijit.
4.2. Folosirea regulilor de ortografie şi de punctuaţie învățate.

Obiective operaționale:
Elevii vor fi capabili:
 O.1 Să utilizeze corect ortogramele sa/s-a și sau/s-au în contextele propuse;
 O.2 Să folosească un limbaj corect în exprimarea propriilor idei;
 O.3 Să manifeste un comportament tolerant în lucrul de pereche și de grup;
 O.4 Să explice utilizarea ortogramelor potrivite în contexte diferite;
 O.5 Să scrie corect ideile, dictare și ortogramele utilizate;
 O.6 Să realizeze evaluare reciprocă în mod obiectiv.

Strategia didactică:
 Metode, procedee, tehnici utilizate: Descoperire, observare, completare lacunară, conversație, problematizare, explicare, exercițiul
 Forme de rganizare a activității: frontal, lucrul individual, lucrul în perechi, lucru în grup,;
 Materiale utilizate: fișe, caiet, pix, tablă, manual, radiera (mașinuța)

Bibliografie:
https://mecc.gov.md/sites/default/files/curriculum_primare_05.09.2018.pdf
Autori: Mariana Marin, Editura: Cartier educațional, 2019, ,, Manual pentru clasa a II-a. Limba și literatura română”, pag.104.
II. Desfășurarea activității
Etapel
Ob. Strategie
e Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Timp
oper. dicactică
lecției
Moment organizatoric. Asigurarea unui climat Moment organizatoric. Pregătirea
favorabil pentru buna desfășurare a lecției. materialelor pentru lecția de matematică.

Moment surpriză ,,Mănușa Pierdută”. Prezint Moment surpriză ,,Mănușa Pierdută”.


elevilor mănușa respectivă. Le povestesc elevilor, că în
drum spre școală am zărit această mănușă jos. Voi cum
credeți a cui poate fi? În ce clasă presupuneți că este? Credem că este a unui elev
O1
În mănușă se află ceva, însă eu am decis să nu privesc Poate fi în clasa a II-a la fel ca și noi
în ea pentru că aș dori să descoperim împreună ce se Elevul mergea la ora de limbă română
află acolo. Voi sunteți de acord? Să vedem oare la ce
oră mergea elevul? Elevii extrag câte o fișă cu propozițiile propuse
Evocare

(În mănușă se vor afla mici fișe cu propoziții ce vor și sunt puși în situația de a completa cu Completare
necesita completarea lor cu ortogramele sa/s-a, sau/s- ortograma necesară: sa/s-a, sau/s-au. lacunară
au.) Anexa 1

Descoperirea temei noi. Elevii vor extrage fiecare


câte o fișă și va trebui să completeze cu ortograma
potrivită. Astfel se va descoperi subiectul orei:
Utilizarea
Subliniază ortogramele dinortogramelor
propozițiile de sa/s-a,
mai jos:sau/ s-au Subliniază ortogramele din propozițiile de mai jos: Descoperire

4. Mergem să vizionăm un film sau o piesă de teatru . 1. Mergem să vizionăm un film sau o piesă de teatru .
Înainte să trecem la activitățile pe care vi le-am pregătit la/l-a, ia/i-a, neam/ne-am, iau/ i-au, săi/ să-i
5. Ortogramele sau şi s-au sunt folosite mult în limba română . 2. Ortogramele sau şi s-au sunt folosite mult în limba română .
etc.
vreau să îmi spuneți, ce ortograme mai cunoașteți?
6. Miercuri sau joi se va juca partida de tenis . 3. Miercuri sau joi se va juca partida de tenis .

Propun elevilor să deschidă manualele la pagina 104. Un elev va citi informația în voce tare
Nominalizez un elev care va citi informația de explicare pentru toată clasa. Problematizar
a ortogramelor sa/s-a și sau/s-au de la rubrica e
Informează-te!

Afișez la tablă fișe cu regulile acestor ortograme. (A. 2)


Lucrul în grup. Voi împărţii elevii pe grupe. Fiecare Lucrul în grup. Elevii lucrează în grup
grupă va extrage un plic colorat. Plicurile sunt de alcătuint o povestire de 5-7 propoziții în
diferite culori şi conţin o ortogramă. Fiecare grupă are care vor utiliza atât ortogramele sa/s-a, Explicare
de alcătuit câte o povestire pe fişa primită de 5-7 sau/s-au, cât și alte ortograme cunoscute. În
propoziţii în care vor utiliza atât ortogramele sa/s-a, fața clasei va ieși câte un reprezentat pentru Conversație
sau/s-au, cât și alte ortograme cunoscute. Voi verifica a prezenta colegilor povestirea alcătuită
fişele şi dau indicaţii acolo unde e nevoie. După explicând și ortogramele utilizate. Aceștia
Subliniază ortogramele din propozițiile de mai jos: Subliniază ortogramele din propozițiile de mai jos:
1. Mergem să vizionăm un film sau o piesă de teatru . 1. Mergem să vizionăm un film sau o piesă de teatru .
2. Ortogramele sau şi s-au sunt folosite mult în limba română . 2. Ortogramele sau şi s-au sunt folosite mult în limba română .
3. Miercuri sau joi se va juca partida de tenis . 3. Miercuri sau joi se va juca partida de tenis .

Subliniază ortogramele din propozițiile de mai jos: Subliniază ortogramele din propozițiile de mai jos:

1. Camera sa este ordonată şi spaţioasă . 1. Camera sa este ordonată şi spaţioasă .


2. Mingea sa s-a spart la antrenament . 2. Mingea sa s-a spart la antrenament .
3. Matei s-a întors de la concursul de pescuit . 3. Matei s-a întors de la concursul de pescuit .
4. Angela dăruieşte bunicii floarea sa . 4. Angela dăruieşte bunicii floarea sa .

Subliniază ortogramele din propozițiile de mai jos: Subliniază ortogramele din propozițiile de mai jos:
1. Camera sa este ordonată şi spaţioasă . 1. Camera sa este ordonată şi spaţioasă .
2. Mingea sa s-a spart la antrenament . 2. Mingea sa s-a spart la antrenament .
3. Matei s-a întors de la concursul de pescuit . 3. Matei s-a întors de la concursul de pescuit .
4. Angela dăruieşte bunicii floarea sa . 4. Angela dăruieşte bunicii floarea sa .

Subliniază ortogramele din propozițiile de mai jos:


Subliniază ortogramele din propozițiile de mai jos:
1. Camera sa este ordonată şi spaţioasă . 1. Mergem să vizionăm un film sau o piesă de teatru .
2. Mingea sa s-a spart la antrenament . 2. Ortogramele sau şi s-au sunt folosite mult în limba română .
3. Matei s-a întors de la concursul de pescuit . 3. Miercuri sau joi se va juca partida de tenis .
4. Angela dăruieşte bunicii floarea sa .
Anexa 2
Anexa 3

Parchează corect!

Sau S-au

Sa S-a

S-ar putea să vă placă și