Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic
Proiect Didactic
CLASA: a II –a A
COMPETENŢE SPECIFICE :
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
STRATEGII DIDACTICE:
RESURSE:
Umane: 18 elevi
Spațiale: sala de clasă
Temporale: 45 minute
Bibliografice: Piţilă, T., Mihăilescu, C Matematică și exporarea mediului– Manual pentru clasa a II-a, Ed. Art., Bucureşti, 2018
Neacşu, Ioan, (coord), (1988), Metodica predării matematicii la clasele I-IV, E.D.P., Bucureşti;
Gardin, M.,Gardin, F., (2007), MATEMATICĂ – culegere de exerciţii şi probleme, Editura Paralela 45, Piteşti.
SCENARIU DIDACTIC
3. Anunțarea temei Anunț tema și obiectivele lecției într-o manieră conversaţia frontal Observare
și a obiectivelor accesibilă elevilor. Vom recapitula, prin exerciţii şi explicaţia sistematică
1 min. jocuri, elementele de geometrie învăţate.
4. Dirijarea Pe fiecare pătrat al șotrunului, elevii vor descoperi conversaţia jocul Frontal
activității câte un plic în interiorul cărora vor descoperi câte o didactic
25 min. sarcină matematică pe care trebuie s-o rezolve corect.
Capacitatea
Cerințele pe care le găsesc în plicuri, le vor primi și pe elevilor de
fișe pe care le vom rezolva împreună, după ce le a asculta și
descoperim în jocul șotron. înțelege
explicațiile
1. (Anexa 2)
date
explicaţia plicuri cu
sarcini
m,atematice
O1
O2
pătratul
TANGRAM
Capacitatea
elevilor de
a rezolva
corect
sarcinile
flip-chart propuse
conversaţia
Frontal
O3
3.(Anexa 4)
carioci
explicaţia
Individual
4.(Anexa 5)
exercitiul
O4
frontal
Capacitatea
5.(Anexa 6) elevilor de
a rezolva
O1 corect
sarcinile
propuse
individual
6.(Anexa 7)
5. Obținerea O5 Impart câte o fisă și câte un plic în interiorul căruia explicația fișe de lucru individual Capacitatea
performanței sunt diferite figuri geometrice din hârtie colorată cu figuri elevilor de
5 min. ajutorul cărora elevii vor realiza o casă. (Anexa 8) geometrice a realiza
din hârtie corect casa
colorată din figuri
lipici geometrice
6. Evaluare O1 Elevii vor avea de rezolvat exercitiile de pe fișa de conversaţia fișa de frontal Observare
5 min. O2 evaluare (Anexa 9) evaluare individual sistematică
O4
7. Încheierea Se fac aprecieri verbale asupra activităţii, se notează conversaţia frontal
activității elevii care au răspuns corect în timpul activităţii.
2 min. Se explică sarcinile temei pentru acasă. (Anexa 10)