Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecţie la

dirigenţie -
Planificarea carierei

Data :
Profesor diriginte: Gheorghe Liliana
Tema: Planificarea carierei
Subiectul: Planul meu de viata
Clasa:
Durata: 45 minute
Competente specifice: B.I.1. Formarea si dezvoltarea capacitatii de autocunoastere;
B.I.2. Dezvoltarea capacitatii de valorizare maxima a potentialului propriu;
B.II.1. Stimularea motivatiei invatarii continue in scopul dezvoltarii propriei
cariere;
B.II.2. Dezvoltarea abilitatii de informare privind cariera;
B. II. 3. Formarea si dezvoltarea capacitatii decizionale;
C. I. 2. Armonizarea si exersarea propriului sistem de valori in acord cu cel
social.

Obiective operationale: Elevii vor fi capabili sa:


O1 - sa precizeze daca s-au hotarat ce doresc sa faca in viata, enumerand factorii care au contribuit in luarea
acestor decizii;
O2 - sa evidentieze rolul activ sau pasiv al parintilor in optiunea lor;
O3 - sa isi expuna parerea in legatura cu plecarea tinerilor in strainatate pentru a-si asigura un viitor;
O4 - sa precizeze daca ar alege optiunea plecarii in strainatate, motivand aceasta alegere;
O5 - sa evidentieze in ce masura ar putea sa se afirme in tara peste cativa ani daca ar urma domeniul dorit;
O6 - sa argumenteze daca in prezent cariera profesionala a unui tanar depinde de calitatile sale si de
performantele obtinute la invatatura sau de cunostinte si de bani.

Strategia didactica
● RESURSE PROCEDURALE:Ÿ metode si procedee: conversatia, aprobarea, dezaprobarea, exemplul.
Ÿ forme de organizare: frontal, individual
● RESURSE MATERIALE: carti, reviste
BIBLIOGRAFIE:
1. Dragan, I., Margineanu, D., Petroman, P., - Educatia noastra cea de toate zilele, Editura Eurobit,
Timisoara, 1992;
2. XXX Noi repere privind activitatea educativa. Ghid metodologic, 2002;
3. XXX Consiliere si orientare
Scenariu didactic
NR. ETAPELE LECTIEI OB. CONTINULTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI STRATEGIA DIDACTICA
CRT. OP.
DOZARE ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR METODE SI FORME DE RESURSE
PROCEDEE ORGANIZARE MATERIALE
PROFESORULUI
1. Moment organizatoric ∙ Se consemneaza absentele. ∙ Raspund la intrebari. conversatia frontal
(2 minute) ∙ Verifica existenta resurselor ∙ Schimba amplasamentul
materiale. bancilor sub forma de cadru
deschis.
∙ Se deplaseaza pentru a forma
grupe de lucru.
2. Motivarea elevilor: "Viata omului este pretioasa numai ∙ Elevii citesc cu atentie textul si conversatia frontal
- sensibiliza- atunci cand urmareste un ideal" incearca o posibila caracterizare a aprobarea individual
rea elevilor (Liviu Rebreanu) notiunii de plan de viata. dezaprobarea
- captarea atentiei "Numai o data in a ta viata
(3 minute) Stai cu norocul fata-n fata
Prinde-l atuncea cu putere,
Leaga-l in lanturi, leaga-l in fiare,
Caci, daca-ti scapa din mana
atunci,
Cu orice putere nu-l mai aduci."
(Mihai Eminescu)
3. Comunicarea ∙ Se propune abordarea a doua ∙ Elevii asculta cu atentie si individual
obiectivelor lectiei aspecte de baza : noteaza tema in caiete.
(2 minute) - care ar fi planul de viitor privind
cariera profesionala si cum s-a
ajuns la luarea deciziilor?
- considerati ca o cariera
profesionala depinde numai de
calitatile omului, de performantele
lui sau si de alti factori?
4. Desfasurarea dezbaterii O1 ∙ Se pun in discutie termenii de ∙ Elevii se implica activ in conversatia frontal
(20 minute) cariera si plan de viata. dezbaterea aspectelor propuse. exemplul individual
∙ Aveti un plan de viitor in ceea ce ∙ Explica si exemplifica. planurile aprobarea frontal
priveste cariera voastra lor de viitor. dezaprobarea individual
O2 profesionala? ∙ Argumenteaza de ce nu s-au exemplul
O3 ∙ Cine v-a influentat in acest sens? lasat influentati in luarea conversatia
O4 ∙ Ce modele ati urmat? deciziilor asupra viitorului lor sau aprobarea
∙ Aveti posibilitatea de a opta de ce s-au lasat influentati si de dezaprobarea
singuri in ceea ce priveste viitorul catre cine? exemplul
vostru? ∙ Enumera persoanele alese ca conversatia
∙ Va influenteaza parintii in modele de viata si dau exemple de aprobarea
alegerea viitorului? In ce sens? calitati pe care acestea le au. dezaprobarea
∙ Se pune in discutie posesivitatea ∙ Sunt stimulati sa se exprime
parintilor si libertatea copiilor in daca au posibilitatea de a lua
luarea deciziilor. singuri decizii in privinta
∙ Ce parere aveti despre valul de viitorului.
tineri care pleaca in strainatate ∙ Comenteaza rolul si importanta
pentru a se realiza? Considerati ca parintilor in luarea deciziilor.
au dreptate sa ramana acolo? ∙ Sintetizeaza avantajele/
∙Ati alege sa plecati in strainatate? dezavantajele implicarii parintilor
Ce motivatie aveti? in orientarea lor viitoare.
∙ Exemplifica si motiveaza.
∙ Sunt stimulati sa se exprime
pana unde ar trebui sa mearga
libertatea copiilor si daca aceasta
libertate submineaza autoritaea
parintilor.
∙ Comenteazape baza fenomenului
de migratie a tinerilor (exportul
de "materie cenusie" si de forta de
munca).
∙Motiveaza de ce/ de ce nu ar
emigra.
5. Reaalizarea feedback- O6 ∙ Considerati ca o cariera ∙ Comenteaza rolul si importanta conversatia frontal
ului profesionala depinde de calitatile anumitor factori in ascensiunea exemplul individual
(10 minute) omului, de performantele lui, sau profesionala
de cunostinte sau bani? ∙ Exemplifica si argumenteaza.

7. Concluzii O5 ∙ Credeti ca peste 10 ani, cand ar ∙ Exemplifica si comenteaza conversatia frontal


(5 minute) trebui sa fiti angajati intr-un alegerea facuta. exemplul individual
serviciu, lucrurile vor fi altfel si va
veti putea realiza profesional asa
cum doriti in tara?
8. Anuntarea temei ∙ Anunta tema: "Cum ma vad ∙ Noteaza tema. frontal
pentru ora urmatoare colegii."
(3 minute)

S-ar putea să vă placă și