Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a-VIII a
Profesor: Plescan Ana
Subiectul lecției: Comportamentul corect. Norme de comportament civilizat
Obiective de referință:
Formarea şi dezvoltarea unor comportamente adaptative în relaţia cu mediul
înconjurător (natural şi social).
Obiective operaționale:
O.1-să numească regulile de comportare civilizată evidenţiate prin imagini;
O.2-să exprime în cuvinte proprii ce înseamnă pentru ei „comportament civilizat”;
O.3- să enumere norme de comportament civilizat cunoscute;
O.4- să noteze situaţii în care ar dori să cunoască norme de bună conduită;
O.5- să selecteze din materialul primit norme de comportare civilizată în diferite contexte;
O.6- să prezinte situaţia vizionată în filmuleţ, raportându-se la normele de bună conduită ;
O.7-să prezinte necesitatea respectării normelor de comportament civilizat;
Metode și procedee: conversația, explicația, observaţia, exercițiul, brainstormingul,
metoda Ştiu/ Vreau să ştiu/ Am învăţat, metoda predării-învăţării reciproce, metoda cubului,
jurnal cu dublă intare,eseul de 10 minute.
Materiale didactice: pix, coli A4, prezentare power point, culegere de texte literare, biletele
cu proverbe, fișă de muncă independentă, codul bunelor maniere, marker coala A2, proiector.
Moduri de organizare a activității: frontal, în perechi, individual.
Durata: 45 de minute
Bibliografie
Cerghit, I. – “Terapia educationala integrata” ( Ed. Pro Humanitate – Bucuresti 1997)
Ilie, M.D. – „Elemente de pedagogie generala“ (Ed. Mirton – Timisoara, 2005)
Eugen Mihăescu-„Codul bunelor maniere pentru toate vîrstele” (Editura Călin, Bucureşti
2009)

1
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Secventele Timp Obop Continut instructiv-educativ Strategii metodologice Evaluarea


activitatii
Metode si Material did. Modalitde
procedee org.

I. Moment 1 min Organizarea clasei-stabilesc climatul de ordine și Conversația Coli A4, Frontal
organizatoric disciplină necesar desfășurării activității în condiții optime. proiector, pix,
Pregătesc materialul didactic necesar.

II. Captarea 5 min O1 Prezint elevilor câteva imagini şi discutăm despre Conversația Prezentare Frontal Răspunsurile
atenției normele de comportare civilizată desprinse din acestea. Explicația power point acordate de
Exercițiul către elevi
,, Ce puteți spune despre femeia din imagine care
traversează strada?”
,, Ce reguli ar trebui să respecte oamenii care urcă în acest
tramvai?”
,, Cum trebuie să ne comportam când mergem la
cumpărături într-un magazin?”
,, Ce atitudine trebuie sa adoptăm față de exponatele unui
muzeu?”

2
,, Cum putem proteja mediul înconjurător în timpul unei
excursii?”
„ Ce reguli ar trebui să respectăm într-o sală de
cinematograf?”

III. Anunțarea 1 min Anunţ într-o manieră simplă și clară tema și obiectivele Explicația Frontal
temei şi a activității.
obiectivelor ,, Având în vedere că am discutat despre câteva reguli de
activității comportament în societate, vă anunț că tema noastră de azi
este: ,, Comportamentul correct. Normele de comportament
civilizat”. Încercăm astăzi să identificăm câteva norme de
comportament civilizat, iar pentru aceasta voi trebuie să fiţi
atenţi, activ şi să colaboraţi între voi.”
5 Elevii sunt solicitați să spună tot ce le trece prin minte Brainstorming Marker, coală Frontal Capacitatea
IV. Desfășurarea Min O2 atunci când aud expresia comportament civilizat. Exercițiul A2, elevilor de a
activității Elevii spun idei pe care profesorul le scrie pe tablă. Conversaţia exprima ce
Discut cu elevii despre ce înseamnă cuvântul norme. Explicaţia înseamnă pentru
Solicit elevilor să explice de ce este nevoie să cunoaştem ei “comporta-
10 şi să respectăm anumite norme/ reguli de comportament ment civilizat”
Min civilizat.. Capacitatea
Completăm frontal primele două coloane din tabelul Ştiu/ Metoda Ştiu/ elevilor de a

3
O3 Vreau să ştiu/ Am învăţat. Vreau să ştiu/ Fişa Ştiu/ Frontal exprima
“Ce norme de comportament civilizat ştiţi voi?” Am învăţat Vreau să ştiu/ În perechi normele de
O4 “Ce alte informaţii aţi mai dori să ştiţi despre comportarea Am învăţat comportament
civilizată?” Metoda civilizat
Grupaţi în perechi, elevii primesc fişe cu norme de Predării- cunoscute
comportare civilizată în diferite contexte. Elevii citesc învăţării Fişa Norme de
O5 materialul primit şi notează cel puţin cinci norme de reciproce comportare
comportare civilizată. civilizată
a) În afara locuinţei, pe stradă:
-nu se sparg seminţe;
-nu se scuipă;
-nu se aruncă pe jos biletele de tramvai, ambalaje;
-nu se vorbeşte şi nu se râde tare;
-nu se arată cu degetul;
-nu se ţin mâinile în şolduri şi nici încrucişate la piept;
-nu se mestecă guma atunci când vorbiţi cu cineva şi nici
în sălile de spectacol;
-guma folosită nu se scuipă, nu se lipeşte sub blatul mesei,
al băncii de şcoală sau pe braţele fotoliilor;
b) În excursie:
-nu se face foc oriunde vă opriţi pentru popas;
-nu se aruncă resturile : sticle de plastic, cutii de conserve
4
etc pe marginea drumului si nici nu se lasă ca amintire în
locul ales pentru picnic;
-nu se distrug semnele turistice;
-nu se bătătoresc ,,fâneţele`` oamenilor;
-nu se rup florile declarate monumente ale naturii.
c)În Autobuz, Rutiera, Trolebus
- Stăpâneşte-ţi nerăbdarea la urcarea si coborarea
din autobuz, oricât ai fi de grăbit.
- Dacă este aglomeraţie, înainte de a ocupa loc pe
scaun, asigură-te ca în apropiere nu sunt bătrâni, gravide
sau persoane cu copii in braţe, care au mai mare nevoie să
stea jos.
- Călătorind în picioare în tramvai (autobuz, metrou)
încearcă să iţi păstrezi echilibrul, ţinându-te de barele
prevăzute în acest scop.
- În autobuz, tramvai etc. nu se gesticulează şi nu se
vorbeşte tare.
- Nici un bărbat manierat nu va sta pe scaun atata
timp cât sunt persoane mai în vârstă sau femei care nu au
loc pe scaune.
- Dacă esti înfometat şi ai în mână o gogoaşă sau o
îngheţată nu urci cu ea în autobuz.
5
- Nu atingi cu mâna murdară balustrada sau
scaunele.
- Urcă în autobuz întâi bătrânii, femeile, copiii.
- La coborâre bărbaţii sau persoanele tinere ofera
sprijin celor care au nevoie.
d) La cinematograf, expozitii:
- nu întârziem la cinematograf;
-nu vorbim tare, nu facem gesturi teatrale, nu îi deranjăm
pe ceilalți;
-nu mâncăm;
-nu vorbim cu vecinii;
-nu ne ridicăm de pe scaune înainte de încheierea filmului;
-nu foșnim diverse hârtii, pungi; Capacitatea de a
-nu ne apropiem prea mult de exponate; prezenta
-nu deranjăm exponatele; normele de
-nu criticăm exponatele, autorul acestora și talentul său, comportare
Fiecare pereche prezintă colegilor normele notate. Elevii Explicaţia civilizată
completează acum şi ultima coloană din tabelul Ştiu/ Vreau Conversaţia Fişa Ştiu/ Frontal identificate
O5 să ştiu/ Am învăţat. Exerciţiul Vreau să ştiu/
Elevii audiază un fragment din ,,D-L GOE...” de Ion Conversaţia Am învăţat Capacitatea
Luca Caragiale. În urma audierii fragmentului fiecare elev Metoda În perechi elevilor de a
7 rostogoleşte cubul şi rezolvă cerinţa de pe faţa acestuia: cubului Filmuleţ descrie,
6
Min Descrie! (Ce ai auzit?/ Ce ai văzut?); ,,D-L GOE..” compara, asocia,
Compară! (Cu ce se aseamănă? De cine diferă?); de Ion Luca analiza situaţiile
Asociază! ( La ce te face să te gândeşti?); Caragiale, din filmuleţul
O6 Analizează! ( Ce caracteristici are? ); Cubul vizionat
Aplică! (Ce poţi face? Cum îţi foloseşte?)
Individual
Elevii completează jurnalul cu dublă intrare, pe baza
proverbelor date. Jurnalul cu Capacitatea
,,Pomul după roade se cunoaște iar omul după fapte.” dublă intrare elevilor de a
,,Politețea este cheia de aur care deschide toate ușile.” Fişa Jurnalul comenta
,,Ce ție nu îți place, altuia nu-i face” cu dublă proverbele
,,Cu cât un om e mai civilizat, cu atât trebuie să fie mai intrare
bun”.
O7 ,,Bunele maniere sunt o modalitate de a arăta altora cât de Expunerea,
mult îi respectăm”. Conversația
,, A avea purtări alese este că și cum ai avea scrisori de
7 recomandare permanentă”.
Min ,,Politețea nu costă nimic”.
Elevului cu deficienţe de vedere i se citeşte proverbul pe
care apoi îl comentează oral.

7
V. Fixarea 13 O.7 Rog elevii să mediteze şi să noteze idei în Conversția Coli A4, pix În perechi Exprimarea
cunoștințelor Min concordanţă cu afirmaţia: „Importanţa normelor de Explicația Frontal propriilor opinii
comportament civilizat pentru manifestarea unei conduite Eseul de 10
adecvate în societate” minute
Profesorul roagă doritorii să expună ideile notate.
Profesorul împreună cu elevii formulează concluzii
referitoare la valoarea normelor etice pentru manifestarea
unui comportament adecvat in societate.
VI. Incheierea 1 min Fac aprecieri generale și individuale asupra întregii Conversația Frontal Capacității de a
activității activități. Explicația motiva
aprecierile
primite

Anexe

Norme de comportament civilizat

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM ÎNVĂŢAT

8
9
„Pomul după roade se cunoaște iar omul Comentează proverbul
după fapte.”

10
„Pomul după roade se cunoaște iar omul Comentează proverbul
după fapte.”

„ Politețea este cheia de aur care deschide Comentează proverbul


toate ușile .”

11
„ Ce ție nu îți place, altuia nu-i face.” Comentează proverbul
12
13
„ Cu cât un om e mai civilizat, cu atât Comentează proverbul
trebuie să fie mai bun .”

14
„ Cu cât un om e mai civilizat, cu atât Comentează proverbul
trebuie să fie mai bun .”

„ Bunele maniere sunt o modalitate de a Comentează proverbul


arăta altora cât de mult îi respectăm .”

15
„ A avea purtări alese este că și cum ai Comentează proverbul
16
avea scrisori de recomandare
permanentă.”

17
„ Politețea nu costă nimic .” Comentează proverbul

18
Fișă norme de comportare civilizată în diferite contexte
a) În afara locuinţei, pe stradă:

-nu se sparg seminţe;

-nu se scuipă;

-nu se aruncă pe jos biletele de tramvai, ambalaje;

-nu se vorbeşte şi nu se râde tare;

-nu se arată cu degetul;

-nu se ţin mâinile în şolduri şi nici încrucişate la piept;

-nu se mestecă guma atunci când vorbiţi cu cineva şi nici în sălile de spectacol;

-guma folosită nu se scuipă, nu se lipeşte sub blatul mesei, al băncii de şcoală sau pe braţele
fotoliilor;

Fișă norme de comportare civilizată în diferite contexte


b) În excursie:

-nu se face foc oriunde vă opriţi pentru popas;

-nu se aruncă resturile : sticle de plastic, cutii de conserve etc pe marginea drumului si nici nu
se lasă ca amintire în locul ales pentru picnic;

-nu se distrug semnele turistice;

-nu se bătătoresc ,,fâneţele`` oamenilor;

-nu se rup florile declarate monumente ale naturii.

Fișă norme de comportare civilizată în diferite contexte


c)În Autobuz, Tramvai, Metrou

- Stăpâneşte-ţi nerăbdarea la urcarea si coborarea din autobuz, oricât ai fi de grăbit.

- Dacă este aglomeraţie, înainte de a ocupa loc pe scaun, asigură-te ca în apropiere nu


sunt bătrâni, gravide sau persoane cu copii in braţe, care au mai mare nevoie să stea jos.

19
- Călătorind în picioare în tramvai (autobuz, metrou) încearcă să iţi păstrezi echilibrul,
ţinându-te de barele prevăzute în acest scop.

- În autobuz, tramvai etc. nu se gesticulează şi nu se vorbeşte tare.

- Nici un bărbat manierat nu va sta pe scaun atata timp cât sunt persoane mai în vârstă
sau femei care nu au loc pe scaune.

- Dacă esti înfometat şi ai în mână o gogoaşă sau o îngheţată nu urci cu ea în autobuz.

- Nu atingi cu mâna murdară balustrada sau scaunele.

- Urcă în autobuz întâi bătrânii, femeile, copiii.

- La coborâre bărbaţii sau persoanele tinere ofera sprijin celor care au nevoie.

Fișă norme de comportare civilizată în diferite contexte


d) La cinematograf, expozitii:

- nu întârziem la cinematograf;

-nu vorbim tare, nu facem gesturi teatrale, nu îi deranjăm pe ceilalți;

-nu mâncăm;

-nu vorbim cu vecinii;

-nu ne ridicăm de pe scaune înainte de încheierea filmului;

-nu foșnim diverse hârtii, pungi;

-nu ne apropiem prea mult de exponate;

-nu deranjăm exponatele;

-nu criticăm exponatele, autorul acestora și talentul său,

20

S-ar putea să vă placă și