Sunteți pe pagina 1din 10

”ÎN LUMEA POVEȘTILOR”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


Propunator: prof.inv.prescolar Morar Cristina Adriana
G.P.N Cionesti – Grup Şcolar Agromontan “Ţara Moţilor” Albac

Nivel I+II (grupa combinată)


Tema anuală de studiu: ”Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
Tema săptămânii:”O zi, o poveste”
Tema zilei: ”In lumea poveştilor!”
Tipul activităţii: sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor
Durată: o zi
Forma de realizare: activitate integrată
Domenii de activitate integrate: ALA+ADE(DŞ+DLC)
SCOP:
 Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic prin
stimularea curiozităţii si a interesului de cunoaştere faţă de poveştile copilăriei;
 Educarea atenţiei, a spiritului de cooperare, de ordine şi disciplină, a spiritului critic şi
autocritic;
 Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice;
 Evaluarea capacităţii de a recunoaste si număra conştient în limitele 1-5 respectiv1-10;

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE:
ALA 1:
Artă: “Personaje din poveşti” – colorare/pictură
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să recunoască personajele şi povestea din care acestea fac parte;
- să picteze/coloreze dupa contur personajelor din poveşti, respectând acurateţea lucrării;
- să utilizeze corect materialele puse la dispozitie.
Construcţii: “Căsuţa piticilor, căsuţa caprei şi a ieduţilor, căsuţa bunicuţei,”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să enumere caracteristicle fiecarei casute in parte;
- să construiască in mod original fiecare casuta;
- să colaboreze în cadrul grupului format.
Ştiinţă: ”Albă ca Zapada”, “Capra cu trei iezi”, “Scufiţa Roşie”, “Fata babei şi fata
mosneagului”, “Pinocchio” prezentare PPT
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să vizioneze cele 5 povesti in prezentare PPT;
- să răspundă la întrebările adresate;
- să utilizeze corect numeralul cardinal și ordinal in limita 1-10 numărând
personajele fiecărei povestiri.
ALA 2:
Jocuri în aer liber
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să participe la activitate utilizând corect materilale puse la dispoziţie;

1
- să respecte regulile impuse de joc;
- să manifeste responsabilitate şi spirit de echipă.

STRATEGII DIDACTICE:
1. METODE ŞI PROCEDEE:
Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca individuală, turul galeriei.
2. RESURSE MATERIALE:
Fisa de munca independenta, culori, acuarele, pensula, cuburi din lemn si din plastic, pioneze din
plastic, creioane, calculator si cantecele cu /despre personaje din povesti, recompense
3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri

A.D.P.
Întâlnirea de dimineaţă:“Personajul preferat”
“Bună dimineaţa piticii mei drăgălaşi!
Dimineaţa a sosit,
Toate personajele au venit.
În cerc să ne adunăm ,
Frumos să ne salutăm!
Tranziții: „Piticii s-au trezit, Bună dimineaţa....”
“Dacă vesel se trăieşte ...”,
“La bunica în pădure”,
„Noi suntem piticii”
Rutine: ”Ştiu să mă spăl şi să mă şterg singur pe mâini” (deprinderea de igienă pesonală)
“Fiecare personaj e un model pentru mine” (deprinderea de a analiza critic
actiunile personajelor din povesti intalnite)

A.D.E. « ÎN LUMEA POVEŞTILOR ! »


- Domeniul Ştiinţe (DŞ): verificarea numeraţiei in limita 1-10 prin joc didactic
- Domeniul Limbă şi Comunicare (DLC): recunoaşterea prin joc didactic a personajelor din
cele 5 poveşti pe care ne-am axat:”Albă ca Zapada”, “Capra cu trei iezi”, “Scufiţa Roşie”, “Fata
babei şi fata moșneagului”, “Pinocchio”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE VIZATE:
Domeniul Stiinte (DŞ):
 să recunoască cifrele în limita 1-5, respectiv 1-10;
 să asocieze numărul la cantitate și invers;
 să descopere vecinii unui număr dat;
 să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi în limitele 1-10;
 sa respecte regulile jocului didactic matematic.

Domeniul Limbă şi Comunicare (DLC):


să recunoască personajele prezentate şi poveştile din care acestea fac parte;
să încadreze personajul prezentat în grupul personajelor pozitive/ negative
menționând de ce;
să răspundă sarcinilor jocului, formulând propozitii corecte din punct de vedere
gramatical;
să participe activ la desfăşurarea jocului

2
STRATEGII DIDACTICE:
a). Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul,
problematizarea, brainstorming-ul, jocul, mana oarba
b). Mijloace didactice: Zana Povestilor, bagheta magica, saculetul fermecat, duplex, lipici,
imagini cu personaje din poveştile cunoscute, jetoane cu cifre, plicuri, recompense.
c). Forme de organizare: frontală, individuală.
Evaluarea activitatii. Finalitatea zilei :
 Aprecieri verbale individuale şi colective;
 Recompense;
 Realizarea machetei “In lumea poveștilor”.
Sarcina didactică:
 asocierea numărului la cantitatea și invers, a cantității la număr;
 recunoașterea personajelor (cu extragerea însușirilor pozitive/negative) și încadrarea în
poveștile corespunzătoare;
 rezolvarea corectă a sarcinilor primite în scris în pliculeț;
Regulile jocului:
 Se extrage din săculețul fermecat câte un jeton cu cifre/personaje și se atașează la căsuța
corespunzătoare.
 În urma citirii sarcinilor (de către educatoare) din pliculeţul aflat in casuţă, fiecare preşcolar
va răspunde realizând sarcina corespunzător.
 Se acţionează doar la cerința educatoarei, fără a vorbi dacă nu este întrebat;
 Copilul care răspunde corect va fi recompensat prin “felicitări” din partea Zânei Poveștilor.
Elemente de joc:
 Surpriza, mişcarea, aplauzele, recompensele, prezenţa Zânei Poveştilor

BIBLIOGRAFIE :
 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,D.P.H..,Bucuresti. 2009 ;
 Activitatea integrata din gradinita –ghid pentru cadrele didactice din invatamantul
preuniversitar, D.P.H. 2008
 Culea, L. şi colaboratorii, Activitatea integrată din grădiniţă – ghid pentru cadrele didactice în
învăţământul preuniversitar, Editura Didactica Publishing House, 2008;
 10Neagu M., Beraru G., Jocuri matematice în grădiniţă – Îndrumător metodologic ediţia 2005;

SCENARIUL ZILEI

Copiii iubesc personajele din povești, iar aproape zilnic prin intermediul cântecelelor, a
planșelor din mediul ambient, al fișelor de lucru, al caietelor speciale, al dramatizărilor și al jocurilor
ei intră în contact cu ele. Personajele din povești le sunt adevărate modele de via ță (fata mo șului,
capra, Albă ca Zăpada, Cenușăreasa,etc) sau modele de temut (lupul, vrăjitoarea, mama vitregă si
surorile vitrege, etc). Nota morală este una sugestivă, fiind cea care stă la baza primelor antonime:
bine/rău, frumos/urât, harnic/leneş, sincer/mincinos, etc.
Centrul tematic, sala de grupă dar si curtea grădiniței sunt amenajate corespunzător temei
urmărite de-a lungul întregii săptămâni “O zi, o poveste” si respectiv a temei zilnice “In lumea
poveștilor”

3
Salutul. Impreună cu copiii formăm un semicerc și se salută adresând complimente unul altuia.
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă:Bună dimineaţa, pitici veseli!. Discutăm despre
ceea ce am făcut pe parcursul săptămânii la grădiniță și despre ceea ce intenționează să facă în
weend-ul care urmează.
Impărtașirea cu ceilalți. Educatoarea va lansa o tema de gândire:” Personajul preferat al meu
este........ pentru că.....!” unde fiecare copil își va argumenta răspunsul.
Noutatea zilei. “Astăzi, la noi în grupă, avem musafiri. Sunt prezentati invitații care au venit să vadă
câte lucruri interesante ştiţi voi să faceţi şi cât de cuminţi şi activi sunteţi la activităţi!”. Introduc în
peisaj bagheta magică, săculețul și scrisoarea pe care a lasat-o Zâna Poveștilor.
Deschid scrisoarea şi citesc:
“Dragi copii, dis de dimineață înainte să veniți voi la gradiniță eu impreuna cu spiridușul
meu am trecut pe la voi pe la grădiniță și v-am lăsat bagheta mea magică, un săcule ț și această
scrisoare.
Mi s-a spus ca sunteți niște copii tare cuminți care știți multe povești si poeziișsi de asemena
știți si să numărați. Pentru a mă convinge astăzi voi încerca sa ajung la voi cât mai repede posibil,
voi sta cu voi la activități pentru a vedea dacă chiar e adevărat ce se spune despre voi! Am în țeles
ca știți ce au pățit cei doi ieduți care nu au ascultat de mama lor, că știți ce a pă țit Pinocchio pentru
că a mințit, că știți cântece despre pitici și despre Scufița Roșie, ca recunoașteți cifrele, si câte si mai
câte!Oare chiar să fie adevărat???
Dacă veţi rezolva corect toate cerinţe pe care doamna educatoare vi le va da , la încheierea
activităţilor veţi avea o altă surpriză din partea mea. Vă doresc să aveţi o zi minunată alături de
educatoarea voastră si de abia astept sa ne vedem, dintr-un moment in altul incerc sa ajung!
Semnează: Zâna Poveştilor
Copiii vor extrage din săculețul fermecat câte o bulină și se vor îndrepta spre centrul care con ține
acea bulină. Înainte de a se îndrepta spre sectoarele alese, vom cânta cântecul:
TRANZITIE: - cântec
Piticii s-au trezit,
Bună dimineața!
Iezișorii s-au trezit
Bună dimineța!
Și copiii s-au trezit
Buna dimineata!
Ritmul de înviorare
L-a cuprins pe fiecare,
După ce și-au făcut patul
A urmat apoi spălatul:
Pe obraji, pe ochișori,
Pe năsuc, pe dințișori.
Bine e să fii curat,
Îngrijit și pieptănat!
La fiecare centru fac cunoscute copiilor sarcinile şi obiectivele; aceştia se aşează la măsuţe şi
rezolvă cerinţele. Se reaminteşte copiilor comportamentul în cazul acestor activităţi: vorbim în
şoaptă, pentru a nu-i deranja pe colegi, lucrăm ordonat, utilizăm cu grijă materialele puse la
dispoziţie şi ducem la bun sfârşit lucrarea începută, solicităm frumos ajutor acolo unde întâmpinăm
dificultăți. Copiii sunt suprevegheați şi se intervine acolo unde este nevoie; ei se rotesc, în cadrul
centrelor si rezolvă cerinţele.

4
După realizarea cerinţelor, copiii, împreună cu educatoarea vor trece pe la fiecare sector
pentru a se face analiza lucrărilor. Lucrările vor fi expuse pe panou din sala de grupă.
Rutine.
Se spală pe mâini, se rostește rugăciunea “Tatăl nostru” în cor și se servește masa.
Prezența.
Dupa servirea mesei, copiii se așează în fața panoului cu pozele personale și răspund prezent
la auzul numelui, rostind cuvântul absent pentru preșcolarii a căror poză se regăsește pe panou, dar
nu sunt prezenți.
Calendarul naturii
Vom completa calendarul naturii, vom intui anotimpul, luna și ziua în care ne aflăm și apoi
vom alege jetonul potrivit pentru starea vremii.
Tranzitii: - cântec
„La bunica în pădure/ Singură am plecat/ Coșulețul cu merinde mama mi l-a dat/Și mi-a spus
să fiu cuminte/ De la drum să nu mă abat/ Căci în pădure este lupul înfometat/ Bunicuța e bolnavă/
Și la ea mă duc/ Lapte, cozonac și bunătați/ Eu am să-i duc ......”

ADE.În cadrul activității matematice verificarea numerației în limita 1-10 se face folosind un
săculeț fermecat din care preșcolarii pe rând extrag cifte și le atașează la căsuța corespunzătoare
conform cerințelor. Domeniul Științe se îmbină cu Domeniul Limbă și Comunicare prin utilizarea a
câteva dintre poveștile bine cunoscute de preșcolari (”Albă ca Zăpada”, “Capra cu trei iezi”,
“Scufița Roșie”, “Fata babei și fata moșneagului”, “Pinocchio”) și pătrunderea în lumea personajelor
se face prin joc matematic, prin numărare, prin încadrarea în anumite stereotipii, extrăgându-se
aspecte pozitive și negative ale personajelor întâlnite. Acțiunea se desfășoară sub privirea Zânei
Poveștilor - fiind detaliată, mai jos, în scenariul didactic-!
Trecerea spre etapa finală a zilei se face prin tranziţia “Dacă vesel se trăiește!”- cântec.
Ultima parte a activității se desfășoară sub formă de concurs, dar nu înainte de a întreba-o pe Zâna
Poveștilor despre cum i s-a părut activitatea preșcolarilor în această zi?
Zâna Poveștilor le va lăsa recompense, îi va lăuda și va motiva ce i-a plăcut mai mult amintind
câteva secvențe de pe parcursul activității!
ALA 2. “Zarul îți spune ce să faci!”- program distractiv
Un preșcolar își ale un coleg apoi aruncă zarul. Colegul pe care l-a ales îi spune cum să meargă,
colegului care a extras zarul (ce pași să folosească: pasul broscuței, pasul piticului, pasul uriașului,
pas adăugat, pașii Scufiței Roșii, pasul iepurașului,etc). Cifra pe care o indică zarul il îndrumă ce
căsuță să caute. Ajuns la căsuța, trebuie să o înconjoare de atâtea ori cât îi indică cifra. Toți copiii vor
executa cel puțin o dată jocul.
Apoi se formează 2 grupe: grupa piticilor și grupa ieduților. Se vor a șeza doua căsu țe la
aceeași distanță de copilași. La semnalul educatoarei câte un membru din fiecare echipă pornește în
fugă spre căsuță, de acolo ia un cub și se întoarce în fugă spre echipa din care face parte. Câ știgă
echipa care a reușit să ia cele mai repede toate cuburile puse în căsuță și astfel căsuța rămâne goală.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

5
Nr EVENIMENTE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
Crt DIDACTICE DIDACTICE
1. Moment Pentru ca activitatea să se
organizatoric desfăşoare în bune condiţii se va avea
în vedere următoarele:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea scăunelelor şi măsuţelor
pe trei centre de interes;
- confectionarea casutelor si
amenajarea in curtea gradinitei sau
in sala de sport, in functiie de
conditiile meteo!
- pregătirea materialului didactic la
îndemâna copiilor.
2. Captarea Se va realiza sub formă de ghicitori a Povestirea ,
atenţiei caror raspunsne va trimite în lumea Conversaţia
poveștilor:
1.”E un băiat bun/Insă cu un nas cam
lung/Pentru ca pe Geppeto l-a mințit
mult!”(Pinocchio)
2.”’In pădure dupa mâncare a
plecat/Si acasă trei ieduți, ea a
lăsat/Lupul viclean i-a urmărit/Și pe
loc trei ieduți pe loc i-a
jumulit!”(capra)
3”Mama vitregă mult a urât-o/Insă
vânătorul de moarte a scăpat-o/ Și la
căsuța piticilor în pădure a ajuns/Și
aici ea l-a întâlnit pe al ei prinț!”(Albă
ca Zăpada).
Sunt anuntați că poate sosi din
moment în moment în vizită, Zâna
Poveștilor.
3. Anunţarea Se citeşte scrisoarea pe care a lăsat- Conversaţia Evaluare orală
temei şi a o Zâna Poveștilor și se intuiesc
obiectivelor materialele cu care se va lucra atat la
centre cât și la activitățile
experiențiale.

6
4. Prezentarea Fiecare copil va extrage cate o bulină
optimă a dintr-un săculeț și va căuta centru cu
conţinutului şi bulina asemănătoare. Înainte de a
dirijarea pleca spre centre, copiii vor recita
învăţării versurile „Piticii s-au trezit s-au trezit,
Bună dimineața!”însoţite de mişcările
corepunzătoare.
La fiecare sector pe care îl aleg: Artă, Evaluare scrisă
Știință, Construcții, vor avea de Explicatia
executat cerințe care le vor fi explicate
în parte: Munca
Copiii care au ales sectorul „Artă” vor individuală
colora/picta cel puțin unul dintre
personajele preferate din cele 5
povești pe care le vom aprofunda.
Suportul plastic cu desenul dupa
contur va fi pus la îndemână si astfel
ei vor putea răsfoi, alegându-și Evaluare practic-
personajul preferat din poveștile aplicativă
parcurse......! Munca
Copiii care au ales sectorul individuală,
„Construcții”, utilizând materialul Exerciţiul
didactic pus la dispoziție vor construi
trei tipuri de căsuțe pe trei dimensiuni Evaluare practic-
diferite: căsuța bunicuței, căsuța Munca aplicativă
ieduților/a căpriței și căsuța piticilor! individuală
Copiii care au ales sectorul „Stiință”
își vor reaminti poveștile cu acțiunea
și personajele lor – pe scurt- vizionând
filmulețe în PPT sau PPS.
După ce se face analiza critică și
autocritică a lucrărilor, preșcolarii vor Conversaţia
trece pe la baie, se vor spăla pe mâini,
vom rosti rugăciunea „Tatăl nostru” și
vor servi masa. Se continuă cu
calendarul naturii și se va trece la
activitățile pe domenii experiențiale
folosind tranziția „La bunica în
pădure”. În decor apare Zâna
Poveștilor, cea mult așteptată, și
preșcolarii vor putea să o admire, iar
ea le va spune de unde a venit și Surpriza
pentru ce a venit! Se iese în curtea Observaţia
gradiniței unde preșcolarilor li se Explicaţia
prezintă căsuțele confecționate din
carton și sunt lăsați pentru 2-4 minute
să le analizeze/intuiască.

7
a) explicarea Folosind metoda “mâna oarbă ”
regulilor fiecare preșcolar va extrage câte un
jocului jeton, dintr-un coșuleț adus de Zâna
Poveștilor, pe care sunt cifre în limita
1-10, iar la semnalul Zânei Poveștilor
toți preșcolarii se vor îndrepta spre
căsuța adecvată; se va repeta de mai
multe ori acțiunea! La semnalul Metoda
educatoarei toți preșcolarii vor reveni „mana Evaluarea orală
în căsuța corespunzătoare cifrei pe oarba”
care au extras-o și pe rând își vor
scoate căpuțul folosind expresia:”Eu
am cifra (rostește cifra pe care o are)
și locuiesc în căsuța (spune personajul
pe care îl reprezintă)”. Când ultimul
preșcolar va termina, la cerința Zânei
Poveștilor fiecare preșcolar va căuta în
căsuța în care se află, un pliculeț. In
b) explicarea şi acel pliculeț sunt scrise mai multe Demonstraţia
demonstrarea sarcini pe care educatoarea le va citi,
jocului iar preșcolarul va trebui să le rezolve Evaluare orală
în fața colegilor și sub privirea atentă a
Zânei Poveștilor.
EX.La căsuța Albei ca Zăpada în Jocul
pliculeț vor fi sarcinile:
1. Cine a vrut să o omoare pe Alba ca
Zăpada? De ce? Cum fugea Alba ca
Zăpada prin pădure? Fugiți și voi.
2. Cum i-a ajutat Alba ca Zăpada pe
pitici? Cum s-au purtat pitici cu ea? Jocul
Cum dansau? Dansați și voi ca ei. Evaluare orală
Spune câteva lucruri pozitive despre
Albă ca Zăpada? (era bună, frumoasă,
harnică, haioasă, etc.Ne vom roti pe la Conversaţia
fiecare căsuță, unde fiecare preșcolar
ne așteaptă cu pliculețul în mână! In
rezolvarea sarcinilor vor fi antrenați
toti preșcolarii. Răspunsul fiecărui
copil va fi apreciat de Zâna Poveștilor Exerciţiul
Pentru o bună fixare vom folosi doi-
c)jocul de trei preșcolari care vor juca jocul de
probă probă și în același timp se vor mai
repeta regulile care trebuie respectate
pentru buna desfășurarea a jocului.
d) executarea Utilizând materialul didactic pus la
jocului dispoziție, respectând etapele jocului
propriu-zis: didactic matematic, sub îndrumarea

8
educatoarei și urmăriți fiind de Zâna
Poveștilor, preșcolarii vor trece la Explicatia
executarea jocului. Zâna Poveștilor are Jocul
rolul de a aprecia acțiunea copiilor, iar
educatoarea susține activitatea
desfășurată interveniind subtil acolo
unde este nevoie!
Zâna Poveștilor oferă preșcolarilor un
f) complicarea coș în care sunt amestecate jetoane cu
jocului cifre și jetoane cu personaje din
povești; fiecare preșcolar extrage câte
un jeton și va răspunde la întrebarea
adresată sau va efectua o anumită
sarcina sub ochii colegilor care astfel
vor putea verifica modul de executare:
corect sau incorect.
Ex. Copilul care are jetonul cu cifra 3
să îl atașeze la căsuța vecină cu un
număr mai mare/mai mic. Copilul care
are jetonul cu cifra 7 să îl atașeze la
căsuța Albei ca Zăpada și să cânte
cântecelul piticilor. Copilul care
extrage jetonul cu Scufița Roșie să îi
cânte cântecelul și să o imite alergând
prin pădure. Copilul care are jetonul
cu Pinocchio să îl pună la căsuța unui
personaj negativ dintr-o poveste a
căror personaje sunt atașate de
căsuțe,etc.
5. Obţinerea Personajele colorate la secțiunea Artă, Conversaţia
performanţei vor fi returnate fiecărui preșcolar și se Exercitiul Evaluare orală
vor decupa, iar Zâna Poveștilor le va
oferi preșcolarilor un duplex pe care
se va realiza tabloul “In lumea
poveștilor” unde – folosind numeralul
ordinal - fiecare preșcolar va fi
invitat de educatoare să își lipească
lucrarea proprie.
6. Asigurarea Se analizează împreuna cu Zâna Jocul Evaluare orală
retenţiei şi a Poveștilor tabloul obținut prin lipirea Observaţia
transferului personajelor pe care le-au decupat. Se Munca Evaluare practic-
adresează diferite întrebări referitoare individuală aplicativă
la personajele cuprinse în tabloul “In
lumea poveștilor”.Se fac aprecieri
asupra modului de realizare al
lucrărilor colective.
7. Încheierea Zâna Poveștilor va aprecia activitatea Conversaţia

9
activităţii copiilor, la va împărți daruri aduse din Evaluare orală
lumea poveștilor și luând cu ea tabloul
realizat de copii, va părăsi curtea
grădiniței plecând în lumea poveștilor, Recompensa
de acolo de unde a venit

10

S-ar putea să vă placă și