Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data:
Şcoala Gimnazială Nr. 8 Borsa
Clasa a IV a
Inv. : Nasui Alina
Aria curriculară: Educaţie fizică, sport şi sănătate
Disciplina : Joc şi mişcare
Unitatea tematică : Câștigǎ cei mai buni !
Domeniul:Capacitate psiho-motrica
Subiectul lecţiei: Jocuri de mişcare şi ştafete cuprinzand variante de alergare cu transport si punere de obiecte/ „Semanatul si culesul
cartofilor”
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi motrice
Scopul lectiei: Dezvoltarea capacităţii elevilor de a realiza jocuri de mișcare și ștafete cuprinzând deprinderi motrice de baza
Educarea sentimentelor şi convingerilor morale pozitive (fair-play, respect, colaborare, întrajutorare, prietenie, etc.)
Durata:45 minute
Competenţe specifice:
1.1 - aplicarea deprinderilor locomotorii în cadrul unor jocuri de întrecere
1.2 - manevrarea obiectelor în condiţii de cooperare intra-grup şi de întrecere inter-grupe
2.2 - acceptarea echilibrată a victoriei/ înfrângerii în cadrul jocurilor de mişcare

Obiective operaţionale:
La sfarsitul orei ,toti elevii vor fi capabili:
O1 - să efectueze exerciţiile de încǎlzire ,in vederea pregǎtirii organismului pentru efort ,pe baza demonstratiei si a explicatiilor
primite ;
O2 - să execute corect jocurile studiate în lecţiile anterioare ,pe baza experientei acumulate;
O3 - să respecte regulile/etapele de executare a jocului nou ( Semanatul si culesul cartofilor) in desfasurarea intrecerilor;
O4 - să analizeze modul de realizare a jocului de către fiecare echipă,evidentiind manifestarile pozitive si negative ;
O5- să manifeste corectitudine în desfăşurarea întrecerilor, în relaţiile cu partenerii şi cu adversarii;
O6-sa-si felicite adversarul,in caz de infrangere.
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exercitiul
Mijloace didactice: mingi , cercuri, popice,diplome,creta colorata,fluier
Forme de organizare: frontal, pe echipe,in perechi
Bibliografie

Programa școlara ”Joc si miscare” pentru clasele a III-a și a IV-a, aprobate prin Ordinul MEN nr. 5003/02.12.2014 ,Bucuresti
Strategii didactice Evaluare
Etapele Conţinuturi Metode si Mijloace Forme de
lecţiei/Obiective procedee organizare

I. Moment Se asigură un conditiile optime, pentru o buna Frontal


organizatoric desfăşurare a activităţii.
(5 minute)  Adunarea şi alinierea colectivului

 Verificarea echipamentului şi a stării Alinierea


de sănătate elevilor pentru
Observarea
începerea orei
 Comunicarea temelor lecţiei sistematică
Conversaţia de joc și
mișcare
 Exercitii.pentru captarea atenţiei
colectivului:
Elevii vor executa comenzile primite : Frontal
-mana dreapta sus ;
-mana stanga la piciorul drept ;
-mana dreapta la spate ;
-mana stanga pe cap.

Ruperi de rânduri şi adunarea în următoa-


rele formaţii:
- în linie pe două rânduri;
- în coloană pe două şiruri(fete,baieti);
- în linie pe un rând;
-in grupuri de cate 3/4/5,tinandu-se de
mana.Fiecare grup format isi alege un nume din
domeniul LEGUME/FRUCTE/FLORI.
(Ex .:Cartofi,Morcovi,Ardei,Rosii).
VARIANTE DE MERS: Formatie in
 mers normal cerc
Observarea
 mers pe vârfuri, alternat cu mers
ghemuit în tempou variabil ( Uriaşii şi sistematică
II. Încǎlzirea Explicația
organismului piticii )
pentru efort  mers în coloană câte unul cu mâinile Demonstratia
pe umerii colegului din faţă, in tempou Formatie in
Exercitiul
(7 minute) accelerat (Lanţul ) coloana
 mers în cadenţă( Trec soldaţii)
O1
VARIANTE DE ALERGARE:
 Zborul avioanelor

La acest exercitiu se alearga in tempo usor in Explicația


Frontal
cerc si/ sau descriind cifra 8. Bratele sunt
tinute ca aripile unui avion. Pentru a mari Execitiul
eficienta acestui exercitiu, “zborul” se va face
cu “motorul” zumzaind. Observarea
sistematică
 Alergare în triunghi

Colectivul este împărţit în două grupe.


Creta pentru
Pe laturile unui triunghi, marcat vizibil la 2 grupe
trasarea celor
colţuri, se va alerga din latură în latură. Pe o doua
latură alergare cu genunchii la piept, pe cealaltă triunghiuri
alergare cu pendularea gambei inapoi, iar pe
ultima mers liber pentru revenirea
organismului.
Complex de exerciţii libere:
Ex.1. – stând cu mâinile pe șold:
 rotiri ale capului spre dreapta.
 rotiri ale capului spre stânga;
Ex.2. – stând depărtat cu brațele sus:
 rotiri simultan de brațe înainte;
 rotiri simultan de brațe înapoi;
Ex.3. – stând:
 mâinile pe șold;
 mâinile pe umăr;
 ridicare pe vârfuri cu brațele sus;
Ex.4. – stând depărtat cu mâinile pe șold:
 îndoiri ale trunchiului spre stânga;
 îndoiri ale trunchiului spre dreapta;
 îndoirea trunchiului înainte, palmele
ating solul;
 extensia trunchiului cu brațele sus.

III.Repetarea Joc nr. 1: Posta merge


jocurilor
Toti copiii sunt dispusi in formatie de cerc.In Conversaţia Creta Observarea
învǎțate
jurul picioarelor fiecare isi deseneaza un sistematică
Exercitiul Formatii in cerc
( 10 minute) cerc.In mijlocul cercului mare se afla un copil
care are rol de "Postas".La incepere jocului Jocul
O2
postasul striga:"Posta merge de la ..(Mihai) la
…(Maria)!"Cei care si-au auzit numele trebuie
sa treaca repede unul in locul celuilalt.In timpul
acesta postasul cauta sa ocupe unul dintre cele
doua cerculete.Acela care ramane fara cerc
ramane "postas" si jocul continua.Daca
Aprecieri
postasul nu reuseste sa ocupe nici un
verbale
cerculet,continua jocul si striga o alta pereche.
Moment de relaxare
Copiii stau în cerc. La comanda ”Umflă
balonul” copiii vor mima suflarea în balon.La
comanda ”Balonul s-a spart” copiii vor imita Frontal
sunetul scos de balon ssssssssssssssss- Observarea
poooooooooooc si vor ridica brațele sus. sistematică

`Joc nr. 2 :Stafeta cu ocolire de obstacole


Elevii sunt organizați în 3 echipe.Se stabilește
traseul și se prezintă obstacolele- popicele si Conversaţia
cele trei cercuri.Pe rând, echipele se aliniază la Exercitiul
start.La semnal, primul elev din echipă
pornește în alergare,ocoleste popicele,sare in Jocul Popice
cele trei cercuri asezate pe traseu, aleargă spre Cercuri
următorul din echipa sa si preda
stafeta..Următorul jucător nu are voie să Aprecieri
primească ștafeta decât la linia de pornire. Pe echipe verbale
Echipa care reușește timpii cei mai buni,
câștigă.
Moment de relaxare
Copiii stau in coloana cate unul(cele 3 echipe
de mai sus) ,cu mainile pe umerii colegului din
fata si cu ochii inchisi.Se vor plimba ,pe teren,
dirijati de catre primul elev din fiecare Pe echipe
coloana.(1-2 minute).
IV.Anunțarea Elevii vor fi anunţaţi că vor învăţa un nou joc ,( Frontal Observarea
jocului nou și a Semanatul si culesul cartofilor) care se va sistematică
obiectivelor realiza pe echipe.Elevii trebuie sa-si gaseasca
un nume pentru echipa din care fac parte.
( 1 minut) Se explicǎ elevilor jocul nou :
V. Dirijarea Elevii sunt organizați în trei echipe, dispuse în
jocului nou coloană câte unul, înapoia unei linii de Observaţia
Explicarea noului plecare/sosire. În fața fiecărei echipe se Mingi Pe echipe
joc plasează trei/patru cercuri la distanță de 4-5m
unul față de celălalt. La capătul traseului se Cercuri
( 2 minute ) așază un reper (jalon) care poate fi ocolit. La
Conversaţia Jaloane
semnalul învățătoarei, primii copii din fiecare
O3
echipă ridică cele 3-4 „legume” așezate în fața Explicaţia
lor și din alergare „seamănă” (pun) câte o
Jocul
„legumă” în fiecare cerc , apoi ocolesc jalonul
și revin la propria echipă, predând ștafeta
(atingere cu palma) următorului
coechipier.Acesta va culege “cartofii” si-i va
preda mai departe.Câștigă echipa care revine
prima în formația inițială.
Se insista pe respectarea regulilor jocului
:plecarea la semnal sonor,respectarea liniei de
start,plecarea pe traseu doar dupa primirea
stafetei.
 Demonstrarea
Demonstraţia
Se exemplifica de catre un copil jocul.
Executarea .
noului joc
 Executarea
(10 minute) Se execută o dată, de probă, pentru înțelegerea
jocului. Observaţia
Jocul se desfășoară timp de 10 minute. Aprecieri
 Evaluarea verbale
O4 Se stabilește scorul final, se desemnează
câștigătorii, care sunt aplaudați.
O5 Elevii sunt solicitati sa analizeze randamentul
echipelor.
Învinșilor li se dau unele sfaturi și sunt
încurajați.
VII.Revenirea Se face prin intermediul jocului “Ridica Conversaţia Popice In perechi Aprecieri
organismului popica”. Copiii sunt asezati pe doua siruri fata verbale
Exercitiul
in fata.Fiecare pereche are cate o popica
(5 minute)
asezata,jos,intre ei.Invatatorul le da diferite
comenzi:Mana pe cap!Mainile in
sold!Invartiti-va!”Ridica popica!”.Cel mai
rapid elev ridica popica si este considerat
castigator.
VIII. Concluzii, Se prezintă clasamentul echipelor. Conversația Diplome Frontal Aprecieri
aprecieri și verbale
Cadrul didactic apreciază activitatea elevilor
recomandări
şi acordă diolome tuturor participanţilor.
( 5 minute)
Se face alinierea, salutul şi părăsirea terenului
de sport în mod disciplinat.

S-ar putea să vă placă și