Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de activitate

Data:
Clasa: a V
Profesor: Turtureanu Iuliana
Aria curriculară: Arte
Obiectul: Educație plastică
Unitatea de învățare: Compoziţia plastică
Tema plastică: Compoziţia cu dominantă verticală
Tipul activității: Activitate de transmitere/însuşire de noi cunoştinţe
Competențe specifice:
- 3.1. Crearea de produse artistice
- 2.2. Explorarea registrului expresiv al limbajului plastic utilizând tehnici specifice;
Strategii didactice
a. Metode și procedee didactice: explicaţia, conversaţia, demonstraţia cu obiecte;
b. Mijloace sau materiale de învățământ: şabloane, tempera, pensule;
Tehnici și procedee de lucru: folosirea şablonului, amestecul culorilor;
Forme de organizare: frontală;
Evaluare
a. Criterii de evaluare: obţinerea cât mai variată de tonuri, echilibrul compoziţiei;
b. Tipuri de evaluare: observaţia sistematică, investigaţie orală;
Durata activității: 45 min

Desfășurarea activității didactice

1
Activități educative
Etapele activității Strategii didactice Evaluare
care formează competențele specifice
1. Moment organizatoric - efectuarea prezenţei; - metode didactice:
conversaţia;

2. Reactualizarea /recapitularea - vor fi reactualizate conţinuturi care vizează - metode didactice: - evaluare formativă;
/consolidarea cunoștințelor însușite contrastele valorice între lumină şi umbră: conversaţia
anterior o cum se obţin degradeurile; examinatoare;
o cum se obţin nuanţele de culori; - forma de organizare:
o ce este compoziţia (câteva exemple); frontală;
3. Captarea atenției - profesorul lipeşte aleatoriu pe o planşă - metode didactice: - evaluare frontală;
câteva forme dreptunghiulare de diferite conversaţia didactică,
mărimi, lungimi, lăţimi cu diferite înclinaţii şi demonstrarea cu obiecte;
unele perfect verticale;
- forma de organizare:
- prin întrebări şi discuţii interactive se
frontală;
stabileşte ce senzaţii sau stări trezesc unele
sau altele; - mijloace de învăţământ:
- exemplificări cu compoziţii din istoria artelor albume de artă, forme
în care domină formele verticale prefabricate din carton;
4. Anunțarea temei și a competențelor - enunţarea temei plastice: realizarea unei - metode didactice: dialog - observaţia sistematică;
vizate compoziţii plastice statice cu dominantă euristic;
verticală;
- forma de organizare:
- enunţarea competenţelor vizate:
frontală;
o Crearea de produse artistice
o Explorarea registrului expresiv al
limbajului plastic utilizând tehnici
specifice;
- se prezintă obţinerea de nuanţe ale culorilor - observaţia sistematică;
5. Prezentarea noului conținut și - metode didactice:
calde sau reci prin amestecul acestora cu cele
dirijarea învățării explicaţia, conversaţia
învecinate pe cercul culorilor;
euristică;
- se dau exemple din natură, de obiecte,
lucruri care au diferite nuanţe ale unei culori - forma de organizare:
(exemplu: 3-4 feluri de mere roşii); frontală;

2
Activități educative
Etapele activității Strategii didactice Evaluare
care formează competențele specifice
- obţinerea de tonuri din amestecul unei culori
cu alb sau negru
- prezentarea criteriilor de evaluare;
6. Realizarea exercițiului - metode didactice: - forme de evaluare:
- se împarte foaia de hârtie în trei registre
exerciţiu; evaluare de parcurs
verticale inegale;
- se alege pentru a fi pictat registrul central în - forma de organizare: - criterii de evaluare a
aşa fel ca zona pictată să fie mai mare ca individuală; activității
suprafaţă decât zona rămasă albă; o respectarea
- mijloace de învăţământ:
- registrul colorat va fi format din fâşii de tonuri tempera, şablon, pensule paginaţiei;
de culoare dispuse vertical peste care se diferite mărimi, hârtie; o punctarea unui
suprapun forme dreptunghiulare de diferite centru compoziţional;
mărimi colorate în tonalităţi mai închise decât o obţinerea de cel
fâşiile verticale (formele dreptunghiulare se puţin trei valori ale
pictează prin tehnica şablonului); negrului;
- obţinerea de suprafeţe picturale prin
pensulări în sensuri diferite şi suprapunerea în
manieră pointilistă a petelor de culoare cu
nuanţe foarte apropiate
7. Analiza, aprecierea rezultatelor Se vor face aprecieri în legătură cu: - metode didactice: - autoevaluarea;
activităţii - obţinerea şi varietatea de tonuri şi de observaţia;
nuanţe;
- forma de organizare:
- obţinerea de pete picturale vibrate în
frontală;
alternanţă cu pete mai plate;

S-ar putea să vă placă și