Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECŢIE

Data: 24.04.2019
Clasa: II-A
Profesor :Turtureanu Iuliana
Aria curriculară: Știinţele naturii
Disciplina: Științe
Unitatea de predare: Unităţi de măsură
Subiectul: Măsurarea timpului
Tipul lecţiei: Dobândire de cunoştinţe
Obiective operaţionale:

O1– să stabilească legături între unităţile de măsură pentru timp ( minut, oră, săptămână, lună şi an);
O2 – să poziţioneze corect limbile ceasului, indicând ora exactă;
O3 –să compare duratele dintre unităţile de măsură pentru timp;
O4– să rezolve fişele de consolidare.

Metode şi procedee:
- conversaţia, explicaţia, exerciţiul, muncă independentă, observaţia, demonstraţia

Mijloace de învăţământ:
- manual, fişe de muncă, ceas, spiriduş de pluş, calendar mare, imagini cu anotimpuri

Bibliografie: Manual de Științe, ghidul învățătorului


Strategii didactice
Nr. Etapele Ob. Demers didactic Metode Mijloace
Crt şi de Orga. Evaluare
.
lecţiei Op. Procedee Învăţăm. Învăţ.

Moment Se pregăteşte materialul necesar şi se asigură condiţiile optime pentru F


1. desfăşurarea lecţiei.
organizatoric R
1’ O
N
Frontală
2. Evaluarea Se verifică tema pentru acasă, atât calitativ cât şi cantitativ, prin sondaj. T Orală
Se numesc elevi pentru citirea temei, iar ceilalţi verifică sau se corectează. convers
curentă A
10’ Se va verifica pe scurt, însuşirea cunoştinţelor legate de unităţile de L
măsură învăţate anterior; solicit oral transformări simple folosind multiplii si exerciţiul
submultiplii unităţilor principale de măsură pentru lungime, capacitate şi
masa corpurilor.
D
Spiriduş I
- Astăzi am adus un prieten cu mine, care vine de departe, din castelul
Captarea de pluş R
3. Împăratului Timp. Spiriduşul v-a adus un cadou magic, dar va trebui să
atenţiei Joc
I
răspundeţi la ghicitori:
3’ didactic J
"N-are mâini şi totuşi bate,
A
Bate-ntr-una zi şi noapte.
T
Şade oriunde l-ai pune
De-l priveşti- timpul ţi-l spune." frontală
( Ceasul)

Ticăie la capul tău


Şi te trezeşte mereu
(ceasul) F
R
- Ceasul este cadoul pentru voi! Voi ştiţi la ce folosim ceasul? (..la O
măsuratul timpului...) N
convers
- Spiriduşul Împăratului Timp ne va învăţa care sunt unităţilor de măsură explicaţia T
ceas
pentru timp. Cei care răspund şi rezolvă corect toate cerinţele, primesc la A
finalul lecţiei, un bilet de călătorie pentru o vizită la Castelul Timpului. L
4. Prezentarea
subiectului şi Se anunţă titlul lecţiei , care se va nota pe tablă, iar elevii îl scriu în caiete.
a obiectivelor Măsurarea timpului Tabla,
1’ creta

Dirijarea
5. învăţării F
convers
24’ Intuirea ceasului: instrument de măsură pentru timp. observat. R
a) cadranul şi împărţirea lui în 12 părţi; demonstr O
b) limbile, se explică că: ceas N
- limba scurtă a ceasului se mişcă încet de la o cifră la alta indicând ora T orală
(orar); A iniţială
- limba lungă se roteşte mai repede arătând minutele (minutar). O rotaţie L
completă indică scurgerea unei ore.
O2 Voi prezenta elevilor un ceas cu ajutorul căruia vom face exerciţii de citire -
exerciţiul
pe ceas:
- la ce oră ne trezim dimineaţa? ( ora 7.00) D
- la ce oră încep cursurile? (ora 8.00) I
- la ce oră se termină cursurile? (ora 12.00) R
- la ce oră ne ducem la culcare? (ora 9.00 sau 21.00) I
- etc. J
Numesc elevi care vin să fixeze limbile pentru orele fixe cerute. tabla A
- Atunci când limba mare se mişcă de la un punct la altul, spunem că a T
trecut un minut; de jur-împrejurul cadranului avem 60 de puncte. orală
O1 - Câte minute vom avea? (60 minute)
Se scrie pe tablă :
Instrumentul pentru măsurarea cât mai exactă a timpului este ceasul.
D
Orele şi minutele sunt unităţi care măsoară trecerea timpului.
I
1 oră = 60 minute conversat R
Spiriduşul cere elevilor să enumere activităţi pe care le desfăşoară ziua şi orală
I
O3 altele pentru noapte. Se explică elevilor că o zi se compune dintr-o:
J
- zi lumină – când soarele se află pe cer
A
- noapte – când luna şi stelele apar;
ceas T
O nouă zi începe la miezul nopţii - ora 0.00, când ambele limbi se află la
cifra 12.
Elevii sunt solicitaţi să citească orele indicate, de la 1 la 12. demonstr
F
Spunem că am ajuns la miezul zilei, atunci, când ambele limbi se află din
R formati
nou la 12; din acest moment orele se citesc 12, 13, 14..... (elevii vor fi
O vă
solicitaţi să numească ora indicată de un ceas cu ace indicator atât de
dimineaţă,cât mai ales după- amiază). N
O1 Elevii observă că ziua are 24 de ore. Se notează concluzia pe tablă şi pe observaţ T
caiete. Tabla, A
O3 orală
1 zi = 24 ore creta L

- Am văzut că timpul scurt se măsoară în minute, ore şi zile. Mai multe conversat D frontală
zile formează o săptămână. Care sunt zilele săptămânii? (luni, marţi. I
O1 miercuri, joi, vineri, sâmbătă şi duminică). exerciţiul R
O3 - Ce zi a fost ieri? Dar alaltăieri? Ce zi e azi? Dar mâine? Dar poimâine? I
Spiriduşul Împăratului Timp vrea să ştie: J
- Care sunt zilele în care veniţi la şcoală? Care sunt zilele de odihnă ? A
Se scriu pe tablă şi în caiete zilele săptămânii, arătându-se ciclicitatea Tabla, T
creta
acestora.
- Câte săptămâni are o lună? ( 4 /5 săptămâni ) observaţ
demonstr calendar
Se urmăreşte calendarul. Copiii numiţi citesc luna, numără zilele şi
săptămânile. Atrag atenţia asupra faptului că lunile de 30 zile alternează cu explicaţia
cele de 31 zile, excepţie făcând luna februarie care are28 sau 29 zile, după
caz. Tot Spiriduşul le arată un truc (o metodă din popor ), cu ajutorul căreia
se poate ţine minte foarte uşor câte zile are fiecare lună (cu ajutorul pumnului D
bine strâns: iulie şi august =31 zile). I
Se notează pe tablă, iar elevii scriu în caiete lunile anului şi numărul zilelor. R frontală
ianuarie = 31 zile iulie = 31 zile exerciţiul Tabla, I
februarie = 28/29 zile august = 31 zile creta J
martie = 31zile septembrie = 30 zile A
aprilie = 30 zile octombrie = 31 zile T
mai = 31 zile noiembrie = 30 zile
iunie = 30 zile decembrie =31 zile
O1 Prezint planşe cu imagini sugestive fiecărui anotimp. Elevii recunosc Imagini
O3 anotimpurile. Spiriduşul Împăratului Timp le spune elevilor că acestea sunt conversat Anotimp.
fetele fratelui său. observ
- Cum se numeşte fratele meu? ( Anul)
De aici, elevii remarcă faptul că Anul are 4 anotimpuri : Iarna,
Primăvara, Vara şi Toamna. Se notează pe tablă, iar elevii scriu pe caiete.
- Potriviţi imaginile cu anotimpurile ! – cerinţa Spiriduşului.
- Câte luni are fiecare anotimp? ( 3 luni)
Feed-back Stabilim împreună anotimpul şi lunile corespunzătoare.
10’ I
6.
- Acum, Spiriduşul vă împarte fişe pentru a vedea cât de bine v-aţi însuşit N
O4 unităţilor de măsură pentru timp. ( Anexe) D
Fiecare lucrează independent. Acord explicaţii şi ajutor acolo unde este exerciţiul fişe E scrisă
nevoie. Fişele se adună spre a fi corectate. munca P
indep. E
N
Încheierea D
activităţii conversat
7. Voi face aprecieri privind participarea la lecţie. I
1’ Tema de casă este fişa cu anotimpuri, iar din manual ex. pag. R
La finalul orei, se oferă elevilor „biletul de călătorie” spre Castelul I
Timpului. J
A
T

Anexe

1. Aşezând în cerc zilele săptămânii vor observa că dacă azi e marţi şi numărăm zilele până marţea viitoare,
tot o săptămână va trece. Vor colora cu albastru zilele lucrătoare, iar cu galben week-end-ul.
2. Srierea lunilor în ordinea trecerii lor – aceeaşi observare a scurgerii timpului. Vor colora cu :
- verde : lunile de primăvară
- galeben/portocaliu : lunile de vară
- maro : lunile de toamnă
- albastru : lunile de iarnă
3. Elevii scriu denumirea celor 4 anotimpuri, iar în casetele pătrate vor desena un simbol specific fiecărui
anotimp (tema de casă ).
Zilele
Săptămânii
Lunile
Anului
Anotimpuri
Biletul de călătorie
- pentru o prinţesă deosebită pe nume-
____________________________
Biletul de călătorie
- pentru un prinţ deosebit pe nume-
____________________________
Spiriduşul Împăratului Timp

Ceasul magic

S-ar putea să vă placă și