Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data: 7 decembrie 2022


Clasa: I-a C Cotruță Matei, grad de dizabilitate sever, reținere în dezvoltarea proceselor psihice, dificiențe de comunicare, abilitățile de calcul,
citit, scris în proces de dezvoltare.
Instituția: IPLT ,,Nicolae Bălcescu”
CDS : Smirnov Irina,
Disciplina: Matematica
Subiectul lecției: Matematica fulgilor de nea.

Tipul lecției: Asistență psihopedagogică individuală de reactualizare, consolidare și aplicarea cunoștințelor în CREI.
Subcompetență:
- Recunoaşterea cifrelor în reprezentări plane accesibile (incluzînd desene, reprezentări schematice)
-Exploararea modalităților de formare, sortare, clasificare, comparare, a cifrelor.

Obiective operaționale:
O1: să recunoască cifrele în concentrul 1-10;

O2: să asocieze numărul cu cantitatea obiectelor;

O3: să plaseze Fulgi corespunzător cifrei propuse ;

O4: să compare fulgii după formă și marime;

O5: să coloreze conform codului propus;

O6: să construiască din imagini o compoziție după model;

O6: să gestioneze emoțiile pe parcursul activităților;


1
Tehnologii si strategii didactice:
a) Metode, procedee: conversația, descoperirea, joc didactic, puzzle, joc interactiv.
b) Forme de organizare: individual.
c) Mijloace de instruire: poster, fișe, planșe,cifre, fulgi, .

d) Metode de evaluare: orală, autoaprecierea.


e) Metode de apreciere: recompense sociale,alimentare, tokeni, ștampiluțe

Bibliografie:
1. Curriculum Național, clasele I-IV. Chişinău, 2010.
2. Alois Gerguț, Luciana frumos, Gabriela Raus Educația specială Ghid Metodologic.
3. Planul educațional individualizat și curricula modificată.

2
Demersul lecției

Etapele Ob. Activitatea învățătorului Activitatea elevului Strategii didactice Metode de


lecției Metode și Forme de Mijloace de evaluare
procedee organizare instruire
 Se asigură condițiile Elevul intră, se salută și se
necesare pentru o bună pregătește de lecție.
desfășurare a lecției. Individual
Evocare
 Lecția începe cu salutul și
întrebări ce țin de rutina
Conversația Calendarul
zilnică.
 Elevul raspunde la naturii Aprecieri
1.Bună ziua, cum te numești, în ce
întrebări verbale
clasă inveți?
2.În ce anotimp, lună, zi a
săptămînii ne aflăm.
3. Cum este timpul de afară?

 După ce elevul răspunde


sinestătător sau cu ajutorul
pedagogului, este apreciat
cu ajutorul calificativelor.
 Anunțarea subiectului
Cartonașe Aprecieri
lecției:
 Elevul descoperă cu cifre și verbale
”Matematica fulgilor de
Descoperirea Individual fulgușori
nea” pe rînd, cîte o cifră
3
și plasează
O1  Propun elevului să corespunzător
descopere ce avem în cantitate necesară
Săculețul magic. de fulgi.

 Anunțarea obiectivelor lecției.


La această lecție vom învăța , vom
descoperi, vom clasifica, cifrele de
la 1- 10

Realizarea  Cînd eu eram mică,  Elevul se joacă în


sensului O1 vroiam sa văd ce are Moș jocul interactiv ,
Crăciun în sac, tu ai vrea să sub ghidarea
Descoperirea Individual
vezi? Îți propun un joc profesorului
Joc Aprecieri
interesant.
O3 interactiv verbale,
Acum să privim ce surpriză  Elevul numără,
sacul lui Aplauze.
mai avem în cutie niște sorteză, și asociază
Moș Crăciun
fulgușori, hai să-i fulgii din plastic.
numărăm și să le găsim

O2 perechea.
 Realizează fișa. Analiza, Aprecieri
 Următoarea sarcină, este să Anexa 1 Comparația Individual
O6 verbale.
încercăm să adunăm
surprizele li Moș Crăciun

4
Reflecție O4  Următoarea sarcină, este să  Elevul efectuează Individual
încercăm să adunăm calculile cu Anexa 2 Aprecieri
O6 surprizele lui Moș Crăciun ajutorul cadrului Analiza, verbale
didactic. asocierea

Extensie  Privește ce surpriză!  Elevul colorează,


 Colorează după cod și vei decupează și Aprecieri
O5 obține o felicitare pentru realizează verbale

familia ta. compoziția cu


ajutoru cadrul
O6 Individual Observarea
didactic.

Proiect didactic
Disciplina: Matematica
Subiectul lecției: Matematica fulgilor de nea.

Tipul lecției: Asistență psihopedagogică individuală de reactualizare, consolidare și aplicarea cunoștințelor în CREI.
Subcompetență:
- Recunoaşterea figurilor geometrice în mediul apropiat şi în reprezentări plane accesibile (incluzînd desene, reprezentări schematice)
- Exploararea modalităților de formare, sortare, clasificare, comparare, a unor grupuri de forme geometrice.

5
6
7
8
9

S-ar putea să vă placă și