Sunteți pe pagina 1din 6

Unitate școlară: Liceul Teoretic „Ioan Petruș” Otopeni

Profesor: Marius-Ciprian BOGDAN

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VII-a A
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Adverbul. Recapitulare
Tipul lecţiei: recapitulare și sistematizare

Competențe generale:
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare
monologată şi dialogată.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse.

Competențe specifice:
2.3. Respectarea normelor morfo-sintactice în propoziţii şi în fraze.
3.3. Sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit.
4.4. Utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de
punctuaţie.
4.5. Folosirea modalităţilor variate pentru realizarea expresivităţii textului.

Obiective operaţionale:
 cognitive:
O1: să elaboreze schema recapitulativă a noțiunilor învățate despre adverb;
O2: să diferențieze minimum 3 categorii diferite ale clasei adverbului;
O3: să identifice în text minimum 2 locuțiuni adverbiale;
O4: să numească minimum 3 funcții sintactice pentru adverbele din text;
O5: să integreze în minimum 3 propoziții adverbe cu funcțiile sintactice cerute;
O6: să utilizeze corect normele de scriere pentru minimum 3 perechi omofone în care se
regăsește adverbul.
 afective:
– sa manifeste receptivitate faţă de gramatica limbii române;
– să participe cu plăcere şi interes la întreaga activitate;
– să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei.
 formative:
– să integreze informaţiile despre adverb într-un sistem propriu de cunoştinţe.

Strategia didactică:
 metode şi procedee: jocul didactic, conversaţia euristică, dezbaterea, analiza gramaticală.
 forme de organizare a învăţării: activitate frontală, pe grupe şi individuală.
 resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, timp – 50 min.
 mijloace de învăţământ: fişe de lucru, testul formativ, telefonul mobil/boxă BT.
 bibliografie:
o Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Alexandru Crișan, Limba română, manual pentru clasa a
VII-a, Editura Humanitas Educațional, Bucureşti, 2003.
o Pamfil, Alina, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj, 2000.

1
Desfăşurarea activităţii

Activitatea
Etapele lecției Timp Metode Mijloace
profesorului elevului
- salută elevii și notează absențele; - răspund salutului
- setează cadrul (se prezintă, - propun reguli care ar duce la o comunicare
Moment
4’ stabilește reguli și așteptări); eficientă și își exprimă una-două așteptări de la conversația
organizatoric
- propune elevilor realizarea de profesor/lecție
etichete cu numele lor.
- propune jocul „Spânzurătoarea”;
Captarea conversația euristică tabla
3’ - prezintă regulile jocului; - oferă litere, respectând regulile jocului
atenției jocul didactic creta
- motivează elevii.
- anunță și notează titlul: Adverbul.
Anunțarea Recapitulare; - notează titlul și obiectivele lecției
conversația tabla
subiectului - notează, adaptat, obiectivele
3’ creta
lecției și a lecției;
explicația caietul
obiectivelor - consultă elevii cu privire la - își exprimă părerea și propun eventuale ajustări
dificultatea atingerii obiectivelor.
Conducerea tabla
- propune elevilor să completeze - notează în caiete
procesului de caietul
10’ planul recapitulativ pentru noțiunea conversația euristică
recapitulare şi pixurile
de adverb din FIȘA 1; - răspund la întrebări
sistematizare colorate
- prezintă elevilor regulile jocului - ascultă instrucțiunile;
Find me; explicația
- oferă elevilor 8 cartoane verzi - un elev rezumă instrucțiunile;
conținând 8 categorii de adverbe comprehension
diferite și 8 cartoane albastre - primesc cartonașele în funcție de categorie; check cartonașe
Obținerea 7’ conținând exemple de adverbe; colorate
performanței - restul clasei se va asigura că - caută perechea potrivită pentru adverbul și
perechile reunite sunt corecte; categoria de adverbe de pe cartonaș;
- profesorul verifică variantele lucrul în echipă
finale; - oferă input-uri cu privire la dificultățile întâlnite. caiete
- face debrief despre cum au lucrat
în echipă

2
- propune activitatea QUIZ și citește - identifică locuțiunile adverbiale din cele 5 activitate frontală caiete,
7’ elevilor 5 propoziții conținând enunțuri și alcătuiesc alte 5 enunțuri. videoproiector
locuțiuni adverbiale *dacă școala
dispune de videoproiector, QUIZ-ul joc didactic
se va realiza prin aplicația Kahoot]; FIȘA 2
tabla
- propune elevilor o activitate de tip - primesc și rezolvă FIȘA 2; concurs cretă
7’ concurs, distribuind elevilor FIȘA 2; analiza gramaticală caiete
- stabilește prin conversație - elevii își notează în caiete răspunsurile corecte.
euristică răspunsurile corecte.
- propune elevilor testul de 5 - participă la test evaluarea scrisă
minute în oglindă cu obiectivele
Evaluarea testul
7’ lecției
formativă docimologic
- oferă răspunsurile corecte - se autoevaluează autoevaluarea
- sondează rezultatele - își exprimă rezultatul prin ridicarea mâinii
- propune ca temă 1-2 exerciții din - notează tema explicația
Asigurarea
manual;
retenţiei şi 1’
- adresează elevilor întrebări despre - răspund sincer întrebărilor conversația
a transferului
cum s-au simțit în oră.

3
FIȘA 1

ADVERBUL
RECAPITULARE

1. Definiție
→ ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

2. Clasificare:
a) _______________________
b) _______________________
c) _______________________
d) _______________________
e) _______________________
f) _______________________
g) _______________________

3. Locuțiuni adverbiale:

4. Funcții sintactice:
a) complement circumstanțial de timp:
b) complement circumstanțial de mod:
c) complement circumstanțial de loc:
d) complement direct:
d) atribut adverbial:
e) nume predicativ:
f) predicat verbal:

5. Omofone
odată de mult o dată altădată
altă dată nici o dată niciodată demult

4
FIȘA 2

EXERCIȚII

1. Pune în spaţiul punctat din faţa fiecărui exemplu din coloana A, litera corespunzătoare felului adverbului în
coloana B:

A B
……1. Oriunde e natură, e şi viaţă. A. adverb interogativ.
……2. Încotro vei merge? B. adverb relativ.
……3. Ştiu unde vei rămâne. C. adverb nehotărât.
……4. Va veni cândva.
……5. Oricum va fi, te rog, iartă-mă.
……6. Unde ţi-e tema?
……7. A plecat undeva.
……8. Când te vei întoarce?
……9. Nu se ştie cum va fi vremea mâine.
……10. Cunosc cât valorează.

2. Asociază adverbele sau locuţiunile adverbiale din coloana B cu funcţiile sintactice potrivite din coloana A:

A B
1. complement circumstanţial de loc a. Fără doar şi poate că va reuşi.
2. complement circumstanţial de timp b. Va rezolva cumva.
3. complement circumstanţial de mod c. Ea e altfel.
4. fără funcție sintactică d. A venit iar primăvara.
5. atribut adverbial e. Casa de acolo e a noastră.
6. nume predicativ f. Fireşte că va veni.
7. predicat verbal g. Va veni cândva.
h. Se uita din când în când la Maria.
i. Se afla în mijloc.
j. Cu siguranţă că se rezolvă

3. Funcţia sintactică a cuvântului marcat din enunţul Casa de acolo este frumoasă este:
a) complement circumstanţial de loc
b) atribut adverbial
c) complement direct.

4. Ilustrează trei funcții sintactice diferite cu adverbul bine.

5. Construiți enunțuri cu următoarele cuvinte: altfel/alt fel, demult/de mult, odată/o dată.

5
Nume: ................................................. Data: 06. 06. 2019

Test

1. Completeaza spatiile punctate: 0,5 puncte


Adverbul este ...........……………………………………………, care…….....................................………………………
…………………………………………………………………………………………………………………...

2. Subliniază adverbele din propozițiile date: 4 puncte


În zilele de lucru, bunica-i în casă, bunica-i afară, bunica-i pretutindeni. Ce-a făcut ieri şi alaltăieri face
și azi, va face şi mâine, şi poimâine, până ce o vor afla odată că se odihnește.

3. Numește funcțiile sintactice pentru adverbele/locuțiunile adverbiale din propozițiile date. 4 puncte

a) Mihai s-a trezit cu noaptea-n cap.


b) Bine faci, bine găsești!
c) Oriunde mergi, vei descoperi vești de bine.
d) Cât vorbești la telefon.

4. Corectează enunțul de mai jos: 0,5 puncte


Nu am scris niciodată pentru că nu a verificat nimeni ziua nunții.

Se acordă 1 punct din oficiu.

S-ar putea să vă placă și