Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala : Colegiul Naţional Nicolae Titulescu


Disciplina: Fizică
Profesor : Pătru Maria
Clasa : ª IX ª A
Data : 3.06.2014
Unitatea de învăţare : Elemente de statică
Titlul lecţiei : Echilibrul corpurilor în câmp gravitaţional
Tipul lecţiei : dobândire de noi cunoştinşe (predare-învăţare)
Locul de desfăşurare : Laboratorul de fizică

I. COMPETENŢE GENERALE :

Investigaţia ştiinţifică experimentală şi teoretică aplicată în fizică

II. COMPETENŢE SPECIFICE :

 identificarea unor caracteristici ale fenomenelor pe baza observării acestora


 realizarea unor aplicaţii experimentale, individual sau în echipă, prin
urmarea unor instrucţiuni date
 utilizarea instrumentelor de măsură alese în vederea efectuării unor
determinări cantitative
 elaborarea de experimente simple, în echipă sau individual, şi verificarea
validităţii lor prin experiment dirijat sau nedirijat

III. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili :


 să definească noţiunile de : echilibru stabil, echilibru instabil, echilibru
indiferent;
 să formuleze observaţii proprii asupra fenomenelor observate;
 să explice condiţiile în care un corp este în echilibru;
 să aplice noţiunile învăţate în situaţii noi;
 să explice legătura între energia potenţială a sistemului, starea de echilibru
mecanic şi sensul evoluţiei sistemului
 să aplice noţiunile învăţate în rezolvarea de probleme.

IV.ANALIZA RESURSELOR:
a) CONŢINULUL ACTIVITAŢII :
Lecţia : Echilibrul corpurilor în câmp gravitaţional, pagina 191, din manual editura
Radical.
1
b) RESURSE PSIHOLOGICE : clasa are 30 de elevi de nivel mediu.

c) SUPORT DIDACTIC: cretă, tablă , manual, fişă de lucru, planşe, flip chart, afiş cu rebus, creion, furculiţă, cartof, 3 cutii, monede, 2
cartoane, pahar, corp rigid construit din : bilă metalică de greutate G sudată la un capăt al tijei, tijă de masă neglijabilă şi inel la celălalt capăt al tijei,
disc neomogen pentru ilustrarea echilibrului stabil şi suport înclinat, dispozitiv cu trei tipuri de suprafeţe: concavă, convexă şi plană, corp cilindric,
corp alcătuit din două conuri lipite 2 tipuri ( unul omogren şi unul neomogen) şi suport înclinat, o sticlă şi o placă din lemn, turnul din Pisa,
dispozitive pentru demonstrarea echilibrului Pasărea măiastră şi Conul cu bile

V. SUGESTII METODOLOGICE: elevii lucrează individual, frontal

VI. STRATEGII DIDACTICE- METODE ŞI TEHNICI: conversaţia, demonstraţia , problematizarea, observaţia, expunerea, descrierea,
experimentul

VII. DEMERSUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE


Desfăşurarea lecţiei:

MOMENTUL PROFESORUL ELEVUL


LECŢIEI
Salută şi face perezenţa Răspunsul
1.INTRODUCERE Anunţarea planului lecţiei Pregătirea materialului

Verificarea cunoştinţelor anterioare Elevii răspund : Un corp rigid este în echilibru de


2.ACTUALIZAREA Profesorul îi întreabă pe elevi care este condiţia de echilibru de rotaţie în raport cu o axă când este în repaus sau se
rotaţie roteşte uniform în jurul axei.

3.ANUNŢAREA Profesorul anunţă subiectul lecţiei “ Echilibrul corpurilor în Elevii îşi notează titlul lecţiei
SUBIECTULUI
LECŢIEI NOI câmp gravitaţional “ şi îl scrie pe tablă
   
4.ENUNŢAREA Profesorul informează elevii despre scopul lecţiei şi despre MElevii
 acultă
 M   ...... M   0
SCOPULUI ŞI A obiectivele urmărite F1 , F2 , Fn ,
OBIECTIVELOR
URMĂRITE

2
5.DIRIJAREA Profesorul întreabă elevii : Elevii răspund
ACTIVITĂŢII “ Toate corpurile pot fii în echilibru ? “ Elevii citesc exerciţiul 1 de pe fişa de lucru
Profesorul cere elevilor să citească exerciţiul 1 de pe fişa de “ Misterioasa furculiţă în echilibru “
lucru “ Misterioasa furculiţă în echilibru “ Un elev al grupei desemnat să efectueze experimentul
Experimentul 1. “ Misterioasa furculiţă în echilibru “ pregăteşte materialele şi apoi execută sarcinile care le
are pentru a realiza experimentul 1
Materiale necesare : o furculiţă, creion, un cartof, banca
Mod de lucru: Treceţi creionul prin centrul cartofului. Fiţi
atenţi nu aşezaţi cartoful în palmă, pentru că vă puteţi înţepa cu
creionul în palmă, aşezaţi cartoful pe masa de lucru.
Elevii trag concluzia : Ca dispozitivul creat să fie în
După ce a fost străpuns cartoful, luaţi cartoful de părţile laterale
ecilibru trebuie găsit punctul de echilibru, adică centrul
şi împingeţi creionul până când capătul ascuţit iese cam 4 cm de
de greutate al corpului, pentru că în el se concetrează
cealaltă parte. Apoi înfigeţi furculiţa în partea laterală a
forţa de greutate ce acţionează asupra întregului sistem
cartofului făcând un unghi ca cel din imaginea de mai jos.

Profesorul întreabă elevii : Elevii răspund


“ De ce se pierde echilibru şi se cade ? “ Elevii citesc exerciţiul 2 de pe fişa de lucru
Profesorul cere elevilor să citească exerciţiul 2 de pe fişa de “ Cutia magică “
lucru “ Cutia magică “ Un elev al grupei desemnat să efectueze experimentul
Materiale necesare : o cutie de carton cu capac, fişic de pregăteşte materialele şi apoi execută sarcinile care le
monede, bandă adezivă, masa de lucru are pentru a realiza experimentul 2
Mod de lucru: 1. Se aşeză cutia pe marginea mesei şi împinge-o Elevii trag concluzia : Cutia cade când centrul ei de
din ce în ce mai mult pe margine greutate care se află în centrul geometric depăşeşte baza
2.Deschide cutia şi aşeză fişicul de monede într-un colţ al cutiei de sprijin, deoarece greutatea acţionează în acel punct.
cu bandă adezivă. Aşează cutia pe masă şi împinge-o succesiv Elevii trag concluzia : Cutia cu monede nu cade şi
spre marginea mesei lăsând pe masă colţul cu monede. rămâne în echilibru atâta timp cât colţul cu monede
Profesorul întreabă elevii : rămâne pe masă.
“ Când un corp este în echilibru ? “ Elevii răspund
Profesorul cere elevilor să citească exerciţiul 3 de pe fişa de Elevii citesc exerciţiul 3 de pe fişa de lucru

3
lucru “ Susţinere rezistentă “
3. Experimentul 3. “ Susţinere rezistentă “ Un elev al grupei desemnată să efectueze
Materiale necesare : 2 cutii de pantofi, 2 bucăţi de carton uşor, experimentul pregăteşte materialele şi apoi execută
un pahar sarcinile care le are pentru a realiza experimentul 3
Mod de lucru: 1. Aşează cutiile la 10 cm una de alta. Pune peste Elevii trag concluzia : Cartonul se îndoaie sub
cutii unul din cele două cartoane şi deasupra acestuia în spaţiul greutatea paharului. El nu reuşeşte să anuleze forţa de
dintre cutii paharul. greutate care atrage paharul în jos.
2.Pune al doilea carton, între cele 2 cutii, astfel încăt să formeze Elevii trag concluzia : Noua structură susţine
un arc de cerc, iar partea centrală a celor 2 cartoane să fie în greutatea paharului, pentru că structura de arc este
contact. Pune paharul pe carton. foarte rezistentă( supusă unei forţe de sus în jos, ea nu
provoacă îndoirea, ci doar se comprimă)
Defineşte noţiunea de echilibru stabil Elevii notează definiţia
Realizează experimentul în care un corp se află în echilibru Elevii trag concluzia : Corpul revine de la sine în
stabil poziţia de echilibru
Profesorul cere elevilor să reprezinte forţele ce acţionează
asupra corpului în poziţia de echilibru şi într-o poziţie
intermediară.

Defineşte noţiunea de echilibru instabil Elevii notează definiţia


Realizează experimentul în care un corp se află în echilibru Elevii trag concluzia : Corpul nu revine de la sine în
instabil poziţia de echilibru
Profesorul cere elevilor să reprezinte forţele ce acţionează
asupra corpului în poziţia de echilibru şi într-o poziţie
intermediară.

Defineşte noţiunea de echilibru indiferent Elevii notează definiţia


Realizează experimentul în care un corp se află în echilibru Elevii trag concluzia : Corpul este în orice punct de
indiferent pe plan în poziţia de echilibru
Profesorul cere elevilor să reprezinte forţele ce acţionează
asupra corpului în poziţia de echilibru şi într-o poziţie

4
intermediară.

Profesorul explică legătura între energia potenţială a


sistemului şi starea de echilibru mecanic prin experimentul : Elevii ascultă şi notează explicaţiile
un corp rigid construit din : bilă metalică de greutate G Elevii precizează că în punctul A forţele care
sudată la un capăt al tijei, tijă de masă neglijabilă şi inel la acţionează asupra corpului rigid au rezultanta
celălalt capăt al tijei.    
N G 0 şi momentul cuplului Mc  0
deci tija este în echilibru

Dacă bila este adusă în B, elevii trag concluzia că bila


nu se întoarce de la sine în A, ea se va roti către C şi
apoi D
Elevii trag concluzia că în starea de echilibru instabil
energia potenţială este maximă
Elevii precizează că în punctul D forţele care
acţionează asupra corpului rigid au rezultanta
   
N G 0 şi momentul cuplului M c  0
deci tija este în echilibru
Elevii trag concluzia că în starea de echilibru stabil
energia potenţială este minimă

Profesorul prezintă cazul unui corp prins de două resorturi


orizontale identice de aceeaşi lungime în stare relaxată şi
aceeaşi constantă elastică k fiecare. Resortul (1) în starea A
este comprimat pe distanţa x  l0  l

iar resortul (2) este relaxat

5
Precizează formula energiei potenţială totală a
sistemului pe baza cunoştinţelor studiate în capitolul
alterior

k 2
E pA  x
2
Elevii precizează că dacă corpul este lăsat liber se
Profesorul cere elevilor să precizeze energia potenţială totală observă că sub acţiunea forţei elastice a primului resort,
a sistemului pe baza cunoştinţelor studiate în capitolul alterior acesta se deplasează spre dreapta, comprimănd resortul
Profesorul precizează că în starea iniţială corpul dintre al doilea şi că după un timp corpul se va opri în poziţia
resorturi nu este în echilibru decât dacă este ţinut cu mână. în care rezultanta forţelor va fi nulă, deci fiecare resort
Întreabă elevii ce se întâmplă dacă lăsăm corpul liber. este comprimat cu x/2.

k
F1'  F2'  x
2
Notează formula energiei potenţiale totală a
Scrie formula energiei potenţiale totală a sistemului sistemului în starea B
x
2
k  x k  x kx
2 2 Elevii răspund : resortul (2) se comprimă cu 2  y
E pB        iar energia potenţială devine
22 22 4 kx  kx
2
 kx2
2

Profesorul întreabă elevii cu cât se va comprima resortul E p ( y)    y     y   ky 


2

dacă corpul se va deplasa spre dreapta cu distanţa y? 22  22  4


Observă că minimul funcţie se obţine pentru y=0
Elevii trag concluzia că un corp tinde spre acea stare
în care energia potenţială este minimă, deci starea în
care echilibrul sistemului este stabil.
6. FEED-BACK Verificarea cunoştinţelor dobândite Rezolvă exerciţiul 8,6 de pe fişa de lucru
7.PERFORMANŢĂ
8.TRANSFER DE Aplicare de durată Ca temă trebuie să efectueze problema 7 şi exerciţiul
CUNOŞTINŢE 5 de pe fişa de lucru, legată de noţiunile noi introduse
9.EVALUARE Profesorul apreciează răspunsurile corecte notându-le şi
corectează erorile
6
7

S-ar putea să vă placă și