Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lectie

Data : Sapt.15-17
Clasa : a-VI-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Profesor :
Obiectul: Biologie-Zoologie
Unitatea de învaţare: Caractere generale morfofuncționale, comportament, adaptări și
importanță ale unor grupe de viețuitoare: Nevertebrate
Subiectul: Artropode - Arahnide
Tipul lectiei: predare-învăţare

Competenţe generale :
1.Receptarea informaţiilor despre lumea vie.
2. Explorarea sistemelor biologice .
4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei.
5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru ale biologiei în contexte
noi.

Obiective operationale :
O1 - sa precizeze caracterele generale ale arahnidelor.
O2 - sa prezinte mediul lor de viata.
O3 - sa identifice care sunt partile corpului paianjenului.
O4 - sa explice modul de realizare a firului de matase.
O5 – sa demonstreze prin desen, ca paianjenul are 4 perechi de picioare.
O6 – sa evidentieze importanta arahnidelor in lumea vie.

Analiza resurselor didactice :


 Material didactic (Md) :
Manualul, planse
Atlase zoologice
Fise de observatie
material biologic (insectare)
 Mijloace tehnice (Mt) :
Caiete (c)
 Forma de organizare clasei (F.o.c) :
Activitate frontala (Af)
Activitate individuala (Ai)
 Metode de invatamant (Mi) :
Conversatie (cv)
Expunere (exp)
Explicatie (expl.)
Observatie (obs)

Metode de evaluare: formativa prin chestionare orala


Locul desfasurarii: laboratorul de biologie
DESFASURAREA LECTIEI

NR. SECVENTELE TIMP DESFASURAREA OB METODE DE F.O EVALUA


CRT. LECTIEI LECTIEI INVATAMANT .C RE
(MI)

1. Moment 2 min. Verificarea prezentei si Md M Mi


organizatoric. consemnarea t
Pregatirea clasei absentelor. cv Af
pentru lectie Pregatirea materialului
didactic pentru Ai
desfasurarea lectiei.

2. Verificarea 15 Prin chestionare orala. cv Ai Evaluare


cunostintelor min. initiala
3. Captarea 2 min. Profesorul prezinta
atentiei materialul stimul, cv
planse si fise de Af
observatie.
Elevii sunt rugati sa-si
exprime parerea in
legatura cu semnificatia
imaginilor prezentate.
4. Anunţarea 1 min. Anunţă şi scrie pe tablă
temei şi a tema lecţiei şi prezintă
obiectivelor obiectivele pe care C
elevii trebuie să le
cunoască la terminarea
lecţiei.
5. Predarea lectiei 20 Artropode Exp Af
noi min. a) Arahnide C Ai
b) Crustacee
c) Miriapode
d) Insecte O1
Paianjenul C
Mediul de viata : Obs Af
Terestru Cv Ai
Alcatuirea corpului : Expl
Corpul – acoperit de
cuticula – chitin subtire, C
de diferite culori.
2 parti: cefalotorace si
abdomen. C
Cefalotorace: dorsal
prezinta 8 oceli; ventral
prezinta gura marginta
de maxile; in fata gurii
sunt chelicere taioase si
veninoase. O2
Abdomenul: posterior
prezinta 6 ridicaturi –
filiere. Din filiere
elimina o substanta C Exp Af
cleioasa, care in Ai
contact cu aerul
formeaza firul de
matase. C
Respiratia este
pulmonara completata Obs Af
cu respiratie prin Cv Ai
trahee: pe abdomen - 2 Expl
orificii pulmonare in C
legatura cu 2 plamani.
Aparatul circulator :
Inima C
Aparatul digestiv :
Animal carnivor –se
hraneste cu insectele O3
care se prind in plasele
de matase.
Excretia :
Orificiul anal – partea
posterioara.

Locomotie :
Ventral are 4 perechi O4
de picioare articulate
terminate cu gheare.
Cu ultimele 2 picioare
tese panza. O5
Inmultirea :
Depune oua intr-un
cocon – toamna
Scorpionul, Capusa C Exp Af
si Sarcoptul raiei Ai
Scorpionul: abdomen
segmentat (13
segmente) ultimul C
segmente se termina
cu un ghimpe veninos. Obs Af
Capusa: animal parazit Cv Ai
pe corpul altor animale, 06 Expl
are 4 mm lungime. C
Sarcoptul raiei: parazit
pe pielea altor animale,
are 0.5 mm lungime,
nesegmentat. Provoaca
raia sau scabia.
6. Fixarea 5 min. Prin chestionare orala. Cv Af Evaluare
cunostintelor cognitivă
Ai
7. Evaluarea finala 5 min. Aprecierea pregatirii la Cv Af Evaluare
nivelul clasei. Ai finala
Notarea si justificarea
notelor.

Sapt 15
Schema tablei
Artropode
a) Arahnidele
Caractere generale ale arahnidelor:
-pielea este chitinoasa
-corpul este alcatuit din doua parti: cefalotorace si abdomen (exceptie fac sarcoptul raiei si
capusa)
-au patru perechi de picioare articulate
-au o pereche de chelicere
-respira prin plamani si trahee
-se inmultesc prin oua
Paianjenul

Mediul de viata :
 Terestru
Alcatuirea corpului :
 Corpul – acoperit de cuticula – chitin subtire, de diferite culori.
 2 parti: cefalotorace si abdomen.
 Cefalotorace: dorsal prezinta 8 oceli; ventral prezinta gura marginta de
maxile; in fata gurii sunt chelicere taioase si veninoase.
 Abdomenul: posterior prezinta 6 ridicaturi – filiere. Din filiere elimina o
substanta cleioasa, care in contact cu aerul formeaza firul de matase.
Respiratia este pulmonara completata cu respiratie prin trahee: pe abdomen - 2
orificii pulmonare in legatura cu 2 plamani.
Aparatul circulator :
 Inima
Aparatul digestiv :
 Animal carnivor –se hraneste cu insectele care se prind in plasele de matase.
Excretia :
 Orificiul anal – partea posterioara.
Locomotie :
 Ventral are 4 perechi de picioare articulate terminate cu gheare. Cu ultimele
2 picioare tese panza.
Inmultirea :
 Depune oua intr-un cocon – toamna
 Oua – paianjeni mici - toamna

Scorpionul, Capusa si Sarcoptul raiei


Scorpionul: abdomen segmentat (13 segmente) ultimul segmente se termina cu un ghimpe
veninos.
Capusa: animal parazit pe corpul altor animale, are 4 mm lungime.
Sarcoptul raiei: parazit pe pielea altor animale, are 0.5 mm lungime, nesegmentat. Provoaca
raia sau scabia.
Fisa de observatie nr. 1

Paianjen cu cruce – Aranea diadema

Paianjenul lup – Lycosa singoriensis


Fisa de observatie nr. 2

Vaduva neagra

Tarantula
Fisa de observatie nr. 3

Scorpionul imperial (Pandinus imperator)

Morfologia scorpionilor:
1 - prosomă; 2 - mezosomă; 3 - metasomă; 4 - pedipalp; 5 - picioare; 6 - chelicer; 7 - chelă; 8 -
articolul mobil al chelei, manus; 9 - articolul fixal chelei, tarsus; 10 - telson; 11 - anus.

Fisa de observatie nr. 4


Capusa

Capusa hranindu-se.

S-ar putea să vă placă și