Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor:
Disciplina:Biologie
Clasa: a VII-a
Tema: Excretia.Anatomia sistemului excretor
Tipul lectiei: Lectie de comunicare / nsuire de noi cunotine
Scopul lectiei: Dobandirea de catre elevi a cunostintelor referitoare la complexitatea procesului de excretie.Pe parcursul activitatii desfasurate elevii
vor descoperii particularitatile structurale si functionale ale rinichilor,constientizand astfel ca functia sistemului excretor este eliminarea produsilor
toxici si a excesului de apa din organism.
Competente derivate(obiective operationale) :
C1 -sa defineasca notiunea de excretie
C2 -identificarea si localizarea componentelor sistemului excretor
C3 -sa numeasca partile componente ale sistemului excretor
C4 - caracterizarea alcatuirii externe si structurii interne a rinichilor si a cailor urinare
C5- sa defineasca nefronul
Resurse educationale:
a)Procedurale: Metode si procedee:conversatia euristica, observatia, demonstratia, explicatia, modelarea
Invatarea prin descoperire.
Forme de organizare: individual, frontal.
b)Materiale: manual, mulaj tors uman, mulaj rinichi,plana, fise de lucru, imagini video-proiector, disectia pe suport
electronic(youtube),plastilina,creta colorata,fisa de evaluare.
c)Temporale:50
Bibliografie:
Mihaela Marcu Lapadat,Floarea Dobran,Manual de biologie pentru clasa a VII-a,Editura Teora,Bucuresti,2007
Florica ibea,Manual de biologie pentru clasa a VII-a,Editura Didactica si Pedagogica,Bucuresti,2005
Mariana Marinescu,Didactica biologiei,Editura Paralela 45,Pitesti,2010

Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei

1.Moment
organizatoric
2. Verificarea
cunostintelor

3. Captarea atentiei
si reactualizarea
cunostintelor
4.Anuntarea temei si
enuntarea
obiectivelor

Comp
etente
deriva
te

Activitate
Profesor

Resurse
Elevi

Procedurale

- noteaza elevii absenti


-pregateste materialul didactic
pentru lectie
- adreseaza clasei intrebari din
lectiile precedente:
Care sunt functiile de nutritie
ale organismului uman?
Ce sisteme le indeplineste?
Care este rolul fiecarei functii?

-prezinta situatia clasei

-dialogul

-raspund la intrebari

-conversatia
euristica

-prezinta un mulaj cu rinichi si


solicita ca pe baza cunostintelor
din clasa a VI-a,sa identifice
aceste organe
- anunta ca vor studia o noua
functie de nutritie-excretia si vor
face observatii asupra rinichilor
si cailor urinare
-scrie pe tabla titlul lectiei si
prezinta obiectivele pe care
elevii trebuie sa le cunoasca
dupa terminarea lectiei

- emit ipoteze si afirma ca sunt rinichi

-observatia
-demonstratia

-noteaza titlul lectiei in caiete si urmaresc


competentele

-conversatia
euristica

Materiale

Tem
pora
le
2
min
5
min

-mulaj cu
rinichi

2
min
1
min

5.Dirijarea invatarii

C1

C2
C3

C4,
C5

-solicita elevilor sa defineasca


excretia cu ajutorul manualului
-scrie la tabla definitia
-localizeaza sistemul excretor pe
mulajul cu torsul uman
-le solicita elevilor sa identifice
cu ajutorul manualului si a
plansei componentele
sistemului excretor
-noteaza informatiile pe tabla
- imparte cate o fisa de lucru
fiecarui elev
-noteaza schita lectiei la tabla
impreuna cu elevii

6.Fixarea
cunostintelor

-le prezinta elevilor un film


reprezentand disectia unui
rinichi

7.Evaluarea
performantei

-imparte fiecarui elev o fisa de


evaluare

-citesc in manual definitia excetiei


-noteaza in caiete definitia excretiei

-explicatia

-urmaresc explicatiile profesorului

-observatia
-demonstratia

-identifica componentele sistemului


excretor si noteaza in caiete

-rezolva cerintele din fisa de lucru


-noteaza schita lectiei de pe tabla in caiete

-urmaresc cu atentie filmul

-rezolva cerintele din fisa de evaluare

-manual
25
min
-mulaj cu
torsul uman
-manual

-observatia
-conversatia
euristica
-observatia
-modelarea
-conversatia
euristica
demonstrat
- ia
-observatia

-fisa de
lucru
-plastilina
-manual
-plansa cu
sistemul
excretor
-filmul

-fisa de
evaluare

5
min

10
min

SCHITA LECTIEI
ANATOMIA SISTEMULUI EXCRETOR
Excretia=eliminarea substantelor nefolositoare rezultate in urma
descompunerilor din organism.
Sistemul excretor este alcatuit din:
1.rinichi
2.ci urinare
Rinichii:
sunt asezati in cavitatea abdominala de o parte si de alta a
coloanei vertebrale
au culoarea rosiatica si masa de 150gr.fiecare
sunt inveliti intr-o capsula fibroasa
sunt alcatuiti din doua zone:
-zona corticala(la exterior)
-zona medulara(la interior) cu 7-14 piramide renale
Nefronul=unitatea structurala si functionala a rinichiului.
Cile urinare sunt:
pelvisul renal(bazinetul)
ureterele
vezica urinara
uretra

S-ar putea să vă placă și