Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

LA LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ

Instituţia:
Profesor:
Clasa:
Data:
Subiectul: Atelier de scriere”Sărut fața pâinii”
Tipul lecţiei: consolidare și asimilare de noi cunoştinţelor
Motivaţia: Stimularea interesului pentru lectură (în special al cărții de lectură), prin: apropierea
empatică de literatură cu valorificarea imaginației și laturii emoționale; abordarea literaturi ca
”iluminare” a experienței, tipar pentru înțelegerea propriei vieți; raportarea critică la valorile
prezente în cărțile citite.
Moto: „ Pâine și sare și mult soare” ,

Standarde vizate: Competențe vizate:


I)Domeniul Textul literar şi nonliterar C1. Utilizarea diverselor strategii de
4.Produce acte de vorbire orală şi scrisă informare/documentare, în vederea abordării
personalizate, care îi reflectă propriile idei, eficiente a comunicării orale şi scrise.
judecăţi, opinii, argumente, experienţe senzoriale
şi lectorale. C5. Elaborarea şi realizarea spontană, fluentă,
5.Interpretează/analizează textele literare şi exactă a diverselor acte de comunicare orală şi
nonliterare, în limita standardelor de conţinut. scrisă.
II) Domeniul Practica raţională şi funcţională
a limbii C8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor
2.Integrează în vocabularul activ lexicul literare şi nonliterare, în limita standardelor de
terminologic necesar studierii disciplinelor conţinut.
şcolare din toate ariile curriculare.
5.Valorifică mijloacele expresive ale limbii C11. Manipularea suporturilor audiovizuale şi
române literare, în diferite situaţi de comunicare informatice în calitate de surse sau mijloace de
orală şi scrisă. învăţare a limbii de instruire.
III)Domeniul Cultura comunicării
2.Aranjează textul propriu în pagină sau în C13. Producerea textelor care reflectă propriile
formularul standardizat, ţinînd cont de experienţe senzoriale, idei, judecăţi, opinii,
circumstanţele de comunicare. argumente.

Obiective operaționale: Strategii/Metode/Tehnici:


O1. - Să manifeste interes pentru subiectul 1. Conversaţie
propus pentru studiere; 2. VAS
O2. - Să însuşească unele momente 3. Discursul
semnificative din biografia autorului; 4. Joc didactic
O3. – Să-și manifeste competențele de 5. Harta textului
comunicare orală elaborînd un discurs coerent; 6. Diagrama Venn
O4. –Să explice deosebirea dintre un televizor și 7. Text-argumentativ
o carte, evidențiind atît avantajele cît și 8. Redactarea unei compoziții
dezavantajele.; 9. Cercul pe roluri
O5. –Să redacteze diferite compoziții literare 10. Spune ultimul cuvînt
(argumentative, de felicitare, etc.); Forme de lucru: frontal, în grup, cercul pe
O6. – să- și exprime argumentat opinia în baza roluri.
unor maxime despre lectură.

1
Parcursul didactic
Etapă Standa Com Ob. Strategii Resurse
instrucți rde pete oper Demersul instructiv-educativ didactice, tempora
onală nțe ațio materiale le
Evocare Organizarea clasei. 1 min

Captarea atenției:
Se vizionează un videoclip (Alexandru 3 min
Pelin – Mama coace pâine)
C1
C8 Cuv. prof: Această lecție este închinată
Sfintei noastre Pâini. Pe parcursul
C11 lecției veți afla istoria grîului de la arat
DII.S5 și semănat pînă la pâinea de pe masă. Conversaţie 1 min
C13 O1
DI.S4
Se anunță subiectul lecției: Atelier de
scriere ”Sărut fața pâinii”

Realizar O2 gr. I. – Istoria pâinii, Lucrul în 10 min


ea grup
sensului DI.S4 C5 O3 Cuv. prof: Pâinea este un simbol etern,
DII.S2 un simbol al frăției – cînd ne adună în Poster
C1 O1 jurul mesei, un simbol al bunătății – Discursul
DII.S5 cînd ne împărțim cu acel flămînd.
Să ne amintim de Robinson Crusoe… 2min
Nimerind pe o insulă nepopulată, el a
găsit într-un sac un pumn de grîu. A
O1 semănat boabele, a îngrijit semănătura, Joc didactic
DI.S4 C8 a strîns recolta și … a scăpat cu viață.
Deci, prețul pâinii este egal cu prețul Imagini
vieții. Cel mai strașnic an, este acela colorate
cînd nu rodește grîul, cînd e foamete.

gr.II, - Foametea. Anii foametei,

Cuv. prof: Foametea e un cuvînt


sinistru, cu ecou de bocete…
”Foametea e o pagină de monstruoasă
nedreptate” – spunea Gh. Cutasevici în
cartea sa de memorii. Cartea foametei e
cea mai neagră carte a neamului
nostru…
Importanța bobului de grîu este
evidentă din cele mai vechi timpuri și
este reflectată în legende. Să vedem ce
spun legendele?

gr.III - Legendele spicului de grîu


O5 (înscenarea unei legende)
DI.S5 C13 Harta textului 4 min
Cuv. prof: Legendele adeveresc
DII.S5 importanța bobului de grîu, al pâinii,
2
C5 O4 dar în continuare să vedem printr-un Fișe de lucru
chestionar dacă gospodinele noastre 2+2+2+2
DI.S4 mai păstrează tradițiile coacerii acasă a min
pâinii. Diagrama
gr.IV - Completarea unui Chestionar. Venn
Anexa 1
Cuv. prof: Din chestionar deducem că Text-
DII.S2 mamele noastre s-au modernizat, și argumentativ
O5 practic azi acasă doar pregătesc unele
dulciuri, deoarece societatea se
DIII.S2 modernizează și magazinele noastre Lucrul în
sunt pline cu de toate. grup
În continuare vă propun cîteva exerciții
O1 în grup:
Redactarea
O5 Gr.I.- De redactat un Cinquain (Pâine) unei 2 min
DIII.S2 Anexa 2 compoziții
Gr.II. – Studiu de caz: Vă imaginați
DII.S5 că sunteți Președintele unei Țări care se Studiu de caz
C5 află în pragul foametei, ce măsuri de
precauție ați lua pentru ați salva țara.
Discursul
C1 O1 Gr.III. – Redactarea un text
C13 argumentativ în baza unui citat: Conversație
”Pentru cel flămînd nici un munte de
aur nu va cîntări mai mult decăt o Algoritm
DI.S4 bucată de pâine” (N. Necrasov) pentru
”Pâinea e comoara cea mai de preț” elaborarea
O6 (Proverb) unei
Anexa 3 argumentări
Gr.IV- Lectura unei parabole si simple
comentarea semnificației

Alături de elementele ontologice ale


lumii – apa, cerul, lumina – Pâinea are
semnificația începutului, a temeliilor
existențiale. Ne întîlnim cu ea în
fiecare zi. Pâinea e cinstea mesei.
”Pâinea pe masă – bucuria în casă”,
glăsuiește înțelepciunea populară.

1.Cum este dezmierdată pâine în limba


română?(pâinică, pâiniță, pâinișoara,
pâinicuță, pâinicică)
2.Cum se păstrează pâinea ca să
rămînă proaspătă? – (7-18*t, se
învechește greu dacă punem alături de
ea mere tăiate felii sau o bucată de
cartof curățit; se păstrează în seculețe
de celofan, et.)
3.Cîtă pâine se recomandă să
consumăm zilnic? – (maturii 300-
350g)
3
4.Cine este considerat străbunelul
grîului? - (tenchiul sălbatec – o specie
de grîu cu un singur bob)
Reflecţie Continuați enunțurile: Cercul pe
1. Dacă aș fi o pâine … roluri
2. Dacă aș avea puteri magice…
C5 3. Dacă aș fi un soare …. 6 min
DI.S4 O1 4. Dacă aș vedea un om flămînd…

Se face Bilanțul lecției


Deja știu…
DII.S5 Aș vrea să precizez…
C13 Este foarte clar că…
Am unele neclarități… Spune 2 min
Voi ține minte că… ultimul
cuvînt
Extensia De redactat o compoziție literară în care 2 min
să aduceți un elogiu Pâinii : ”Sărut fața
pâini” sau

”Să aveți icoană – casă


Pâine și sare pe masă,
O credință să purtați,
Urmașilor să o lăsați!”

S-ar putea să vă placă și