Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

LA LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ

Instituţia: Liceul Teoretic ”Mihai Eminescu”


Profesor: Iovu Elisaveta, gr.did.II
Clasa: a VI-a „A”
Data: 16 decembrie 2014
Subiectul: Atelier de discuție”Băiețelul din coliba albastră” – 50 de ani de la publicare
Tipul lecţiei: consolidare și asimilare de noi cunoştinţelor
Motivaţia: Stimularea interesului pentru lectură (în special al cărții de lectură), prin: apropierea
empatică de literatură cu valorificarea imaginației și laturii emoționale; abordarea literaturi ca
”iluminare” a experienței, tipar pentru înțelegerea propriei vieți; raportarea critică la valorile
prezente în cărțile citite.
Moto: „ Să deschizi o carte frumoasă şi să te cufunzi în ea... ce sărbătoare!” (Victor Hugo)

Standarde vizate: Competențe vizate:


I)Domeniul Textul literar şi nonliterar C1. Utilizarea diverselor strategii de
4.Produce acte de vorbire orală şi scrisă informare/documentare, în vederea abordării
personalizate, care îi reflectă propriile idei, eficiente a comunicării orale şi scrise.
judecăţi, opinii, argumente, experienţe senzoriale
şi lectorale. C5. Elaborarea şi realizarea spontană, fluentă,
5.Interpretează/analizează textele literare şi exactă a diverselor acte de comunicare orală şi
nonliterare, în limita standardelor de conţinut. scrisă.
II) Domeniul Practica raţională şi funcţională
a limbii C8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor
2.Integrează în vocabularul activ lexicul literare şi nonliterare, în limita standardelor de
terminologic necesar studierii disciplinelor conţinut.
şcolare din toate ariile curriculare.
5.Valorifică mijloacele expresive ale limbii C11. Manipularea suporturilor audiovizuale şi
române literare, în diferite situaţi de comunicare informatice în calitate de surse sau mijloace de
orală şi scrisă. învăţare a limbii de instruire.
III)Domeniul Cultura comunicării
2.Aranjează textul propriu în pagină sau în C13. Producerea textelor care reflectă propriile
formularul standardizat, ţinînd cont de experienţe senzoriale, idei, judecăţi, opinii,
circumstanţele de comunicare. argumente.

Obiective operaționale: Strategii/Metode/Tehnici:


O1. - Să manifeste interes pentru subiectul 1. Conversaţie
propus pentru studiere; 2. VAS
O2. - Să însuşească unele momente 3. Discursul
semnificative din biografia autorului; 4. Joc didactic
O3. – Să-și manifeste competențele de 5. Harta textului
comunicare orală elaborînd un discurs coerent; 6. Diagrama Venn
O4. –Să explice deosebirea dintre un televizor și 7. Text-argumentativ
o carte, evidențiind atît avantajele cît și 8. Redactarea unei compoziții
dezavantajele.; 9. Cercul pe roluri
O5. –Să redacteze diferite compoziții literare 10. Spune ultimul cuvînt
(argumentative, de felicitare, etc.); Forme de lucru: frontal, în grup, cercul pe
O6. – să- și exprime argumentat opinia în baza roluri.
unor maxime despre lectură.

1
Parcursul didactic
Etapă Standa Com Ob. Strategii Resurse
instrucți rde pete oper Demersul instructiv-educativ didactice, tempora
onală nțe ațio materiale le
Evocare Organizarea clasei. 1 min

COPILARIE
Sa fii copil e-o bucurie 3 min
Totul este minunat
Sa alergi cu veselie
Primavara-n parc.

Parca este o minune


Cand ai timp sa te distrezi Conversaţie 1 min
Flori si fluturi si verdeata
O1 Mai ca nu-ti vine sa crezi.
C1 VAS
DII.S5 C8 Captarea atenției: (văd-aud-
Se vizionează un slide despre copilărie simt)
DI.S4 C11 (copii-părinți-bunei, cărți, povești,
etc.)
C13 Cuv. prof.
Copilaria e o lume de poveste, o lume a
inocentei, e ca o tara a viselor, e ca o
tara a muzicii in care cantecul si
povestile sunt nemuritoare.

Știați că Spiridon Vangheli este unul


dintre acei scriitori care au colorat,
înfrumusețat copilăria noastră?

Se anunță subiectul lecției: Atelier de


discuție ”Băiețelul din coliba
albastră” – 50 de ani de la publicare

Realizar O2 gr. I.Viața și activitatea scriitorului Lucrul în 10 min


ea Spiridon Vangheli, gr.II, Prezentarea grup
sensului DI.S4 C5 O3 cărții ”Băiețelul din coliba albastră”,
DII.S2 gr.III redactarea unui poster în baza Poster
C1 O1 cărții, gr.IV inscenarea unor texte / Discursul
DII.S5 povestioare din carte.
2min

Li se propune elevilor un șir de imagini


O1 cu diferite persoane, lucruri, din viața Joc didactic
DI.S4 C8 de zi cu zi, etc. la care ei trebuie să
găsească corespondentul un personaj Imagini
din carte. colorate

Cuv. prof: din cele expuse/relatate se


observă că vă place să lecturați.
Cartea este considerată ca fiind un
adevarat izvor de inţelepciune, pentru
2
că prin intermediul ei aflăm multe
lucruri interesante, ne imbogaţim
vocabularul, ne dezvoltam spiritual,
moral şi multilateral. Cartea a avut
dintotdeauna o semnificaţie aparte
pentru că anume în carţi sunt scrise
cuvintele sfinte, anume în carţi este
păstrată istoria neamului, şi tot filele
din carţi sunt martore a progresului
tehnologic, stiintific si creativ.

Gr.I.- Completați Harta textului în


O5 baza unei cărți lecturate recent
DI.S5 C13 Anexa 2 Harta textului 4 min
Gr.II. – Explicați deosebirea dintre o
DII.S5 bibliotecă tradițională și una
C5 O4 electronică! Poţi nota asemănările în Fișe de lucru
partea comună celor două cercuri, dar şi 2+2+2+2
DI.S4 deosebirile lor specifice( fie ele min
avantaje sau dezavantaje) Diagrama
Anexa 3 Venn

Gr.III. – Redactați un text Text-


DII.S2 argumentativ în care să demonstrați că argumentativ
O5 într-adevăr într-o bibliotecă găsești
cele mai valoroase cărți, și încercați să-i
DIII.S2 îndemnați pe elevi/să-i convingeți să Lucrul în
viziteze biblioteca (10 rînduri) grup

O1 Gr.IV- Redactarea unei scrisori de


mulțumire lui Spiridon Vangheli, Redactarea
O5 pentru că a fost alături de voi în unei 2 min
DIII.S2 această frumoasă copilărie compoziții

DII.S5
C5 Cartea – un simbol al cunoștințelor
 „ Să deschizi o carte frumoasă
şi să te cufunzi în ea... ce Discursul
C1 O1 sărbătoare!” ( Victor Hugo)
C13  „O lectură plăcută este tot aşa Conversație
de folositoare sănătăţii noastre
ca şi exerciţiile fizice.” Algoritm
DI.S4 (Kant) pentru
 ”Cartea - făclia Lumii”. (Mihai elaborarea
O6 Cucereavii) unei
 ”Cartea face pe om, om!” argumentări
(Vasile Alecsandri) simple

3
Reflecţie Continuați enunțurile: Cercul pe
1. Dacă aș fi o carte, aș prefera să roluri
fiu….., deoarece….
C5 2. Dacă ar trebui să aleg dintre 6 min
DI.S4 O1 lectura unei cărți sau vizionarea
unui film, aș alege ….,
deoarece…..
3. Dacă aș fi un personaj de basm,
DII.S5 aș fi……, deoarece….
C13 4. Dacă aș fi un bibliotecar, aș
propune spre lectură
următoarele cărți……, deoarece
2 min
Se face Bilanțul lecției Spune
ultimul
Cuv. prof. Intr-adevăr lectura este ca o cuvînt
hrană spirituală omului, importantă, la
fel ca hrana de zi cu zi, ca exercițiile
fizice, și cu lectura unei cărți creșteți
atit intelctual cit și spiritual.
Extensia De lecturat și alte cărți interesante din 2 min
biblioteca școlii sau raională. Sau
De redactat un eseu : ”Lectura unei
cărți care ți-a marcat viața”

Fie ca spiritul cărții/ lecturii să


domnească pretutindeni si să vă
călăuzească drumul în viață.

4
Anexa 1 Harta textului

Titlul

Autorul Vocabularul

Personaje Cuvintele-cheie

Tema textului (problema) Mesajul textului

Ideile textului Opinia mea despre text

5
Anexa 2

TV Cartea

6
1. Dacă aș fi o carte, aș prefera să fiu…..,
deoarece….

2. Dacă ar trebui să aleg dintre lectura unei


cărți sau vizionarea unui film, aș alege ….,
deoarece…..

3. Dacă aș fi un personaj de basm, aș


fi……, deoarece….

4. Dacă aș fi un bibliotecar, aș propune


spre lectură următoarele cărți……,
deoarece

7
 „ Să deschizi o carte frumoasă şi să te
cufunzi în ea... ce sărbătoare!” ( Victor
Hugo)

 „O lectură plăcută este tot aşa de


folositoare sănătăţii noastre ca şi
exerciţiile fizice.” (Kant)

 ”Cartea - făclia Lumii”. (Mihai


Cucereavii)

 ”Cartea face pe om, om!”


(Vasile Alecsandri)

8
Algoritm pentru elaborarea unei argumentări simple

Algoritmul Formule de argumentare

1. Formulează punctual tău de Consider că… (sînt de părere că…)


vedere

2. Prezintă argumentul principal pe Susțin acest lucru pentru că…


care îl poți aduce în sprijinul
punctului de vedere emis

3. Gîndește-te și enumeră 2-3 Cred că am dreptate, deoarece…


motive pentru care argumentul pe
a)…, b)…, c)…
care l-ai prezentat poate fi
considerat foarte important.

4. Interpretează motivele, Cînd afirm a)…, mă bazez pe faptul


prezentînd considerații proprii. că…

5. Încearcă să anticipezi ce ar putea Cineva mi-ar putea reproșa că…,


spune un oponent, o persoană care dare u cred că…
nu este de accord cu tine și
răspunde la aceste posibile obiecții.

6. Formulează concluzia. În concluzie, pot spune că…

7. Formulează un îndemn final De aceea, vă invite să… (vă îndemn


pentru a atrage ascultătorii de partea să…), fiindcă…
ta.

S-ar putea să vă placă și