Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor: Busuioc Anna

Disciplina: Chimia

Data:

Clasa: a IX a

Tema: Oxidul şi hidroxidul de aluminiu: obţinerea, proprietăţile chimice generale. Proprietăţile amfotere ale hidroxidului de aluminiu. Utilizarea aluminiului şi a
compuşilor lui.

Tipul lectiei: de formare a deprinderilor şi priceperilor

 Subcompetențe: Să deducă metodele de obţinere şi proprietăţile chimice ale oxizilor, hidroxizilor metalelor, sărurilor pe baza schemei legăturii genetice
substanţelor anorganice.

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil

O1 – să scrie ecuaţile reacţiilor chimice ale oxidului şi hidroxidului de aluminiu

O2 – să numească şi să exemplifice proprietăţile amfotere ale aluminiului şi a cumpuşilor săi

O3 - să cunoască domeniile de utilizare a aluminiului şi a compuşilor săi

O4 - să caracterizeze proprietăţile fizice şi chimice ale oxidului şi hidroxidului de aluminiu.

Metode și procedee: explicaţie lucrul cu manualul scheme, paianjen


Mijloace didactice: manual SP
Forma de activitate: individual
Desfășurarea activității

Obiective operaţionale
Strategii didactice

Predare - învăţare

Dozarea
Etapele lecției Activitatea învăţătorului- elevilor

Metode şi

Forme de
activitate
procedee
Evocare Organizarea clasei pentru organizarea orei de chimie. Evaluarea prezenţei la ore. Evaluînd
cunoştinţele predate anterior elevilor li se propune:
interogare
 Un elev descriere aluminiul conform sistemului periodic
frontală
 Proprietățile fizice ale aluminiului.
 Un elev numeşte importanţa aluminiului
 Menționez elevilor să completeze tabelul inceput de la lectia trecuta la celula ”Am
învațat”

Profesorul propune ca fiecare individual să noteze în caieţele cîteva ecuaţii ce ţin de


proprietăţile chimice ale aluminiului spre exemplu:

Interacţiunea cu nemetalele 4Al + 3O2 → 2Al2O3

Interacţiunea cu apa 2Al + 6HOH →2Al (OH)3 + 3H2

Interacţiunea cu acizii în soluţie 2Al + 6HCl → 2AlCl3 + 3H2

Elevii sunt rugaţi să se schimbe cu caieţelele cu vecinii ca să îşi verifice reciproc corectitudinea
egalării şi notării ecuaţiilor produșilor finali.

Profesorul anunţă tema nouă: Oxidul şi hidroxidul de aluminiu: obţinerea, proprietăţile


chimice generale. Proprietăţile amfotere ale hidroxidului de aluminiu.

Realizarea Principalii compuşi ai aluminiului sunt : oxidul Al2O3 hidroxidul Al (OH)3 şi sulfatul de
aluminiu Al2(SO4)3 . Elevii îşi notează schema în caieţele.
sensului
Oxidul Al2O3 este o substanţă albă greu fuzibilă, insolubilă în apă. Se obţine în laboratoare prin
interacţiunea Al cu Oxigenul sau la descompunerea termică a hidroxidului de alumniu. Elevii explicația
noteză reacţiile în caiet.
4Al + 3O2→ 2Al2O3
2Al (OH)3 = Al2O3 + 3HOH
Oxidul de aluminiu cu apa nu interacţionează în schimb are proprietăţi amfotere interacţionează
atît cu acizii cît şi cu bazele.
Al2O3 + 6HCl → 2AlCl3 + 3H2O
În topitură Al2O3 + 2NaOH → 2NaAlO2 + HOH se formează aluminat de sodiu
hidroxidul Al (OH)3 alb, amorf sau cristalin insolubil în apă, seobţine la interacţiunea sărurilor
de aluminiu cu bază. Elevii noteză reacţiile chimcie în caiet
AlCl3 + 3NaOH → Al (OH)3 + 3 NaCl
AlCl3 + 3KOH → Al (OH)3 + 3KCl
Hidroxidul de aluminiu la fel ca şi oxidul posedă proprietăţi amfotere interacţionează atît cu
acizii cît şi cu bazele.

Cu acizii 3 HNO3 + Al(OH)3 = Al(NO3)3 + 3 H2O 

Cu bazele Al(OH)3 + NaOH   NaAlO2 + 2H2O

La temperature hidroxidul se descompune 2Al (OH)3 = Al2O3 + 3HOH

demonstrarea
Reflecție Profesorul propune ca însărcinare rezolvarea exerciţiului 2 pag 51 lucrul cu
manualul
1. 2Al2O3 → 4Al + 3O2
2. 2Al + 3Cl2 = 2AlCl3
3. 4Al + 3O2→ 2Al2O3
4. Al2O3 + 6HCl → 2AlCl3 + 3H2O
5. AlCl3 + 3NaOH → Al (OH)3 + 3 NaCl
6. Al(OH)3 + 3HCl → AlCl3 + 3H2O
7. Al(OH)3 + NaOH   NaAlO2 + 2H2O

Al2O3 + 2NaOH   2NaAlO2 + H2O

Extensie se apreciază elevii care au lucrat la tablă.

Pentru acasă se propune problema 5 pag 51 de studiat tema la paginile 48-50

S-ar putea să vă placă și