Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor:Olga Braga
Data:11/02/2021
Clasa: VII
Disciplina:Limba Romana
Subiectul lectiei: Câmpul derivativ al cuvântului NUME
Tipul lectiei:Mixta

Obiective operationale:
O1 – să comenteze afirmaţii;
O2 – să prezinte informaţii despre propriul nume;
O3(ces) – să asocieze nume de personalităţi cu realităţile pe care le reprezintă;
O4 – să explice sensurile cuvintelor din câmpul derivativ dat;
O5 – să includă cuvintele din câmpul derivativ dat în contexte proprii;
O6 – să redacteze un text de exprimare a opiniei personale în raport cu anumite idei din textul oferit.

Metode si procedee: lectura, conversația, exerciţiul, comentariul, problematizarea


Mijloace de invatamant: schema, tabelul, eseul
Forme de organizare a activitatii: frontală, individuală

1
Scenariul didactic
Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice
Evocare Se oferă afirmaţia: Mai întâi lucrezi tu pentru Eleviir aspund.
nume, apoi numele lucrează pentru tine.
Se solicită comentariul oral Îşi notează în caiete

Solicită informaţiile pregătite despre numele Îşi citesc informaţiile (2-3 elevi).
propriu.

Propune să se asocieze nume de personalităţi T. Vladimirescu – sec. 19


istorice cu:  Craiova, Târgovişte, Bucureşti; conversatia
 o epocă;  Talent, inteligenţă, comerciant abil
 o localitate; G. Washington – sec. 19
o trăsătură de caracter  Filadelfia, New York
 Orator, aristocrat
N. Bonaparte – sec. 18-19
 Waterloo, Paris
 Ambiţie, tenacitate
D. Cantemir – sec. 17-18
 Constantinopol, Soroca, Stănileşti
 Cărturărie, cultură, enciclopedism
M. Sturza – sec. 19 (perioada paşoptistă)
 Iaşi, Paris (sf. vieţii), Baden Baden (cavoul

2
familei)
 Cultură, abilitate politică
M. Viteazul – sec. 16;
 Călugăreni
Vitejie, patriotism
Realizarea Enunţarea obiectivelor/ Elevii îşi notează tema orei:
sensului a subiectului lecţiei Câmpul derivativ al cuvîntului NUME
Anunță tema și obiectivele.
Cercetează schema.
1.Se examinează schema câmpului derivativ
(p. 122) explică sensul cuvîntului Exercitiul
PRENUME,PRONUME ,SUPRANUME
2.Propune să fie explicate sensurile ,RENUME ,DENUMIRE,NUME

Solicită efectuarea exerciţiului care vizează Elevii rezolvă exerciţiul oral, respectând
raportul NUME – SUPRANUME (nr. 9, p. 123) modelul.

4. Solicită încadrarea în enunţuri proprii a


cuvintelor oferite.
Construiesc enunţuri şi le prezintă
5. Rubrica Nume cu renume.
Solicită asocierea numelor cu renume în
diverse domenii cu anumite cuvinte din lista
oferită.
Propune să se citească textul Unul şi şapte,
de G. Rodari (p. 122)

Reflectii 1. Solicită să se răspundă în scris la Conversatia


întrebarea De ce? Pornind de la
enunţurile evidenţiate în text. Scriu şi îşi citesc răspunsurile

3
Concluzionează: de la Nomen est omen la Exercitiul
Omul Om să fie. Important ca esenţa umană
să fie definitorie în laboratorul în care ne
facem Numele
Extindere De realizat exercitiul 10 pagina 123 Elevii noteaza in caiete Exercitiul

S-ar putea să vă placă și