Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

CLASA : A VIII-A
DATA:

DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ


ELEMENT DE CONŢINUT: APOZIŢIA
TIPUL LECŢIEI: RECAPITULARE ŞI CONSOLIDARE DE CUNOŞTINŢE

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

OC1: Să identifice apoziţiile în diferite enunţuri;


OC2: Să precizeze partea de vorbire pe care o determină apoziţia;
OC3 : Să numească părţile de vorbire prin care sunt exprimate apoziţiile;
OC4 : Să realizeze enunţuri în care să utlizeze apoziţii exprimate prin diferite părţi de
vorbire;
OC5 : Să diferenţieze apoziţia de alte părţi de propoziţie ;

B. Afective- Elevii vor fi capabili:


OA1 : Să participe afectiv la lecţie;
OA2 : Să accepte solicitările profesorului şi să se mobilizeze pentru realizarea lor;
OA3 : Să respingă atitudinea negativă a unor elevi faţă de activitatea de învăţare.
C. Psihomotorii- Elevii vor fi capabili:
OP1 : Să-şi dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes vizat de profesor;
OP2 : Să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul orei.
Scenariul didactic
Evenimentul Activitatea profesorului Activitatea elevilor
lecţiei
I Evocarea 8 Profesorul, împreuna cu elevii, verifică Elevii vor preciza

min. tema din punct de vedere cantitativ, cât şi funcţiile sintactice ale
calitativ. cuvintelor subliniate
Profesorul notează pe tablă un
text, iar elevii vor trebui să precizeze ce
funcţii sintactice îndeplinesc cuvintele
subliniate.
Cum mai trăieşte Anuţa, nepoţica ei?
(P.Cruceniuc)
Numai ea, învăţătoarea,
Are darul ista sfînt-
Să deschidă lumea mare
Pe aripă de cuvînt.
M. Roman
La ce întrebări răspund
cuvintele evidenţiate?
Ce parte de vorbire e
termenul lor regent? Ce părţi de
propoziţie sînt?
La ce caz se află?
Anunţarea Profesorul enunţă tema şi obiectivele
obiectivelor lecţiei.
lecţiei

II Realizarea 25 Apoziţia este un atribut exprimat Elevii scriu


sensului min. printr-un substantiv care stă în exemplul în caiete.
cazul nominativ,indiferent de cazul
termenului regent.
De exemplu:
În zadar tu, vrăjitoare,
Aduci viforul pe-aice,
Aduci zile fără soare.
Prin rezolvarea cîtorva exemple la
tablă elevii vor constata că
apoziţiile sînt simple şi dezvoltate.
Domnul Clamp, cocostîrcul, fusese Apoziţie simplă.
invitat la ziua onomastică a Vulpii
şi era foarte amărît. (A.Busuioc)

Există un tezaur-
Dezvoltată
Izvorul tăriei şi al mîndriei.

Apoziţiile se întrebuinţează cu
scopul de a explica termenul
regent,de a-l preciza,de a-l relua.
Nepoţeii,prichindeii,
Vin să-şi vadă azi buneii.
(N.Dabija)

Unele apoziţii exprimă


profesia,specialitatea,
naţionalitatea.
Valentina Tereşcova, femeie-
cosmonaut,…

Apoziţiile pot indica numiri de


localităţi,întreprinderi,titluri de
reviste,ziare, filme, spectacole,
instituţii, nume proprii de personae:
matematicianul Andronic, ciobanul
Andrieş, revista “Moldova”,
spectacolul “Casa mare”
Aceste apoziţii se scriu cu literă
mare.

Apoziţiile simple ce lămuresc un


pronume sau o îmbinare de cuvinte
se izolează.
Aţi ghicit!
Era tot el,
Ionică Tropoţel. (P. Cărare)
Apoziţia însoţită de cuvintele
adică,mai bine zis se izolează:

Iară verii, adică feciorii


craiului şi fetele împăratului,nu se
văzuse niciodată. (I.Creangă)

Împarte clasa în trei grupuri. Aceştia rezolvă


III Reflecţia
Gr.I Alcătuiţi 2-3 propoziţii cu
exerciţiul de pe fişa de
apoziţii.Comentaţi-le sub aspectul
structurii şi al izolării lor. lucru. ( anexa 1)

Gr.II Selectaţi din operele literare ,


Fiecare echipă îşi alege
studiate anul acesta, 5 exemple ce
conţin apoziţii.Analizaţi-le şi câte un reprezentant
comentaţi punctuaţia lor. care va expune
răspunsurile grupei sale,
Gr.III
Continuaţi invitaţia
Noi,…

IV Exstensia Realizaţi 2 propoziţii în care apoziţia să Fac notiţe în caiete


lămurească un pronume personal, o
pzopoziţie în care apoziţia să fie însoţită
de cuvîntul “adică”, o propoziţie ce
conţine o apoziţie dezvoltată.
.
Gr.I Alcătuiţi 2-3 propoziţii cu apoziţii.Comentaţi-le sub aspectul structurii şi al
izolării lor.

Gr.II Selectaţi din operele literare ,studiate anul acesta, 5 exemple ce conţin
apoziţii.Analizaţi-le şi comentaţi punctuaţia lor.

Gr.III
Continuaţi invitaţia
Noi,…

S-ar putea să vă placă și