Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Insituţia de învăţământ: Gimnaziul Sagaidac


Profesor: Babălungă Zinaida
Disciplina : Geografie
Tema: Stuctura internă a Pământului şi compoziţia scoarţei terestre.
Clasa: a V- a
Tipul lecţiei : de transmitere şi asimilare de cunostinţe
Competenţe specifice:
Accesarea informaţiilor cu caracter geografic prin intermediul serviciilor electronice de bază.
Comunicarea corectă în limba română cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
Subcompetenţe:
Să definească principalele noţiuni geografice;
Să descrie structura internă a Pământului;
Să clasifice rocile conform originii lor.
Descriptori ( obiective operaţionale ): Elevii vor fi capabili:
O1. Să enumere învelişurile Pământului;
O2. Să explice esenţa noţiunilor geografice:litosferă, scoarţa terestră, minerale şi roci;
O3. Să descrie structura internă a Pământului, analizînd schema „Structura internă a Pămîntului”;
O4. Să explice compoziţia scoarţei terestre;
O5. Să clasifice rocile după originea lor;
Activităţi de predare-învăţare:
Demonstrarea; Observarea liberă; Conversaţia euristică; Explicarea; Studierea colecţiilor de roci; Studierea
desenului schematic „Structura internă a Pământului”; Construirea schemei „Originea rocilor”; Analiza desenelor
schematice”; lucrul în gup, „ Păianjenul geografic”, „Joc didactic”.
Resurse materiale:
Manualul; Colecţie de roci; Schema „Tipurile de roci” Atlasul. Imagini ale rocilor. Fişe individuale de lucru.Planşa
„Structura internă a Pământului”.
Nr Evaluare
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse
crt
Procedurale materiale
1. Moment Salutul. -raspund la salut; îşi -conversaţia
organizatoric Profesorul pregateste pentru pregătesc manualele,
desfaşurarea lecţiei planşele, caietele.
imaginile, colecţiile de roci şi
hărţile necesare.
2. Verificarea temei Se desfăşoară frontal prin Gîndesc şi formulează Conversaţie frontală
de acasă întrebări de control privitoare raspunsuri fiind , dialog.
la conţinutul învăţat anterior îndrumaţi de profesor.
3. Propune elevilor să-şi Elevii răspund, aduc Conversaţie
Captarea atenţiei amintească din cursul de exemple.
ştiinţe ale naturii ce învelişuri
ale Pămîntului cunosc.
4. Anunţarea temei şi Profesorul anunţă tema. Notează tema şi
a obiectivelor Notează pe tablă descriptorii obiectivele în caiete
( obiectivele lecţiei)
5. Predarea – Se explică elevilor că,
învăţarea temei studiind Pămîntul, savanţii au
noi ajuns la concluzia că planeta
noastră este alcătuită din mai
multe învelişuri, care se Explicaţia.
deosebesc mult unul de altul.
Învelişul solid de piatră al
O1. Pământului se numeşte Manualul
litosferă, învelişul de apă se
O2 numeşte hidrosferă, învelişul
de aer – atmosfera, iar toate
organismele vii formează
biosfera.
În cursul acestui an se va
învăţa despre fiecare din
învelişurile enumerate.

O2. 1.Structura internă a


O3. Pământului.
Se vorbeşte elevilor despre Elevii deschid Studierea Planşa
cercetările savanţilor privind manualele şi atlasele . planşei „Structura
structura internă a Prin conversaţie ei trag Lucru în internă a
Pământului. concluziile, că Pământul grup. Pământului”
Se afişează planşa în structura sa internă Conversaţie Atlasul şcolar
„ Structura internă a este alcătuit din trei euristică manualul
Pământului” învelişuri situate
Se propune elevilor să concentric – scoarţa
studieze atent această planşă terestră, mantaua şi Explicaţia
şi sa formuleze concluzii. nucleul.

Se împart elevii în trei grupe Elevii notează în caiete


I grup studiază Nucleul noţiunile noi. Converaţie Frontală
II grup – Mantaua Ei se împart în trei grupe
III grup – Scoarţa terestră şi studiază textul, după
care dau răspunsuri fiind
îndrumaţi de către
profesor. Fişe de lucru
Fişa de lucru (Grupul III) Elevii din grupul trei
Completaţi schema: completează fişa de
O4 lucru.
….. Scoarţa terestră …

…. Grosimea ……

2.Compoziţia scoarţei Ascultă profesorul.


terestre.

Se explică elevilor că,


scoarţa terestră este alcătuită Lucrul în
dintr-un număr mare de grup
minerale şi roci, care sunt, în
general, corpuri solide. Ea
mai conţine apă, care este un Se împart în trei grupe.
mineral lichid, şi aer. Primul grup citeşte Observare Manual
Se explică noţiunea de despre rocile magmatice, liberă
minerale şi roci.Se dau al doilea grup despre
O5 exemple. rocile sedimentare şi al
Rocile se împart în trei treilea – despre cele Descriere
grupuri: magmatice, metamorfice.
sedimentare şi metamorfice. După ce citesc, ei
descriu caracteristicile
rocilor. Fişe de lucru
Cercetarea. individuale.
Propune elevilor să Completează tabelul
completeze schema schematic „ Tipurile de
„ Tipurile de roci” roci”

Împarte elevilor colecţiile de Elevii studiază atent Studierea


roci şi cîte o fişă individuală colecţiile de roci şi colecţiilor
de lucru îndemnînd elevii să completează fişele cu de roci
caracterizeze rocile după caracteristicile fizice ale
proprietăţile fizice. rocilor.
(culoarea , duritatea,
transparenţă, luciu,
magnetism, clivaj – rezistenţa
ala rupere)
Frontală
Propune elevilor studiind un Studiază un fragment Studierea
fragment din text şi folosind din text şi completează unui
propria experienţă să păianjenul cu „Utilizările fragment de
completeze păianjenul rocilor” text.
„ Utilizarea rocilor în diferite Emiterea de
domenii ale economiei idei.
naţionale” Păianjenul
6. Consolidarea -Enumeraţi învelişurile terrei. Elevii răspund la Conversaţie Frontală.
cunoştinţelor -Care este structura internă a întrebări fiind ajutaţi de Ancoră.
şi aprecierea Pământului? profesor
activităţii elevilor -Ce reprezintă
(asigurarea feed- nucleul,mantaua şi scoarţa
backului) terestă a Pământului?
Joc didactic
Se propune elevilor un joc Găsesc rocile ascunse
didactic. în tabel şi numesc tipul
Se prezintă tabelul în care
lor. Tabel
sunt scrise denumiri de roci şi
Răspunsul elevilor
ei trebuie să le găsească şi să
GRANIT
indice tipul din care face BAZALT
parte. MARMURA
(Anexa 1) ARGILA
NISIP
GHIPS
PETROL
SARE
Se notează elevii cei mai GNAIS
activi la lecţie. PIETRIŞ
CĂRBUNII
7. Anunţarea temei De rezolvat ex.2 şi 3 pag.31, Elevii îşi notează temă.
pentru acasă manual
FIŞA DE LUCRU
Proprietăţile fizice ale rocilor

Rocile Culoarea Duritatea Transparenţa Clivajul Luciu

Granitul Sur Dur Opac Rezistent la Nu are luciu


( netransparent rupere
)
Nisipul Galben Moale Netransparent Nerezistent Nu are luciu
la rupere

FIŞA DE LUCRU
Proprietăţile fizice ale rocilor

Rocile Culoarea Duritatea Transparenţa Clivajul Luciu

Granitul Galben- roz Dur Opac Rezistent la Nu are luciu


( netransparent) rupere
Nisipul Galben Moale Netransparent Nerezistent Nu are luciu
la rupere
(Anexa 1) Joc didactic

G B A Z A L T C
R M A R M U R A
A R G I L A K R
N I S I P S G B
I O G H I P S U
T L Z S E S I N
J I P E T P D I
A P E T R O L I
S A R E I G D F
G N A I S O N T
,,Păianjenul geografic”

Însărcinare: Scrieţi pe picioruşele păianjenului domenii de


utilizare a rocilor.

Utilizările
Utilizările rocilor
rocilor

S-ar putea să vă placă și