Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

SCOALA Gimnziala Nr. 1 Ciorogarla


CLASA: a V a
DISCIPLINA: Geografie
DATA: 3 IV 2019
PROFESOR: ENE FANUTA
SUBIECTUL: OCEANUL PLANETAR
TIPUL LECTIEI: lectie de predare-invatare-evaluare
SCOPUL: : Cunoasterea si insusirea principalelor aspecte ce definesc oceanul planetar
Competente generale
1. Prezentarea realităţii geografice, utilizând mijloace şi limbaje specifice
2. Raportarea realităţii geografice spaţiale şi temporale la reprezentări cartografice
3. Studierea spaţiului geografic, realizând conexiuni cu informaţii dobândite la alte discipline
şcolare
4. Elaborarea unui demers investigativ din perspectiva educaţiei permanente şi pentru viaţa
cotidiană
Competente specifice
1.1. Utilizarea termenilor geografici în contexte diferite
2.1. Utilizarea tehnicilor de orientare pe hartă
4.1. Utilizarea metodelor simple de investigare
4.2. Ordonarea elementelor geografice după anumite criterii
Obiective operaţionale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
C1: sa identifice principalele elemente fizico-geografice reprezentate pe un suport cartografic
C2: sa precizeze, in cuvinte proprii, sensul unor termeni geografici de baza
C3: sa deprinda abilitati de lucru cu harta
C4: sa realizeze corelatii cu elementele si procese din alte stiinte

MIJLOACE DE INVATAMANT:
- Materiale didactice: - manualul
- Harta fizica a lumii
- Surse bibliografice:
* MIHAI IELENICZ SI COLAB. – Dictionar de geografie fizica - Edit. Corint,
1999
* NICOLAE ILINCA – Elemente de didactica aplicata a geografiei – Edit. CD
PRESS, 2006
* MARIA ELIZA DULAMA - Modele, strategii si tehnici didactice activizanta
cu aplicatii [n geografie – Edit. CLUSIUM, 2002
*OCTAVIAN MANDRUT, STELUTA DAN – Didactica geografiei – o abordare
actuala – Edit. Corint Educational, 2014

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:


- conversatia, observatia, expunerea, sinteza si analiza, descrierea,
dialogul, lucrul cu harta, munca in echipa

STRATEGIA DIDACTICA:
- lectie de recapitulare si sistematizare cu ajutorul fiselor de lucru
asigurandu-se activitatea in echipa a elevilor; hartile mute si desenele
schematice sunt concepute dupa nivelul dezvoltarii lor intelectuale.
DESFASURAREA LECTIEI:
I. Organizarea clasei pentru lectie:
- apelul elevilor, notarea absentelor, corectarea tinutei elevilor, captarea
atentiei elevilor
II. Prezentarea scopului lectiei si a obiectivelor propuse.
III. Prezentarea continutului recapitulativ sub forma unui plan anuntat din
lectia trecuta.

PLAN DE RECAPITULARE

Tema: Capitolul: Alcatuirea interna si relieful Pamantului


 alcatuirea interna a Pamantului: - nucleu
- manta
- scoarta terestra
 invelisurile Pamantului: - litosfera
- atmosfera
- hidrosfera
- biosfera
- pedosfera
- sociosfera

IV. Recapitularea si sistematizarea cunostintelor dupa plan


Clasa este impartita in 4 grupe
1. Pe tabla sunt lipite 4 coli, pe fiecare fiind scrisa
cate o intrebare.

FISA NR. 1 FISA NR. 2 FISA NR. 3 FISA NR. 4


Care sunt Ce tipuri de roci Care sunt Dati exemple de roci!
invelisurile cunoasteti? invelisurile interne *
Pamantului ? * ale Pamantului ? *
* * * *
* * *
* *
* *

Membrii echipei discuta intre ei si raspund la intrebare prin completarea


unei singure idei pe fisa de lucru. La semnalul profesorului fiecare echipa
se deplaseaza la fisa urmatoare, completand al II-lea punct al intrebarii.
Echipele se rotesc din nou, pana completeaza toate cele 4 coli de pe
tabla.
* se folosesc culori diferite (culorile reprezentative fiecarei echipe)
* dupa completarea fisei se compara ideile

2. Se completeaza fisa de catre fiecare echipa in parte

Structura interna a Pamantului este reprezentata prin :

1 - ………………………………......

2 - ……………………………..…….

3 - ……………………………………

1 1

3. Joc didactic: Incercuieste in grila denumirile de roci


GB AZ A L T C
RMARMURA
AR GI L AKR
NI S I P S GB
I O GHI P S U
TL ZSE SI N
J I P E T P DI
AP E T R OL I
S A RE I GDF
GN AI S ONT
4. Asociaza corect notiunile urmatoare cu
caracteristicile corespunzatoare:

1. Scoarta oceanica a. Corpuri naturale aproape in


totalitate solide cu insusiri proprii
2. Scoarta continentala b. Reprezinta asocieri de
minerale
3. Roci c. Are grosime mica si este
acoperita de apa marilor si oceanelor
4. Minerale d. Alcatuite dintr-o mare
varietate de roci

5. Alcatuiti un minieseu cu titlul Comorile Pamantului,


de max. 4-5 propozitii.

S-ar putea să vă placă și