Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala cu clasele I – VIII „Mihail Sadoveanu”, Brăila


Profesor: Ghelase Monica - Teodora
Clasa: a V – a A
Obiectul: limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Modul indicativ al verbului– timpul perfect compus
Tipul lecţiei: însuşire( învăţare) de cunoştinţe

Competenţe specifice:
2.2 – selectatea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare ;
3.3 – identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau
nonliterar;
3.4 – sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate.

Obiectivul general:
Elevii vor fi capabili să-şi fixeze cunoştinţele legate de timpul perfect
compus al modului indicativ.

Obiective operaţionale:
a) cognitive:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
- să identifice, în enunţuri, verbe la timpul perfect compus;
- să sesizeze/ să specifice modalitatea de formare a timpului perfect
compus;
- să conjuge verbe la timpul perfect compus al modului indicativ.
b) afective:
Elevii vor fi capabili să participe la discuţii cu exemple, întrebări şi
completări.

Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia catihetică, conversaţia euristică,
exerciţiul, explicaţia, descoperirea, lucrul cu manualul, schema;
b) Forme de organizare: Frontal, individual, în perechi;
c) Resurse: capacităţile receptive normale ale elevilor, cunoştinţele lor
anterioare; 50 de minute;
d) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, manualul, tabla;

1
e) Material bibliografic:
- Limba şi literatura română.Manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas
Educaţional;
- Sofia Dobra, „Limba română în gimnaziu”, Ed. Humanitas Educaţional,
Bucureşti, 2004;
- coordonatori Rita Cîntiuc, Monica Halaszi, Camelia Aura Onisie
„Comunicare.Ortografie.ro”, clasa a V-a, Ed. Nomina, 2010;
- Constantin Parfene, „Metodica studierii limbii şi literaturii române în
şcoală”, Ed. Polirom, 1999.

2
Scenariul didactic
Organizarea clasei
I. Actualizarea celor învăţate anterior ( 15 min.)
Se reactivează, prin conversaţie catihetică, noţiunile de bază privind verbul,
încercând realizarea unui câmp lexical al noţiunii de verb (parte de vorbire,
acţiune, stare, existenţă, mod, timp, persoană, număr etc.).
Prin completarea unui careu (anexă), se recapitulează câteva noţiuni de
limbă şi literatură română din orele anterioare şi se descoperă titlul lecţiei de
zi – Timpul perfect compus al modului indicativ.
II. Captarea atenţiei ( 1 minut)
Profesorul menţionează elevilor că timpul perfect compus este, alături de
timpul imperfect, un timp al trecutului, specific modului indicativ al
verbului.
III. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale (1 min.)
Profesorul anunţă elevii că vor studia, în această oră, timpul perfect compus
al modului indicativ.
Se scrie titlul lecţiei pe tablă şi se fac cunoscute obiectivele operaţionale ale
lecţiei.
IV. Prezentarea sarcinilor de lucru (2 min.)
Folosindu-ne de tema de acasă, elevii trebuie să identifice, în acelaşi text de
la exercitiul 1, pagina 111, verbele la modul indicativ, la un alt timp al
trecutului decât imperfectul. Prin asemănare cu formele identificate, sunt
rugaţi să găsească alte verbe, în textul de pe fişa de lucru dată la începutul
orei (anexă).Sunt rugaţi să facă observaţii pe baza formelor verbale
identificate.
V. Conducerea învăţării şi dobândirea noilor cunoştinţe ( 20 de minute)
Elevii încearcă să rezolve individual sau în perechi sarcinile de lucru,
urmând a fi antrenaţi într-o discuţie în care îşi prezintă răspunsurile şi,
dirijaţi de profesor, ajung la răspunsurile finale.
Se defineşte noţiunea de timp perfect compus: exprimă o acţiune trecută şi
terminată în momentul vorbirii(se foloseşte pentru a prezenta acţiuni şi
evenimente într-o naraţiune din comunicarea scrisă şi orală).
VI. Asigurarea feedback-ului ( 5 min)
Are loc pe parcursul conducerii învăţării, întărirea făcându-se treptat, prin
aprecieri verbale făcute de către cadrul didactic. Acesta va reformula
răspunsurile care nu sunt corecte sau nu sunt complete, notând pe tablă, sub
forma unei scheme, noţiunile noi identificate în exerciţii cu referire la timpul
perfect compus al modului indicativ:

3
Perfectul compus este alcătuit din forme specifice ale verbului „a
avea”(am, ai, a, am, aţi, au) la care se adaugă participiul verbului de
conjugat.

Formele verbului „a învăţa” la timpul perfect compus:


Nr. sg.:
Pers. I – am învăţat
Pers. a II-a – ai învăţat
Pers. a III-a – a învăţat
Nr. pl.:
Pers. I – am învăţat
Pers. a II-a – aţi învăţat
Pers. a III-a – au învăţat
Se observă, în texte, prezenţa formelor inverse de perfect compus care sunt
arhaice şi se păstrează în vorbirea/literatura populară: „semănat-am”,
„datu-mi-te-a”.
VII. Evaluarea formativă (5 min.)
Elevii primesc ca sarcină de lucru să conjuge verbul „a merge” la cele trei
timpuri ale modului indicativ învăţate deja – prezent , imperfect şi perfect
compus. Trei elevi vor scrie varianta proprie de răspuns la tablă.
Sunt notaţi şi apreciaţi elevii care s-au evidenţiat pe întreg parcursul orei.
VIII. Asigurarea retenţiei şi a transferului (1 min.)
Tema pentru acasă va consta în rezolvarea exerciţiilor 3 şi 4 de la pagina 111
a manualului de limbă română.

4
ANEXĂ

Fişă de lucru
(verificarea cunoştinţelor)

Citeşte cu atenţie textul următor şi completează careul de mai jos, răspunzând corect la întrebări:
„Aseară, prin grădina amorţită,
Din tufe de pelin cu frunze mici
A apărut în taină un arici, -
O mică vietate ghemuită.
Copiii l-au zărit de pe cerdac
Cum se mişca domol pe subt gutui,
Şi toţi au alergat în jurul lui.
Iar el a-ncremenit pe loc, posac,
Cum îl prinsese vremea pe cărare, -
Ca o perniţă sferică în care
O fată rea ca să se joace
A-nfipt o sumedenie de ace.”
(Otilia Cazimir, „Ariciul”)
A.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
B.

1. Figură de stil întâlnită în versul „Iar el a-ncremenit pe loc, posac,”.


2. Sinonim pentru cuvântul „domol”.
3. Antonimul cuvântului „mică”.
4. Grupul de sunete „ui” din cadrul cuvântului „gutui” este un ...
5. „Ariciul” de Otilia Cazimir este un text...
6. Derivează cu un sufix diminutival cuvântul „ac”.
7. Otilia Cazimir este: a) autor; b) narator; c) personaj.
8. Figură de stil învăţată, întâlnită în versurile „A apărut în taină un arici, -/…/ Ca o perniţă
sferică în care/ O fată rea ca să se joace/ A-nfipt o sumedenie de ace.”
9. Verbul „să se joace” este la modul...
10. Verbul „se mişca” este la timpul...

5
11. Cuvânt din text care înseamnă „tăcut, lipsit de veselie”.
12. Verbele „au alergat”, „a-nfipt” exprimă...
13. Grupul de sunete „-iţă” din componenţa cuvântului „perniţă” este un...

S-ar putea să vă placă și