Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: Istoria rom. și univ


Data :
Clasa: VI
Profesor:Bobuțac Cristina
Tema: Viața politică a Țărilor Române în primele decenii
ale sec.XVII-lea
Tipul:predare-învățare

Competența:
-înțelegerea și utilizarea adecvată a limbajului de specialitate;

Subcompetența:
-identificarea cauzelor și efectelor unui eveniment din istoria medievală;

Obiectivele lecţiei:

O1-să explice noțiunile:supremație,uniune dinastică,boieri de țară;


O2-să enumere cauzele crizei politice din Țările Române;
O3-să descrie demersul războiului Polono-Otoman;
O4-să identifice scopul rivalității Austro-Polono-Otomană în Țările Române;

Mijloace:caiet, pix,

Metode: conversația, explicația,lucru cu dicționarul,discuția dirijată

Desfăşurarea activităţii
Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode
lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
organizato - organizează materialele; cerinţelor
- organizează clasa, profesorului;
ric
- creează un climat cooperant. - îşi pregătesc
materialele
necesare
desfăşurării orei;
Controlul temei de acasă Elevii raspund.
Evocarea
Supremație-superioritate în gradul cel mai
înalt bazată pe autoritate și pe putere,poziție
dominant,preponderentă

Uniune dinastică-unire a două țări sub


conducerea unei dinastii domnitoare datorită
relațiilor de rudenie Își notează

Element Greco-levantine-denumire comună


dată negustorilor,cămătarilor și altor oameni
de afaceri, originari din Imperiul Otoman

O1
Realizarea Rivalitatea Austro-Polono-Otomană:
-după moartea lui M.Viteazul Poarta
sensului
Otomană a depus multe eforturi pentru a-și
restabili suzeranitatea în Ț.Române
-pe tronul Moldovei au fost domni din
familia Movilă fideli Poloniei
-în anii 1602-1611 domn a fost Radu
Șerban,care a continuat politica antiotomană
a lui Mihai Viteazul distrugând o oaste
turco-tătară 1602 și atacând cetățile ocupate
de otomani Brăila și Hîrșova
-dorind să-l înlătue de la domnie pe
principele Transilvaniei dar întorcându-se a Notarea în
găsit tronul ocupat de Radu Mihnea îar în caiet.
Moldova pe Constantin Movilă și care este
înlocuit de Ștefan Tomșa al II-lea de aici și
otomanii sau restabilit suzeranitatea pe
întreg teritoriul românesc
Războiul Polono-Otoman 1617-1622
-alungarea de către otomani a familiei
Movilă din Moldova a afectat echilibrul de
forțe polono-otomane.
-și încercarea otomanilor de al aduce la
putere pe Constantin Movilă a eșuat
-domn al Moldovei devine Radu Mihnea
1616-1619
-soția lui Ieremia Movilă, Elizaveta cu cei
doi copii a fost prinși de turci și trimisă într-
un harem,unde ea s-a retezat părul scurt și
care se păstrează la Mănăstirea Sucevița
-implicarea Poloniei în războiul de 30 de ani
1618-1648 introduce în Moldova oștirile
turcești și tătărești
-turcilor li se opune oastea polonă,de partea
polonilor trece și domnul Moldovei Gaspar
Grațiani unde în anul 1620 oastea poloneză
este învinsă
-în anul 1621 sultanul Osman al II-lea 1618-
1622 ataco Polonia,însă oastea a intrat în
Moldova pe la Hotin ocupând cetatea
-văzând înfrângerea domnul cere un Tratat
de Pace de la Hotin care confirma
autonomia Moldovei și obligația Porții de a
nu pune pașă în Moldova,iar Polonia se
angaja să nu trimită oști în principat,astfel în
ambele părți se obligau să respecte
autonomia Țării Moldovei

Extindere Studiu de caz pag 213

Elevii răspund la
întrebări

Tema Verifică-ți competențele ex 5pag Elevii își


pentru notează tema
212 pentru acasă.
acasă

Notarea

S-ar putea să vă placă și