Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: BAHAN SIMONA MIHAELA


DATA: 15 februarie 2011
CLASA: a VIII-a
SUBIECTUL LECŢIEI: BALTAGUL de M. Sadoveanu (caracterizarea Vitoriei Lipan)
TIPUL LECŢIEI: de consolidare de cunoştinţe
DURATA: 50 ‘

COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte
de realizare

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. – Înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral, sesizând progresia şi coerenţa ideilor
exprimate
2.1. – Construirea unui discurs oral pe o temă dată
3.1. – Dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date
4.1. – Redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţii de comunicare concretă
4.3. – Redactarea unui text argumentativ

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să argumenteze idei proprii legate de tema romanului;
O2 – să explice semnificaţia unor pasaje importante din roman;
O3 – să facă referiri pertinente despre încadrarea personajelor în operă;
O4 – să identifice modalităţile de caracterizare a personajului din operă;
O5 – să-şi exprime în scris păreri, atitudini, sentimente faţă de personaj;
O6 – să lucreze în echipă, respectând părerile partenerilor.
STRATEGIA DIDACTICĂ

RESURSE:
-capacităţi normale de învăţare ale elevilor
-loc de desfăşurare: sala de clasă

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, problematizarea, descoperirea, brainstormingul,


explicaţia, ciorchinele, diamantul

MATERIALE ŞI MIJLOACE: manualul, volume cu opera literară, fişe cu citate din text pentru
munca în echipă

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, combinată cu activitatea individuală şi pe grupe

FORME DE EVALUARE: orală, autoevaluarea

BIBLIOGRAFIE:
- M. Sadoveanu – Baltagul , Ed. 100+1 Gramar, Bucureşti, 2003
- M. Iancu – Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Corint,
Bucureşti, 2000
- A. Crişan, S. Dobra – Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, Ed.
Humanitas, Bucureşti, 2009
- C-tin Ciopraga – Mihail Sadoveanu, Ed. Tineretului, Bucureşti, 1966
- C. Parfene – Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Ed. Polirom, Iaşi,
1999
- V. Marinescu – Metodica predării limbii şi literaturii române, Ed. Fundaţiei România de
mâine, Bucureşti, 2002
- A. Pamfil – Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed.
Paralela 45, Piteşti, 2003
- I. Cerghit – Metode de învăţământ, Ed. Polirom, Iaşi, 2006
SCENARIUL DIDACTIC

TIMP
MOMENTE CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
ŞI FORME DE RESURSE
OBIECTIVE ORGANIZ. MATERIALE ŞI
OPERAŢIO- PROCEDURALE
NALE
Moment -organizarea clasei şi asigurarea Frontal Conversaţia Verificarea modului în care
organizatoric 2’ climatului necesar desfăşurării Caietele elevilor elevii au rezolvat tema
activităţii pentru acasă şi corectarea
-verificarea temei pentru acasă eventualelor greşeli

Captarea Profesorul le cere elevilor să Frontal Brainstormingul Răspunsurile elevilor


atenţiei 5’ spună orice cuvânt le vine în Individual
minte despre romanul studiat.
Notează pe tablă toate cuvintele
care au legătură cu textul.

Anunţarea Profesorul notează la tablă titlul Frontal Conversaţia Elevii notează titlul lecţiei în
subiectului noii lecţii şi enumeră obiectivele Caietele elevilor caiete
lecţiei şi 2’ operaţionale.
enumerarea
obiectivelor

Conducerea
învăţării şi
asigurarea 7’ Elevii sunt solicitaţi să Frontal Conversaţia Elevii rezumă subiectul
feed-back- reconstituie sumar firul narativ Individual euristică roamnului, marcând
ului al romanului, marcând momentele subiectului.
O1 momentele subiectului.

O2, O3, O4 15’ Elevii sunt apoi împărţiţi în 4 Pe grupe Descoperirea Elevii lucrează în echipă,
grupe (valorice) şi primesc Explicaţia completând fişele de
fişele de identitate a identitate a personajului.
personajului.(Anexa 1)

Elevii primesc apoi fişele cu


ciorchinele, pe care trebuie să-l
O2, O3, O4 5’ completeze pe baza fişei de Pe grupe Ciorchinele Elevii completează
O5, O6 identitate a personajului. (Anexa ciorchinele
2)
O2 – O6 5’ Profesorul le cere apoi Frontal Conversaţia Elevii trasează trăsăturile
elevilor să realizeze un euristică dominante ale Vitoriei
portret sumar al personjului Explicaţia Lipan
pe care l-au avut de Problematizarea
caracterizat..

Consolidarea 3’ Prin metoda diamantului Individual Diamantul Elevii alcătuiesc un


cunoştinţelor (Anexa 3), elevii trebuie să diamant pentru personajul
O1 – O6 sintetizeze trăsăturile pe care l-au caracterizat.
dominante ale Vitoriei
Lipan.

Asigurarea TEMĂ PENTRU ACASĂ:


retenţiei şi a Valorificând citatul următor
transferului 3’ (Anexa 4), alcătuiţi o
scrisoare prin intermediul
căreia să-i prezentaţi unui
coleg absent de la oră
portretul Vitoriei Lipan.

„Baltagul este...[…] o
epopee […] în care sufletul
tenace şi aprig de
munteancă al Vitoriei Lipan
nu pregetă nicio oboseală
până nu dă de firul
întâmplărilor şi măiestria
d-lui Mihail Sadoveanu stă
într-aceea că a conturat în
trăsături omeneşti, dar fără
nicio slăbiciune acest aspru
caracter, de o voinţă
aproape sălbatică, aproape
neomenească.”
(Perspessicius – Opere, vol.
IV. Menţiuni critice)

Elevii primesc apoi fişa de Individual Fişa de Elevii completează fişa


autoevaluare prin care autoevaluare de autoevaluare.
trebuie să realizeze
evaluarea activităţii
desfăşurate.
ANEXA 2

TRĂSĂTURI
MORALE
TRĂSĂTURI
FIZICE

VITORI
A LIPAN

REL. CU
CELELALTE
NECHIFOR PERSONEJE
LIPAN
GHEORGHIŢĂ

MINODORA
ANEXA 1

FIŞA DE IDENTITATE A PERSONAJULUI

DATE DESPRE PERSONAJ TRĂSĂTURI CITATE MODALITĂŢI DE


Ce ştim despre personaj? Cum am aflat? CARACTERIZARE A
PERSONAJULUI
PRENUMELE / NUMELE
PERSONAJULUI

Ce semnificaţie are numele său sau


porecla sa? (dacă apare, dacă nu
apare niciun nume şi acest fapt
poate avea o semnificaţie)

DATE LEGATE DE FAMILIE

Cine este?
Cu cine este căsătorit?
Câţi copii are?
STATUTUL SOCIAL ŞI
PROFESIONAL

Ce poziţie ocupă în comunitatea


satului?
Cu ce se ocupă?

MEDIUL ÎN CARE TRĂIEŞTE

Care este mediul său de viaţă?

PORTRETUL FIZIC

 Înfăţişare

 Îmbrăcăminte

 Vârstă
PORTRETUL MORAL

 Narator

 Mimică

 Gestică

 Gânduri, idei, sentimente

 Limbaj

 Comportament

 Fapte

 Atitudini, credinţe, valori

 Relaţii cu alte personaje


IPOSTAZELE ÎN CARE
APARE PERSONAJUL ŞI
EVOLUŢIA SA

PĂREREA PERSONALĂ
DESPRE PERSONAJ
ANEXA 3
DIAMANTUL
VITORIA LIPAN

ADJECTIVE

VERBE

O PROPOZIŢIE DIN 4 CUVINTE

SUBSTANTIV
ANEXA 5

AUTOEVALUARE OBSERVAŢIILE PROFESORULUI


Mi-a plăcut cel mai mult
.........................................................
.........................................................

Nu mi-a plăcut................................
........................................................

Pot răspunde la o întrebare despre:

Am o întrebare despre:

Eu îmi dau nota.......... şi sunt:

vesel trist

furios
Cadranele
CITATE TRĂSĂTURI ALE MIJLOACE DE
PERSONAJULUI CARCTERIZARE
„Şi de poveste... Vitoria, nevasta lui Nechifor Lipan, îşi aducea
aminte stând singură pe prispă, în lumina de toamnă şi torcând.
Ochii ei căprii, în care parcă se răsfrângea lumina castanie a
părului, erau duşi departe. ... fusul se învârtea harnic, dar
singur.”

„Acei ochi aprigi şi încă tineri căutau zări necunoscute.”

„Vitoria îl primi cu mare bucurie şi-l sărută pe amândoi


obrajii; după aceea trece în altă odaie şi se încuie pe
dinlăuntru, ca să poată plânge singură.”

„--Mă gândesc în fel şi chip şi am un vis, care-mi mănâncă


sănătatea şi mă îmbătrâneşte. Mai stau până ce gătesc de postit
cele douăsprezece vineri.”

„În închipuirea ei, bănuiala care intrase-ntrânsa era un vierme


neadormit.”

„Se desfăcuse încet-încet de lume şi intrase oarecum în sine.”

„Ea însă se socotea moartă, ca şi omul ei care nu era lângă


dânsa. Abia acum înţelegea că dragostea ei se păstrase ca-n
tinereţă.”

„--Mama asta trebuie să fie fărmăcătoare; cunoaşte gândul


omului” cugetă cu mare uimire Gheorghiţă
CITATE TRĂSĂTURI ALE MIJLOACE DE
PERSONAJULUI CARCTERIZARE
Valorificând citatul următor (Anexa 4), alcătuiţi o scrisoare prin intermediul căreia să-i
prezentaţi unui coleg absentde la oră portretul Vitoriei Lipan.

„Baltagul este...[…] o epopee […] în care sufletul tenace şi aprig de munteancă al


Vitoriei Lipan nu pregetă nicio oboseală până nu dă de firul întâmplărilor şi măiestria d-lui
Mihail Sadoveanu stă într-aceea că a conturat în trăsături omeneşti, dar fără nicio
slăbiciune acest aspru caracter, de o voinţă aproape sălbatică, aproape neomenească.”
(Perspessicius – Opere, vol. IV. Menţiuni critice)

S-ar putea să vă placă și