Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate didactică

Data: 08.06.2021

Școala: Școala Gimnazială nr.1 Sântandrei

Clasa: a II-a B

Profesor: Știube Mădălina Alexandra

Disciplina: Arte Vizuale și Abilități Practice

Unitatea de învățare: ,,Se apropie vacanța!”

Subiectul lecției: ,,Oița”

Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi practice

Competențe generale:

2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici elementare


diverse

Competențe specifice:

2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi
tehnici accesibile

Obiective operaționale:

O.O.1: să enumere obiecte/tehnici de lucru folosite în cadrul orelor de AVAP

O.O.2: să realizeze independent, cu interes, lucrarea pe baza explicațiilor învățătoarei;

O.O.3: să respecte criteriile menționate în realizarea lucrării.

Metode și procedee: expunerea, conversația dirijată, explicația, observația, demonstrația,


exercițiul (ex.mușchilor fini ai mâinilor).
- Tehnici de lucru: îndoirea hârtiei, desenare, decupare, lipire, ruperea hârtiei.

Mijloace de învățământ: farfurii de hârtie, lipici, foarfecă, vată, foi color negre/maro, foi albe
A4

Bibliografie:

1. Programa școlară pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE. Clasa


pregătitoare, clasa I și clasa a II- a. Ministerul Educației Naționale. București: 2013
2. Paper plate Farm Animals Crafts for kids (2020). Accesat la:
https://www.youtube.com/watch?v=ObVp0ibtyDI
Desfășurarea activității

Nr. Eveniment Metode și Forme de


O.o. Conținut științific Evaluare
crt. didactic procedee organizare

1. Moment Voi asigura climatul necesar Frontală


organizatoric desfășurării activității la clasă-
pregătirea materialelor necesare
etc.
2. Captarea Se realizaează prin prezentarea Frontală
atenției rexultatului final pentru ora de
arte, ,,Oița”.

3. Anunțarea Prin intermediul realizării captării Expunerea Frontală


temei și a atenției voi anunța tema activității
obiectivelor ce urmează a fi desfășurată.
- Deoarece azi am trecut cu
gândul pe la fermă și am
rezolvat exerciții diverse
făcând referire la câteva
elemente din cadrul ei, azi
vom confecționa din
diverse materiale Oița.

4. Reactualizarea Prin intermediul conversației Conversația Frontală


cunoștințelor dirijate, voi solicita copiilor să dirijată
teoretice menționeze obiecte folosite
(foarfecă, lipici, creioane/carioci,
acuarele, pahar, diferite tipuri de
hârtii, alimente, tot felul de
materiale etc) în cadrul lecțiilor de
formare de priceperi și deprinderi
practice și tehnici de lucru (cum
realizăm? – lipire, decupare,
colorare etc.)

5. Intuirea Voi afișa pe tablă lucrarea model- Conversația Frontală


lucrării model și o vom analiza împreună având dirijată
în vedere materialele folosite și Observația
tehnici utilizate.

6. Explicarea În timp ce voi demonstra modul Demonstrația Frontală


modului de de realizare al lucrării, voi Explicația
lucru și specifica și explica pașii necesari
demonstrarea în acest sens.
realizării 1. Luăm foaia neagra pe care
lucrării. o vom îndoi o dată.
Criterii de 2. Pe latura foii îndoite vom
evaluare desena conturul pentru
capul oiței cu creionul
grafic: întâi trasăm un
semicerc, iar apoi desenăm
și conturul urechii.
3. Se decupează după contur.
4. Din foicele albe se
decupează ochișorii ( 2
cercuri mici).
5. Se lipește capul oiței pe
farfuria albă.
6. Rupem cu mâna bucăți de
vată și formăm biluțe din
acestea.
7. Lipim vata pe suprafața
albă rămasă a farfuriei.
Notăm pe spatele farfuriilor data
și titlul lecției, ,,Oița”.
Voi menționa criteriile urmărite în
realizarea lucrărilor.

7. Exerciții Vom realiza exercițiile necesare Exercițiul Frontală


pentru încălzirii mușchilor fini ai
încălzirea mâinilor:
mușchilor fini - lovirea pe suprafața
ai mâinilor băncuțelor cu degetele;
- unduirea brațelor precum
vântul;
- bătăi din palme;
- întinderea brațelor înainte
și înapoi;
- deschiderea și închiderea
pălmilor etc.

8. Realizarea O1 Copiii vor realiza lucrările Activitate Individuală Observare


independentă a O2 individual și le voi acorda practică sistematică
lucrărilor explicațiile necesare suplimentar
sau ajutorul acolo unde este
nevoie.

9. Evaluarea Vom evalua pe rând lucrările Frontală Aprecieri


lucrărilor în împreună și măsura în care au fost verbale și
funcție de parcurși pașii necesari realizării recompense
criteriile acestora și respectarea criteriilor
specificate menționate anterior.
10. Încheierea Anunț încheierea orei și voi lăsa
activității copiii în pauză.

S-ar putea să vă placă și