Sunteți pe pagina 1din 8

UNIVERSITATEA „PETRE ANDREI” DIN IAȘI

FACULTATEA DE: PSIHOLOGIE, ȘTIINȚELE EDUCAȚIEI ȘI ASISTENȚĂ


SOCIALĂ
Programul: Consiliere educațională și intervenție în orientarea școlară și
vocațională

PORTOFOLIU

Masterandă: Ciocîrlan Ana Maria

Iunie 2021
Temă la disciplina: Consiliere educaţională şi intervenţie în problematica adicţiei

Proiect de lecție

Data: 25.06.2021
Clasa: a X-a
Propunător: Ciocîrlan Ana Maria
Tipul lecției: Prevenție – Informare – Combatere
Scopul lecției: Conștientizarea de către elev a beneficiilor renunțării la fumat și a dezavantajelor
fumatului
Tema lecției: Fumatul aduce insatisfacție, iar lipsa lui creează starea de bine!

Competențele specifice: Dezvoltarea capacității elevului de a discerne între ce este sănătos și


pozitiv și ce este negativ și nesănătos în ceea ce privește fumatul.
Obiective operaționale:
- pe parcursul și la sfârșitul lecției, elevii vor putea fi capabili să:
1. să numeasă și să descrie 3 substanțe toxice din fumul de țigară;
2. să numească 10 riscuri ale acestui comportament;
3. să enumere 10 beneficii ale renunțării la fumat;
4. să numească 5 comportamente de înlocuire a fumatului.
Strategia didactică:
- Metode folosite: expunerea, explicația, exemplificarea, conversația
- Forme de activitate: frontală, activitate individuală
- Forma de evaluare: orală și scrisă: răspunsul la patru întrebări la finalul lecției, păreri
deschise
- Mijloace didactice: scrisul pe tablă
- Bibliografie: Șalaru et. al, ”Ghid de terapie antitabac: consiliere și tratament”, Chișinău,
2013, găsit pe: https://untobaccocontrol.org/impldb/wp-
content/uploads/reports/moldova_annex1_national_cessation_guidelines.pdf (accesat pe
15 iunie 2021).

2
Secvențele Strategia didactică
Secvențele
de Secvență Mijloc Evaluare
lecției Metodă/Procedeu Formă de activitate
conținut temporală didactic
Comunicare/Stabi
lirea
ordinii/Pregătirea
Momentul
materialelor Frontală
organizato 3’
necesare/Eventual
ric
e întrebări,
discuții de
introducere
Anunțarea
Elevii vor lua la
subiectului
cunoștință tema
și a
lecției și punctele Expunere Frontală
obiectivelo 2’
acesteia care vor a pe tablă
r
fi atinse împreună
operațional
pe parcursul orei
e
1.Fumatul: Expunerea și
substanțele notarea pe tablă
toxice din pentru ca elevul
fumul de să își poată nota
tigară-trei pe caiet, explicația
Predarea și cei mai acolo unde este
Expunere Frontală Observarea
dirijarea toxici 35’ cazul,
a pe tablă
invățării compuși exemplificarea cu
din fumul cazuri relevante
de țigară: pentru temă din
nicotina, partea
grudonul, profesorului și a
monoxidul elevilor,

3
de carbon; conversație
2.10 riscuri deschisă
ale
fumatului;
3.10
beneficii
ale
renunțării
la fumat;
4.comporta
mente de
inlocuire a
fumatului
Întrebarea
elevilor cu
privire la 4
chestiuni
din lecție:
care sunt Scrierea pe tablă
substanțele a întrebărilor,
Obținerea
cele mai copierea în caiete Ascultare,
performanț Frontală
toxice din și răspuns notarea
ei/evaluare/ 15’ Activitate
fumul de personal/ascultare răspunsurilor pe
încheierea individuală
țigară, care a elevilor care caiete
lecției
sunt doresc să
riscurile și răspundă verbal
beneficiile
cele mai
importante
pentru ei,
idei pentru

4
înlocuirea
nevoii de a
fuma cu
alte
activități
sănătoase
și utile.

1.Fumatul și cei trei cei mai toxici compuși din fumul de țigară: nicotina, grudonul,
monoxidul de carbon

§ ”Fumatul este o problemă a societăţii moderne şi anual produce mai multe victime decât
SIDA, alcoolul, abuzul de droguri, accidentele de circulaţie, crimele, tentativele de
sinucidere, fiind totodată una dintre primele cauze de deces care pot fi prevenite.
§ Fumul rezultă prin arderea incompletă a tutunului, iar arderea unei ţigări produce 2 litri de
fum, în care, drept urmare a proceselor fizico-chimice si termodinamice, se formează cca
4000 de compuşi chimici. Mai bine de 300 dintre aceștia reprezintă substanțe toxice pentru
om, iar 60 dintre ele, cum ar fi nicotina, gudroanele, monoxidul de carbon, benzenul,
arsenicul, cadmiul, formaldehida, poloniul-210 şi radonul - elemente radioactive, cianurile,
fenolul, cromul, hidrocarburile aromatice policiclice, acroleina etc., ajungînd şi
acumulîndu-se în cantităţi ridicate în organism, provoacă diferite stări patologice, inclusiv
cele cancerigene.
§ Cei mai toxici compuşi din fumul de tutun sunt: nicotina, gudronul, şi monoxidul de
carbon:

• NICOTINA este o substanţă care se prezintă sub forma de lichid incolor în clipa
extragerii, dar în contact cu aerul şi cu lumina se coloreaza în brun. Pe lîmgă
acțiunea ei toxică, ea provoacă apariţia unei dependenţe majore la persoanele
fumătoare, deaceea acestea au nevoie de multă voinţă și timp, pentru a renunța

5
definitiv la ţigări. Nicotina stimulează producţia de dopamină, substanţă care te
poate face să te simţi relaxat pentru o perioadă scurtă de timp [...]. Cu cît fumezi
mai mult, cu atît mai puţin sînge şi oxigen vor circula prin creier şi prin întregul
corp. Din cauza insuficienței de oxigen încetineşte activitatea organismului şi apare
treptat starea de oboseală și deprimare.
• GUDRONUL este o substanţă lipicioasă de culoare maro, care se formează și se
condensează în momentul în care este aprinsă ţigara, este la fel de cancerigen ca și
gudroanele produse prin poluare industrială, gaze de eşapament etc. Conform
statisticilor, gudroanele se află la baza tumorilor canceroase observate la fumători.
Aceste gudroane se depun pe filtru după ce au fost extrase apa si nicotina.
• MONOXIDUL DE CARBON este un gaz inodor, fatal în doze mari, pentru că ia
locul oxigenului din sînge. Fiecare celulă de sînge conţine o proteină complexă,
numită hemoglobină, şi moleculele de oxigen sînt transportate prin corp, lipite sau
agăţate de hemoglobină. Pătrunzînd în sînge, monoxidul de carbon se leagă cu
hemoglobina, care este transportatorul oxigenului în organism către organe şi
ţesuturi, formează un compus labil, numit carboxihemoglobina, ce provoacă
deficitul de oxigen în organism. Se estimează că în sîngele unui fumător, procentul
de monoxid de carbon este cam de 15%. Aceasta înseamnă că inima unui fumător
trebuie să muncească mai mult pentru oxigenarea creierului, inimii, muşchilor şi a
altor organe vitale. Semnele date de prezenţa acestuia în sînge sînt: oboseala,
durerile de cap, hipoxia și tulburările cardiovasculare”.

2. 10 riscuri ale fumatului:

1. reducerea cantității de vitamina C din organism cu cca. 30%;


2. slăbirea sistemului imunitar;
3. demineralizarea oaselor;
4. scade toleranța la efort;
5. duce la dereglarea potenței sexuale și a sterilității la bărbați;
6. infertilitate la femei;

6
7. declanșarea a cel puţin şase maladii cronice devastatoare (bolile cardiace,
cancerul, bolile cerebrovasculare, diabetul zaharat, bolile pulmonare distructive
cronice şi ateroscleroza);
8. frecvența de 22 ori mai mare a cancerul pulmonar;
9. Pe lîngă toate acestea, fumatul mai produce și pagube financiare și trebuie
reținut că:
10. Fumatul la vîrsta adolescenței poate conduce şi la dezvoltarea anormală a
creierului.

3. 10 beneficii ale renunțării la fumat:

1. veţi demonstra celor din jur şi vouă că aţi fost în stare să opriţi fumatul;
2. descoperirea unor noi aspecte ale persoanlităţii ca parte a conştientizării
cauzelor care declanşează dorinţa de a fuma, mulţi fumători
înţeleg mult mai bine ceea ce îi face furioşi, fericiţi sau îi plictiseşte; învăţarea
de modalităţi pentru a gestiona noi situaţii şi de a depăşi obstacole ar putea
contribui la dezvoltarea personală;
3. la 20 minute după ultima ţigară: presiunea arterială şi frecvenţa cardiacă scad;
4. la 12 ore după abandon: nivelul de monoxid de carbon din sînge revine la
normal;
5. la un interval cuprins între 2 săptămîni şi 3 luni după încetarea fumatului:
circulaţia sangvină şi funcţia respiratorie se îmbunătăţesc vizibil;
6. hainele, părul, locuinţa nu vă vor mai fi impregnate de mirosul de fum de tutun;
7. dispariţia halenei, albirea dinţilor şi ameliorarea patologiei gingivale;
8. capacitatea respiratorie normală la eforturi fizice susţinute;
9. economii în buget;
10. acceptarea socială: patronii preferă să angajeze nefumători nu doar din cauza
faptului că un fumător face pauze mai dese, ci şi din cauza absenteismului
ridicat, provocat de îmbolnăvirile mai dese ale fumătorilor; cei care închiriază
apartamente preferă nefumători din cauza riscului de incendii şi a mirosului de
tutun care pătrunde în lucruri; evenimentele şi locurile publice sunt din ce în ce
mai prohibitive în ceea ce priveşte fumatul;

4. Comportamente de înlocuire a fumatului:

7
1. obişnuita ieșire cu prietenii unde ţigara era nelipsită: încercaţi să vă imaginaţi
situaţia în avans şi să pregătiţi un răspuns celor care vă vor îmbia să fumaţi
cu ei;
2. în caz de stres sau de situaţii conflictuale: încercaţi să conştientizaţi şi să
controlaţi tensiunea nervoasă, ieşiţi afară, respiraţi profund, faceţi o
plimbare, ascultaţi muzică, apelaţi la tehnici de relaxare;
3. asocierea fumatului cu consumul de alcool: este greu de combătut. De multe
ori cere o voinţă foarte mare şi în orice caz reducerea consumului de alcool
pe perioada renunţării la fumat;
4. încercați sportul, călătoriile, schimbările de look, sau în locuinţă;
5. sporirea concentrării şi a autocontrolului. În cele cîteva minute cît durează
senzaţia imperioasă de a aprinde o ţigară, măcar încercaţi să rememoraţi
motivele care v-au determinat să luaţi hotărîrea de a renunţa la fumat şi
distrageţi-vă singuri atenţia de la ţigară prin alte activităţi mărunte: o
alergare, un telefon, preparaţi-vă o băutură răcoritoare etc.

S-ar putea să vă placă și