Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC EDUCATIE PENTRU SANATATE

CLASA: a VIII-a -
Consecintele consumului de alcool si tutun

PROIECT DIDACTIC
SCOALA GIMNAZIAL OELENI

NUMELE: Vasilencu Mihai Gabriel

DATA: 26. 05. 2016

DISCIPLINA:Consiliere si orientare

CLASA: a VIII-a

SUBIECTUL : Consecintele consumului de alcool si tutun

TIPUL LECTIEI: Lectie de insusire de noi cunostinte

SCOPUL LECTIEI: activitatea isi propune sa convinga elevii ca fumatul si consumul de alcool de la varste atat de fragede este cel mai
mare risc la care isi supun atat sanatatea lor cat si a celor din jur

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: sa deduca bolile ce pot aparea din cauza fumatului si a consumului de alcool
O2: sa enumere motivele pentru care nu ar trebui sa fumeze si sa consume alcool

O3: sa realizeze un spot publicitar antialcool/antitutun

METODE SI PROCEDEE: conversatia, observatia, explicatia,

MIJLOACE DE INVATAMANT: fise de activitate, materiale referitoare la consumul de alcool si tutun, chestionare

ORGANIZAREA ACTIVITATII: frontala, pe grupe, individuala

BIBLIOGRAFIE:

Ghid pentru cadre didactice - suport informativ - programul national de educatie pentru sanatate

Denisa Cioaca, Ghid practic pentru orele de consiliere pe problema consumului de droguri

Ghid practic de nursing Boli ale aparatului respirator

NR. ETAPELE OB. CONTINUTUL ACTIVITATII METODE RESURSE


CRT LECTIEI OP. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
1. Moment .face prezenta .se pregatesc pentru desfasurarea conversatia timp: 2 min.
organizatoric lectiei
pregateste materialele necesare pentru
inceperea activitatii
2. Captarea atentiei prezinta elevilor tema referitoare la urmaresc rezultatele prezentate in conversatia timp:4 min.
consumul de alcool si tutun urma aplicarii chestionarelor
3. Anuntarea temei si comunica elevilor titlul lectiei urmaresc obiectivele prezentate conversatia timp: 3 min
a obiectivelor
noteaza titlul lectiei in caiete explicatia
prezinta obiectivele lectiei

noteaza titlul lectiei pe tabla


4. Dirijarea activitatii O1 prezinta fiecarei grupe constituite studiaza materialele primite conversatia timp:35 min.
materialele pe care acestia vor trebui sa le
O2 studieze raspund la intrebari si noteaza pe explicatia fise de activitate
caiete/ foi A4 informatiile obtinute
O3 prin intrebari, facand apel la informatiile observatia creioane
obtinute din fise se deduc bolile ce pot studiaza materialele si realizeaza
aparea din cauza consumului de alcool si spoturile publicitare conversatia creta
tutun
prezinta spoturile publicitare in fata convesatia
noteaza pe tabla informatiile obtinute colegilor
conversatia
distribuie fiecarei grupe materiale
informative si le solicita se realizeze un
anunt antitutun /antialcool pentru un post
de radio
4. Asigurarea distribuie fiecarui elev o fisa de lucru fiecare elev rezolva sarcinile din fisa exercitiul timp:10 minute
feedback-ului prin care acestia pot sa-si evalueze de lucru
cunostintele privind consecintele
consumului de alcool si tutun impreuna cu profesorul interpreteaza
rezultatele testelor
5. Aprecierea apreciaza verbal activitatea elevilor conversatia timp:1 minute
activitatii elevilor
DESFASURAREA LECTIEI

SCHEMA TABLEI

CONSECINTELE CONSUMULUI DE ALCOOL SI TUTUN

BOLI DATORATE CONSUMULUI DE BOLI DATORATE COSUMULUI DE TUTUTN


ALCOOL
Boli ale stomacului, boli de inima, pierderi de Boli de inima (infarct miocardic si anghina pectorala)
memorie
Circulatie sangvina deficitara
Ciroza sau cancer de ficat
Boli respiratorii (iritari ale aparatului respirator, tuse
Tulburari de vedere cronica, bronsite)

Leziuni cardiace Diferite tipuri de cancer (de gura, de laringe, esofag,


duoden si mai ales de plamani)
Gastrita cronica
In cazul femeilor insarcinate: copii cu greutate scazuta,
Tulburari de absorbtie intestinala
cresterea ritmului cardiac, cresterea probabilitatii de a
aparea malformatii, un numar sporit de avorturi, risc
Cresterea tensiunii arteriale
marit de moarte la nastere
TUTUNUL

Actiune: stimulant

Cale de administrare: orala

Dependenta fizica: da

Dependenta psihica: da

Toleranta: da

Sindrom de abstinenta: da

Riscuri datorate consumului:

Boli de inima (infarct miocardic si anghina pectorala)

Circulatie sangvina deficitara

Boli respiratorii (iritari ale aparatului respirator, tuse cronica, bronsite)

Diferite tipuri de cancer (de gura, de laringe, esofag, duoden si mai ales de plamani)

In cazul femeilor insarcinate: copii cu greutate scazuta, cresterea ritmului cardiac, crwesterea probabilitatii de a aparea
malformatii, un numar sporit de avorturi, risc marit de moarte la nastere

Efectele cresc progresiv in functie de consum


ALCOOLUL

Actiune: deprimant al sistemului nervos central

Cale de administrare: orala

Dependenta fizica: da

Dependenta psihica: da

Toleranta: da

Sindrom de abstinenta: da.

Riscuri datorate consumului:

Miros neplacut al respiratiei, fata si corpul sufera modificari usor de observat de catre cei din jur

La volan nu se evalueaza riscul si nu se aprecieaza bine viteza si distantele

Pot avea loc conduite agresive in cadrul familiei sau in locuri publice

Scade randamentul la invatatura sau la locul de munca

Poate duce la ciroza sau cancer de ficat

Determina scaderea apetitului, grave devitaminizari, boli ale stomacului, boli de inima, pierderi de memorie
Consumul de alcool impreuna cu alte droguri poate duce la moarte

Apar tulburari de vedere

Leziuni cardiace ( insuficienta miocardica)

Gastrita cronica

Tulburari de absorbtie intestinala

Cresterea tensiunii arteriale

Semne ale bolii (alcoolism):

Folosirea alcoolului pentru a scapa de probleme

Probleme cu invatatura si cu disciplina provocate de consumul de alcool

Incapacitate de a avea controlm asupra bauturii (frecvent promisiunea de a nu mai consuma alcool este nerespectata)

Ingrijorarea parintilor, prietenilor fata de modul in care te comporti, ca urmare a consumului de alcool

Pierderi de memorie - incapacitatea de a-ti aminti ce s-a intamplat cu tine sub influenta alcoolului

Rezistenta la bautura - bei si nu te imbeti, in timp ce prietenii tai sunt deja "sub masa"

S-ar putea să vă placă și