Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data:
Clasa: a VI-a
Unitatea de învățământ:
Profesor: R. L.
Disciplina: Informatică și TIC
Unitatea de învățare: Animații grafice și modele 3D
Subiectul lecţiei: Operații specifice de realizare a unei animații. Operații de gestionare a
animațiilor
Tipul lecţiei: Transmitere și însușire de cunoștințe
Tema: Etapele realizării unei animații grafice
Locul de desfăşurare: Laboratorul de informatică
Conţinut:
 Etapele realizării unui site web dinamic
Proiectarea interfeţei
Proiectarea bazei de date
Realizarea logicii aplicaţiei
Timpul acordat: 50 minute
COMPETENŢA GENERALĂ:
Rezolvarea unor probleme elementare prin metode intuitive de prelucrare a informației
Competenţe specifice :
1.2. Utilizarea eficientă a instrumentelor specializate în scopul realizării unei animații grafice.
3.2. Elaborarea de animații grafice și modele 3D folosind operații specifice pentru a ilustra
dinamic diverse teme
3.3. Utilizarea unor instrumente specializate pentru obținerea unor materiale digitale.
Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 Să utilizeze corect diverse instrumente pentru obținerea de materiale digitale
O2 Să aplice operațiile specifice pentru a realiza animațiile grafice dorite
O3 să utilizeze modele 3D pentru o imagine dată
O4 Să utilizeze corect operațiile de gestionare a animațiilor
Scopul activităţii:
→ Transmiterea, sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor despre crearea unor aplicații utilizând
aplicațiile Toontastic , PivotAnimator.
→ Dezvoltarea deprinderilor de a implementa și integra aplicațiile create în diverse proiecte.
Resurse:
1. TEMPORALE: 45 minute
2. MATERIALE:
a. mijloace didactice: tabla, manual, materiale auxiloare, Planul de lucru , fişe de
lucru, markere, videoproiector;
Oficiale: - Programa școlară pentru disciplina Informatică și TIC, clasa a VI
b. forme de organizare a clasei: individual, pe grupe, frontal;
3. UMANE: clasa a VI ;
4. LOCUL DE DESFĂŞURARE: Laboratorul de informatică

Strategii didactice folosite:


 Metode şi procedee didactice:
- de comunicare: expunerea, explicaţia, conversaţia euristică,
problematizarea, munca în grup, brainstorming;
- de explorare: demonstrarea, exerciţiul;
- bazate pe acţiune efectivă: studiu de caz.
 Procedee de instruire
 Explicaţia în etapa de comunicare
 Învăţarea prin descoperire, prin realizarea de aplicaţii

Forma de evaluare:
 observare sistematică, fișe de activitate,
 chestionare orală;
 evaluare continuă pe parcursul lecţiei ( calculator );
 observarea sistematică a elevilor ( evaluare formativă ).
Bibliografie:
http://informaticainscoli.ro/doku.php

 https://www.gcflearnfree.org
Moment organizatoric:
 organizarea și pregătirea clasei:
 verificarea frecvenţei;
 captarea atenţiei clasei:
 anunţarea subiectului pentru tema respectivă;
 anunţarea obiectivelor urmărite;
 anunţarea modului de desfăşurare a activităţii;
Reactualizarea cunoştinţelor
1. Se realizează un set de întrebări pentru reactualizarea cunoştinţelor
teoretice conform tabelului de mai jos:
Întrebare: Răspuns aşteptat:
1. Ce este un editor grafic ? Un editor grafic este un program specializat în
realizarea/salvarea unor fișiere grafice în memoria
sistemului de calcul, precum și în editarea/modificarea
acestora.
2. Ce programe de grafică de Paint, Gimp, My Paint, Paint.net, Inkscape,
tip rastru(fișiere bitmap ) ai Artweaver
folosit în clasa V?
3. Stabiliți valoarea de adevăr a
urmatoarelor propoziții: Fals
a) Editorul grafic este un Editorul grafic permite realizarea unor desene
program ce permite crearea Fals
unor documente Din meniul edit se pot face operații de editare
b) Din meniul edit se pot face
operații cu fișiere
4. Care sunt operațiile ce se pot - crearea unei imagini noi – cu ajutorul
butonului New
realiza cu fișierele grafice?
-deschiderea unei imagini cu ajutorul opțiunii
Open (Deschidere) din meniul principal (sau CTRL +
O).
-salvarea unei imagini – folosind opțiunile Save,
Save As (Salvare, Salvare ca) sau combinația de taste
CTRL + S.
-tiparirea/ inițializarea paginii
Tabel nr. 1
Nr. Verigile / etapele Conţinut/ sisteme de acţionare Dozare Formaţii de lucru şi indicaţii Observatii
Crt lecţiei (min) metodologice
1. Moment - Organizarea si pregatirea clasei 5 min - se actioneaza asupra intregului
organizatoric - Verificarea prezentei colectiv (frontal)
- Verificarea resurselor materiale - elevii verifica functionarea
sistemelor de calcul
2. Reactualizarea Se face conform tabelului 1 8 min Elevii urmaresc profesorul si raspund
cunoştinţelor la intrebarile adresate de acesta
3. Pregatirea elevilor Anuntarea titlului lectiei 2 min Elevii urmaresc expunerea
pentru asimilarea Anuntarea obiectivelor urmarite profesorului.
noilor cunostinte și a modului de desfășurare a activității Se lanseaza in executie aplicaţia
Toontastic
4. Comunicarea si Se prezintă noile noţiuni conform celor precizate 17 min Elevii urmaresc etapele expuse de
asimilarea noilor în Anexa1 către profesor
cunoştiinţe Profesorul actualizează planul de lucru ( Anexa 2 )
şi explică pe scurt elevilor modul în care
urmează să se realizeze aplicațiile grafice
5. Desfasurarea Se organizează elevii clasei în grupe: 6 grupe a Liderul fiecărui
activitatii. câte 5 elevi în vederea deşfăşurării activităţii. grup va lua o fişă cu cerinţe de lucru (
Anexa 3) , trasă la sorţi şi șabloanele
Profesorul solicită fiecărui grup să-şi aleagă un lider de lucru aferente .
care va fi şi prezentatorul aplicației/ povestirii create
Profesorul solicită elevilor să citească cu atenţie
cerinţele de lucru şi să completeze schița povestirii
într-o pagină M. Word
Stabileşte şi precizeaza sarcinile de lucru. (Anexa 4).
Vor avea la dispoziţie 15 min.
Profesorul prezintă punctajul corespunzător fiecărei
cerinţe de lucru şi completează spunând că nu se
acordă punctaje intermediare pentru răspunsuri
Fiecare grup completează
incomplete.
independent schița povestirii .
Înainte de a începe prezentările, profesorul cere
elevilor să-şi deschidă caietele pentru a nota, pe
După expirarea timpului, fiecare lider
scurt, precizările liderilor de grup.
Profesorul intervine în discursul elevilor cu întrebări va prezenta întregii clase pe
suplimentare şi solicită clasei să corecteze şi să
videoproiector animația realizată .
completeze răspunsurile, dacă este cazul.
În timpul fiecărei prezentări, profesorul va face
notări pentru fiecare grup, ţinând cont de calitatea
răspunsurilor ( Anexa 5 ).
6. Asigurarea retenției Realizarea sarcinilor de lucru conform preciz[rilor 15 min Elevii sunt atenti la explicatia
și a transferului de din Anexa3 (a,b,c) profesorului
informații Utilizând un program de grafică din lista prezentată -se actioneaza asupra intregului grup
imaginează-ți o povestire și ilustrează scenele (frontal)
importante din povestire urmărind un plan simplu de
idei
7. Evaluarea Se acordă fiecărui grup, funcţie de modul în care a
rezolvat cerinţele de lucru un calificativ:
performantei
- F.B. ( Foarte bine ) – între 80-100 puncte
- B. ( Bine ) - între 60-79 puncte
- S. ( Suficient ) - între 40-59 puncte
-I. (Insuficient) între 10-39 puncte .
În funcţie de punctajele obţinute, profesorul va
acorda note tuturor participanţilor la lecţie, astfel:
- punctaj intre 91-100 puncte nota 10
- punctaj între 80-90 puncte: nota 9
- punctaj între 70-79 puncte: nota 8
- punctaj între 60-69 puncte: nota 7
- punctaj între 50-59 puncte: nota 6
- punctaj între 40-49 puncte: nota 5
- punctaj sub 40 puncte: nota 4.
Pentru ca fiecare elev-membru al unei grupe - să ştie
care este nota cu care a fost evaluat şi notat,
profesorul realizează pe tabla un tabel în care va
trece punctajul fiecărei grupe şi nota
corespunzatoare ( Anexa 6).
De asemenea, profesorul va ţine cont de răspunsurile
individuale ale elevilor, respectiv completările
pe care aceştia le-au făcut atunci când liderii şi-au
prezentat rezolvarea cerinţelor.
8. Concluzii, aprecieri, Se precizează punctele slabe şi se recomandă să se 3 min Se fac aprecieri, autoaprecieri si
recomandari/ mai insiste asupra lor.Aprecieri generale și evaluari
individuale. Aplicațiile realizate de elevi vor fi
postate pe pagina de grup a clasei – Padlet
Tema pentru acasă Să se realizeze o animație care să cuprindă 8-9 scene
despre Astronomie.
ANEXA 1
Considerații teoretice:
Creare animații cu Toontastic,
Google tocmai ce a lansat aplicația Toontastic 3D, disponibilă în Google Play Store și Apple
App Store. Toontastic 3D este o aplicație destinată elevilor pentru a crea propriile lor povești
animate.
Pentru a face acest lucru, copiii trebuie doar să deseneze sau să aleagă personajele care vor
juca în povestea lor, să le așeze și să miște personajele pe ecran, să nareze povestea, iar Toontastic
3D va inregistra vocea și va anima povestea sub forma unui video 3D.
Toontastic 3D este un mini-studio pentru filme de animație. Cateva dintre intrumentele pe
care copiii le au la dispoziție în Toontastic 3D:
 Cadre si decoruri 3D pe care copiii sa-si spuna povestile
 Personaje animate 3D, pe care copiii le pot personaliza
 Instrumente pentru desen 3D, cu care pot crea personajele sau cadrele dorite
 Un “laborator de idei” (Idea Lab), cu numeroase exemple de povesti creative si surse
de inspiratie
Toontastic 3D a fost dezvoltată pentru copii cu vârste între 6 și 12 ani, însă oricine poate fi
regizorul unei povești animate. Aplicația este în engleză (indicațiile și meniurile), însa povestea
fiecărei animații poate fi spusă în orice limbă.
Toontastic 3D este gratuită, nu are reclame sau achiziții în aplicație. Aplicația functionează și
fară conexiune la internet, cu excepția “laboratorului de idei”.
https://youtu.be/c0I58rFe18Q
Pentru a vă crea porpria poveste urmați următorii pași :
Pasul 1: Deschideți aplicația Toontastic.
Pasul 2: Apăsați butonul de creare a desenelor animate pentru a începe să creați desenul animat.
Pasul 3: Apăsați pe butonul “ nou” de desene animate.
Pasul 4: Vizionați tutorialul din aplicație sau îl puteți închide din butonul x aflat în colțul din
stânga sus.
Pasul 5: Utilizați șablonul de scenă „Scenic” de la Toontastic sau adăugați / ștergeți scene prin
apăsarea butonului + scene sau atingerea scenei existente și lovirea coșului de gunoi roșu.
Pasul 6: Alegeți o scenă la care să lucrați dând clic pe ea și puteți selecta instrumentul pensula și
din listă orice culoare se dorește .
Pasul 7: Puteți desena propria scenă sau puteți alege o scenă din biblioteca internă de desene
animate.
Pasul 8: puteți desena propriul caracter / caractere apăsând pe butonul de desenare a unui caracter
sau selectând caracterele din biblioteca de desene animate prin tragerea lor pe ecran.
Pasul 9: Apăsați butonul de animație când sunteți gata să animați scena. Apoi mutați personajul și
spuneți-vă povestea. Microfonul și camera vor înregistra audio și video.
Pasul 10: Repetați procesul pentru toate scenele.
Pasul 11: Când ați terminat, veți obține un film animat cu numele pe care doriți să i-l dați și veți
avea opțiunea de a împărtăși desenul animat pe Toontastic . Pentru a distribui, trebuie să vă creați
un cont prin trimiterea unei adrese de e-mail.

Pasul 12: Animații speciale au fost adăugate la cele mai multe personaje, inclusiv grinzi laser de la
roboți, săbii , dragoni care scot flăcări pe nas și multe altele. Pentru a activa noile animații,
selectați caracterul.

Pasul 13: Caracterele pot vorbi și pot clipi prin animațiile care li s-au alocat.

Pasul 14: Acum puteți adăuga fața în caractere utilizând funcția camerei.

Pasul 15: Acum puteți să vă conectați la ToonTastic și să comutați meniul principal și meniurile de
ghidare vocală prin noul ecran de setări.
Alte aplicații pe care le puteți utiliza:
Pivot Animator, Pencil, Synfig Studios, Blender
Pentru ușurință în utilizarea aplicației Toontastic urmăriți tutorialul:
https://youtu.be/CeOZ8CvjwH8

Anexa 2

Plan de lucru
Plan de lucru
Pe pagină Padlet de grup creată se vor încărca:
Titlul corespunzător tematicii, descrierea pe scurt a scenariului utilizat în
prezentare , nu se vor lasa spații libere între secvențele adăugate. Se va adăuga și
adresa web a paginii .
Se vor utiliza aplicațiile Toontastic ,Pivot Animator dar și dintre cele
recomandate.

Anexa 3

a) Să se realizeze o animație care să cuprindă 15 scene utilizând unul din șabloanele


predefinite din biblioteca internă în care veți introduce: textul povestirii, utilizare
caractere, 2- 3 scene desenate, culori, dimensiunea personajelor. Adresa paginii create se
va insera pe pagina Padlet a grupului . Informațiile despre povestire pentru crearea
animației se pot prelua și de pe Internet, prelucrate și salvate într-un document word.
10p design, 30 p modul de prezentare și selectarea informației conform
cerințelor, 10 p încadrarea în pagină, 30 p încărcare imagini, fișiere, link-uri,10p
salvarea animației în format video , 10 p din oficiu.

b) Să se realizeze o pagină pe platforma Padlet despre păsări pe cale de dispariție și/sau


ocrotite de lege; Se va încărca imaginea pentru fiecare dintre acestea și legătura site-ului de
unde a fost preluată .Adresa paginii create se va insera în Wiki. Informațiile vor fi preluate
de pe Internet, prelucrate și salvate într-un document word.
10p design, 30 p modul de prezentare și selectarea informației conform
cerințelor, 10 p încadrarea în pagină,30 p încărcare
imagini, fișiere, link-uri,10 salvarea paginii
în formatul cerut, 10 p din oficiu.

c) Să se realizeze o pagină pe platforma Padlet despre animale pe cale de dispariție și/sau


ocrotite de lege,habitat; Se va încărca imaginea pentru fiecare dintre acestea, detalii și
legătura site-ului de unde a fost preluată. Adresa paginii create se va insera în Wiki.
Informațiile vor fi preluate de pe Internet, prelucrate și salvate într-un document word.
10p design, 30 p modul de prezentare și selectarea informației conform
cerințelor,10 p încadrarea în pagină,30 p încărcare
imagini, fișiere, link-uri,10 salvarea paginii
în formatul cerut, 10 p din oficiu.

Anexa 4
Sarcini:
Liderul-purtatorul de cuvant:
 stabileşte sarcini de lucru concrete pentru fiecare membru;
 colaborează cu fiecare membru al echipei (sprijinindu-l în realizarea sarcinilor);
 coordonează activitatea echipei;
 prezintă rezultatele activităţii;
 colaborează cu profesorul, solicitându-i acestuia informaţii şi sprijin.
Membri:
 execută sarcinile de lucru repartizate;
 colaborează cu ceilalţi membri, coordonatorul şi profesorul.
Profesorul:
 prezintă modalitatea de deşfaşurare a activităţii;
 anunţă timpul de lucru;
 observă activitatea clasei, dă explicaţii şi conversează cu elevii, solicită elevilor să
prezinte aplicațiile create pentru evaluare;
 concluzionează asupra modului în care aceştia şi-au îndeplinit sarcinile.

Anexa 5

Subiect 1 Subiect 2a) Subiect 2b) Oficiu Total


Grupa 1 10p
Grupa 2 10p
Grupa 3 10p
Grupa 4 10p
Grupa 5 10p

Anexa 6
Punctaj total Nota
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Grupa 5

S-ar putea să vă placă și