Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a III-a
Propunător: PIP Ștefăniță Adriana
Aria curriculară: Limbă şi Comunicare
Disciplina: Limba română
Subiectul – verificare: Predicatul
- predare: Subiectul
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Obiective de referinţă vizate:
2.5. – să utilizeze corect în exprimarea orală proprie elementele de construcţie a
comunicării studiate;
2.6. – să manifeste cooperare în diferite situaţii de comunicare;
3.6. – să recunoască în texte diferite elemente de construcţie a comunicării studiate;
4.4. – să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate.
Scopul lecţiei:
Definirea şi recunoaşterea subiectului
Identificarea întrebărilor specifice subiectului
Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei elevii vor şti:
O1 – să recunoască şi să definească părţile principale de propoziţie: predicatul şi subiectul;
O2 – să descopere caracteristicile subiectului: întrebările, topica, părţile de vorbire prin
care poate fi exprimat, regulile de scriere;
O3 – să alcătuiască propoziţii în care cuvintele date să fie subiecte sau predicate;
O4 – să realizeze schema liniară a unei propoziţii simple;
O5 – să alcătuiască o propoziţie după o schemă dată;
O6 – să colaboreze pentru a realiza sarcinile de grup.
Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia euristică,activitatea independentă,
problematizarea, explicaţia, lucrul în echipă, lucru în grup, metoda
Bulgărele de zăpadă
Forme de organizare: frontală, individuală, pe echipe, pe grupe.
Strategia didactică: dirijată.
Mijloace didactice: fişe, prezentare PPT, laptop, videoproiector
Resurse:
oficiale: „Curriculum naţional”
pedagogice: „Lb. şi lit. română”- manual pentru clasa a III-a; „Metodica predării
limbii române la clasele I-IV”; „ Comunicare – exerciţii şi texte pentru clasa a III-a” , de
Elisabeta Grasu şi Nela Orândaru ; „Învăţăm să ne evaluăm cunoştinţele-teste” clasa a III-
a, de Gabriela Blascioc; „Culegere de exerciţii şi texte gramaticale, pentru clasele II-IV”,
Angelica Gherman
umane:25 elevi
spaţiale: sala de clasă
2
FIŞĂ DE MUNCĂ ÎN ECHIPĂ
_______________________________________________________________
3
OGLINDA TABLEI
SUBIECTUL
S. P.
Albinele zboară.
s.c. v.
4
Grupa ____
FIŞĂ DE LUCRU
Fiecare elev din grupă va alcătui o propoziţie în care cuvântul scris pe centrul florii să fie subiect.
Fiecare propoziţie va fi scrisă pe câte o petală.
La final, elevii din grupă votează cea mai frumoasă propoziţie.
dumneaei
5
Grupa ____
FIŞĂ DE LUCRU
Fiecare elev din grupă va alcătui o propoziţie în care cuvântul scris pe centrul florii să fie subiect.
Fiecare propoziţie va fi scrisă pe câte o petală.
La final, elevii din grupă votează cea mai frumoasă propoziţie.
Lizuca
6
Grupa ____
FIŞĂ DE LUCRU
Fiecare elev din grupă va alcătui o propoziţie în care cuvântul scris pe centrul florii să fie subiect.
Fiecare propoziţie va fi scrisă pe câte o petală.
La final, elevii din grupă votează cea mai frumoasă propoziţie.
voi
7
Grupa ____
FIŞĂ DE LUCRU
Fiecare elev din grupă va alcătui o propoziţie în care cuvântul scris pe centrul florii să fie subiect.
Fiecare propoziţie va fi scrisă pe câte o petală.
La final, elevii din grupă votează cea mai frumoasă propoziţie.
şcolarii
8
Grupa ____
FIŞĂ DE LUCRU
Fiecare elev din grupă va alcătui o propoziţie în care cuvântul scris pe centrul florii să fie subiect.
Fiecare propoziţie va fi scrisă pe câte o petală.
La final, elevii din grupă votează cea mai frumoasă propoziţie.
el
9
Grupa ____
FIŞĂ DE LUCRU
Fiecare elev din grupă va alcătui o propoziţie în care cuvântul scris pe centrul florii să fie subiect.
Fiecare propoziţie va fi scrisă pe câte o petală.
La final, elevii din grupă votează cea mai frumoasă propoziţie.
Tom
10
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
12
Ce altă parte de propoziţie în afară de predicat este prezentată în text? R: Subiectul
O1 Lecţia de astăzi se numeşte Subiectul. Se scrie titlul la tablă şi pe caiete. Aprecieri
O2 Ce este subiectul? individuale
Răspunsul este dat de mai mulţi elevi, apoi se repetă în cor.
O3 Scrieţi definiţia pe caiete.
Cu ce întrebări se află? R: cine? sau despre cine se vorbeşte în propoziţie?
Prin ce părţi de vorbire poate fi exprimat subiectul? R: substantiv, pronume
personal, alte părţi.
Elevii transcriu propoziţia „Pe pajişte se joacă fetiţele.” şi încercuiesc subiectul.
La ce întrebare răspunde subiectul? R: cine? sau despre cine se vorbeşte în propoziţie?
Unde este situat subiectul în această propoziţie? R: la sfârşitul propoziţiei Aprecieri
Activitate independentă individuale
O2 Rescrieţi propoziţia : nr.1 – cu subiectul la începutul propoziţiei, iar nr.2 – cu Observare
O3 subiectul în interiorul propoziţiei. sistematică
Când se scrie subiectul cu literă iniţială mare? R: când este exprimat prin substantiv
propriu şi când este exprimat printr-o parte de vorbire situată la începutul propoziţiei.
Activitate frontală (PPS)
Elevii vor rezolva în lanţ sarcinile de pe slide-uri.
Aprecieri
frontale
O4
Aprecieri
13
Activitate frontală (la tablă) frontale
Se scrie la tablă şi pe caiete propoziţia: „Albinele zboară.” individuale
Care este predicatul? R: zboară Observare
Se subliniază cu o linie. Se notează deasupra cu P., iar sub cuvânt cu literă mică sistematică
partea de vorbire – vb.
Care este subiectul? R: albinele
Se subliniază cu două linii. Se notează deasupra cu S., iar sub cuvânt cu literă mică
partea de vorbire – subst.com.
Aceasta este prescurtarea corectă, însă pentru economie de timp şi spaţiu este
acceptată şi prescurtarea v. şi s.c.
Se realizează schema liniară.
S. P.
s.c. v.
5’
14
8. Tema pentru acasă Pentru acasă elevii vor avea de rezolvat următoarea temă: pagina 111, exerciţiul
1’
dreapta jos.
9. Aprecieri Se apreciază frontal activitatea elevilor. Aprecieri
Elevii activi sunt notaţi. verbale,
individuale,
1’
pe grupe,
pe echipe
15