Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC la biologie în clasa a VIII-a

Unitatea de conţinut Recuperare/consolidare


Subiectul Angiospermele

Tipul lecției lecție de consolidare a cunoștințelor;

Competenţe specifice CS 1 Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la structuri, procese, fenomene,
legi, concepte.
CS 2 Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor și a mijloacelor specifice pentru îmbunătățirea calității vieții și a
mediului.
CS 3 Implicarea în activități de menținere a stării de sănătate proprii și a celor din jur prin aplicarea metodelor
interactive în vederea formării unui comportament sanogen.
CS 4 Participarea în acțiuni de ocrotire a biodiversității prin parteneriat în vederea rezolvării problemelor ecologice la
nivel individual, local și global.

Unități de competență  Aplicarea unităților taxonomice în clasificarea organismelor


 Utilizarea instrumentarului de recunoaștere a poziției sistematice a organismelor. 
  Compararea diferitor regnuri, încrengături și clase de organisme. 
  Recunoașterea reprezentanților ce aparțin diferitor clase de organisme.
Obiective (O) O1 :să explice termenul angiosperme;
operaţionale: O2:să enumere trăsăturile distinctive ale angiosprmerlor.
O3:să distingă și caracterizeze organele unei plante cu flori.
Fecare elev / elevă va
O4: să elaboreaze pașaportul unui reprezentant al angiospermelor în baza algoritmului;
fi capabil / capabilă ....
O5: să explice importanța angiospermlor în natură ;
O6:să manifeste disponibilitate pentru cooperare, răbdare şi bună înţelegere, precum și curiozitate,interes în realizarea
sarcinilor propuse.

- forme: frontală, individuală;


Strategii didactice:
- metode, tehnici și procedee didactice: descrierea euristică, păiangen, asaltul de idei, diagrama Venn, explicarea.

-mijloace: : fişe, foi A4, tablă, prezentare ppt, plante vii,frunze diferite, sisteme radiculare, mulajul florii,

PPT „Angiospermele”

Bibliografie Maria Duca, Lidia Dencicov _Cristea Biologie, manual pentru clasa a VIII-a, Chişinău, Editura Prim, 2017 (reeditat
Data lecţiei
Etapele lecției Activitatea profesorului Metode și tehnici
Evocarea Prezint imaginea a 3-4 plante angiospeme (ierboase,arbuști,arbori).Numiți aceste .Care este cuvântul sau expresia Asalt de idei
comună care le unește.(pl.cu flori….)
Realizarea Anunț tema nouă și obiectivele lecției: Angiospermele.
sensului Care este definiția angiospermelor? Explicatie

Propun să alcătuiască o schemă ce ar include caracterele generale(propun unui elev la tablă iar clasa să-l Păiangen
ajute)Pentru verificare prezint (S 2)
Demonstrez o plantă cu floare sau o imagine cu toate organele (un ardel).Propun să numească și clasifice
Descriere
organele(S.2,3)
În baza prezentării (S.4-11),mulajului florii propun să ne reamintim structura florii , apoi alte organe rădăcină, Discuție
frunză,fruct semință

Sarcina de lucru individual


1 .Comparați plantele de pe (S.12) Grafucul T
2.În baza celor studiate completați tabelul care ar evedenția trăsăturile acestor 2 clase după criteriile enumerate
(S16)
Pentru verificare (S17) Analiza
PPT
Reflecția În maxim 5 enunțuri expuneți însemnătatea angiospermelor. Conversatie
Extensie Care este influiența omului asupra diversității lor.Numiți plante angiosperme pe cale de dispariție. Propuneți 2 Discuție
metode de protecție care le puteți aplica personal.
Pentru acasa Alcătuiți pașaportul unei plante din Cartea Roșie a RM conform algoritmul:
Regnul Perticularitățile structurale
Încrengătura Rolul în natură și viața omului
Clasa Măsuri de protecție
Genul
Specia

S-ar putea să vă placă și