Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Clasa: a V-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
Liceul Teoretic „Lascăr Rosetti” Răducăneni
Prof.: Dascălu Maria-Magdalena
Unitatea de învăţare: Călătoresc prin basme
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Acțiunea. Timpul și spațiul în basmul - Zâna munților- cules de Petre Ispirescu
Tipul lecţiei: formare de priceperi și deprinderi

MOTIVAŢIA: Lecţia este foarte importantă întrucât încurajează creativitatea și imaginația,


formează comportamente morale, copiii identificându-se cu personajele, basmele fiind și o sursă
de inspirație și pozitivism.

COMPETENŢE SPECIFICE:

2.1. Identificarea informațiilor importante din texte literare și nonliterare, continue,


discontinue și multimodale
2.3. Formularea unui răspuns personal și/sau a unui răspuns creativ pe marginea unor
texte de diferite tipuri
Conținuturi
Textul narativ literar
Strategii de comprehensiune: împărtășirea impresiilor de lectură; reflecția, integrarea
informațiilor în propriul sistem de cunoștințe

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să prezinte informații esențiale dintr-un text;
O2: Să explice anumite secvențe din text;

1
O3: Să identifice indicii spațio-temporali într-un basm;
O4: Să exemplifice aspecte ce țin de miraculos;
O5: Să-și exprime punctul de vedere.

CONDIŢII PREALABILE:
Din punctul de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este relativ omogenă. Majoritatea
elevilor dispun de capacităţi sporite de învăţare, iar restul posedă resurse suficiente pentru o mai
bună desfăşurare a activităţii didactice.

RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI:


►Capacităţi normale de învăţare a elevilor
►Cunoştinţelor lor anterioare
►Timp de lucru: 50 de minute

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, lucrul


individual, gândirea critică, exemplul, exerciţiul.

MIJLOACE: Limba şi literatura română, manual pentru clasa a V-a, autori: Florentina
Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Editura Art Educaţional,
București, 2017, fişe de lucru, tabla, laptopul etc.
Tipuri de evaluare:
- chestionare orală;
- verificare prin lucru individual;
- observarea sistematică a elevilor.

Bibliografie:

1. ***, Basme populare românești, Editura Academiei Române, Fundația Națională pentru
Știință și Artă, București, 2008;
2. Anca Șerban, Ana-Maria Barău, Roxana Ciobanu, Iuliana Băiașu, Limba și literatura
română, Editura CD PRESS, București, 2017;
3. Cărtărescu, Mircea, Enciclopedia zmeilor, Editura Humanitas, București, 2006;
4. Mariana Cheroiu, Mihaela Mușat, Florentina Nichitov, Limba română. Literatură.
Comunicare. Caiet de exerciții, clasa a V-a, Editura Niculescu, București, 2017;
5. Secrieru, Mihaela, Didactica limbii române, Editura Ovi-Art, Botoşani, 2004;
6. Parfene, Constantin, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Polirom,
Iaşi,1999.

2
DEMERS DIDACTIC

1. Moment organizatoric (1 min)


Profesorul asigură climatul necesar bunei desfăşurări a activităţii. Notează absențele.
2. Verificarea temei (8 min)
Elevii au avut de aranjat în ordine cronologică ideile principale ale basmul Zâna
Munților, cules de Petre Ispirescu.
Profesorul verifică tema, elevii corectându-și eventualele greșeli.

3. Captarea atenției (5 min)


Profesorul întreabă elevii dacă le plac basmele și le cere să argumenteze de ce, apoi îi
roagă să urmărească un video cu părerea unor elevi despre basme.
4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale (2 min)
Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei – Zâna Munților, cules de Petre Ispirescu -,
Acțiune. Timp și spațiu- precizându-se apoi obiectivele operaționale.
5.Actualizarea cunoştinţelor dobândite în lecţiile anterioare (5 min):
Pentru început elevii vor defini basmul, apoi vor prezenta trăsăturile speciei. Se discută
despre situațiile unui basm, despre formule specifice etc.

6.Dirijarea învăţării pentru formarea deprinderilor şi obţinerea performanţei (27 min):


Profesorul le pune la dispoziție elevilor bilețele referitoarele la acțiunea, timpul și spațiul
întâmplărilor petrecute în text. (Anexa1) Elevii extrag bilețele și răspund cerințelor, răspunsurile
fiind completate frontal.
Informațiile esențiale se notează pe tablă.
În continuare, profesorul propune un exercițiu de tip cauză-efect, elevii rezumând
situații din text ce reprezintă cauzele acțiunilor.
Efectele sunt prezentate pe foi A4.

a. Zâna devine slujnică la curtea împăratului.

b. Zâna merge și ea la nunțile împărătești.


c. Zâna își pierde condurul.
d. Fiul împăratului se îmbolnăvește.

3
Suplimentar, profesorul le poate solicita elevilor să aleagă un obiect din universul lor
familiar și să spună în ce s-ar putea transforma dacă ar fi într-o poveste.
7.Asigurarea feedback-ului(1 min):

Profesorul face aprecieri despre gradul de participare a elevilor la activitate.


8.Tema pentru acasă (1 min):
Elevii vor avea de rezolvat exercițiile 2, 3 de la pagina 149. Se dau explicațiile necesare.

Anexa 1

Întrebări de pe bilețele

1. Lumea pe care ți-o propune textul Zâna Munților este apropiată sau depărtată de


realitate? Justifică-ți răspunsul.

2. Prezintă două întâmplări uimitoare, ieșite din comun, care se petrec în Zâna Munților.
3. Numește un obiect cu însușiri magice care apare în basmul citit.
4. Care este întâmplarea care te-a surprins sau care te-a emoționat cel mai mult din basmul
citit?
5. Încearcă să stabilești cu precizie locul, timpul și durata evenimentelor povestite în text.
Ce observi?
6. Ce sens are expresia „odată ca niciodată“?
7. Consideri că există o legătură între pădure și labirint? Explică.
8. De ce crezi că este importantă educația pentru un fiu de împărat?
9. Sub ce înfățișări apare în basm Zâna Munților?
10. Care crezi că este tema basmului Zâna Munților?
11. Consideri că ai de învățat din felul în care se poartă zâna cât timp este găinăreasă?
Motivează-ți răspunsul.
12. De ce crezi că ezită fata și nu recunoaște că ea este cea de care se îndrăgostise fiul
împăratului?

4
5

S-ar putea să vă placă și