Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data: ______________ Clasa: VII


Profesorul:E. Palanciuc
Tipul lecției: de receptare a unei opere lirice
Tema lecției: Câmpul derivativ al cuvântului FLOARE
Competența: Lectura, audierea și interpretarea textelor literare și nonliterare, în
limita standartelor.
Organizarea/desfășurarea/utilizarea diverselor strategii de învățare autonomă a
limbii, prin observare direct și exersare.
Obiective:
• Să releveze sentimental dominant și a stărilor lirice trăite;
• Să identifice motivul/motivele;
• Să recunoască procedeele artistice și să decodifice sensurile connotative și
denotative;
• Să formulize tema operei;
• Să identifice ăn text trăsăturile c ear demonstra apartenența la gen și specie
literară;
• Să cunoască trăsăturile genului liric.

Metode și procedee: jocul didactic, descoperirea, exercițiul, conversația dirijată.

Etapele Activitatea profesorului Timp Metode și Resurse


lecției min. procedee
Evocarea  Moment organizatoric Jocul didactic
 Verificarea temei de acasă 5
 Anunțarea temei noi.
Realizarea -Definiți starea postlecturală a textului
sensului poetic.
-Ex.1(jos), pag. 23 Descoperirea
- Preluând calităţile zăpezii plasticizate în
text cu ajutorul unor comparaţii, scrieţi o Exercițiul
listă de comparaţii proprii, continuând 25
fiecare dintre sintagmele propuse:
Š spumoasă ca... ; Š brodată mărunt ca...
; Š nevinovată ca... ; Š curată ca... .
- Alcătuiţi un text scurt din două Conversația
versuri în care să rimeze dirijată
omonimele.
- Completaţi un fișier cu citate din
poezii în care să figureze motivul
zăpezii.
- Stabilim care este: tema, mesajul,
motivele.
Reflecție
-Raportați titlul opera la mesajul textului.
-Demonstrați apartenența textului specia 15 Conversație
literară oda. dirijată
Extinderea - Scrieți un eseu intitulat ”Universul 3
creat de zăpadă”

S-ar putea să vă placă și