Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

DATA: 16.03.2017
PROFESOR ÎNV. PRIMAR: POP LĂCRĂMIOARA BIANCA
UNITATEA ȘCOLARĂ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ,,AVRAM IANCU”TURDA
CLASA PREGĂTITOARE B
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Salutare,primăvară!’’
SUBIECTUL LECȚIEI: Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 10 cu 1 – 5 unităţi, prin numărare
,,Veveriţa Riţa şi bagheta magică’’
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: Consolidare și sistematizare a cunoștințelor
SCOPUL LECTIEI :
Valorificarea diverselor tipuri de inteligenţă,prin implicarea elevilor în activităţi integrate;
Sistematizarea deprinderilor de rezolvare a operațiilor de adunare şi scădere în concentrul 0-10, cu 1 – 5 unităţi.
COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare
3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat
5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date

COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică și explorarea mediului:
1.1.Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2.Compararea numerelor în concentrul 0-31;
1.3.Ordonarea numerelor în concentrul 0-31,folosind poziţionarea pe axa numerelor;
1.4.Efectuarea de adunări și scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea/extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulţime dată;
1.6.Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice(sumă,total,diferenţă,+,-,=) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
3.2.Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul familiar;
1
5.2.Rezolvarea de probleme simple în care intervin operații de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi in concentrul 0-31,cu ajutorul
obiectelor.

ACTIVITĂȚI INTEGRATE:
Comunicare în limba română:
1.1.Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme familiare,rostit clar şi rar;
1.2.Identificarea unor informații variate,dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
2.2.Transmiterea unor informații referitoare la sine şi la universul apropiat,prin mesaje scurte;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;

Muzica si mişcare:
2.2 Cântarea individuală sau in grup,asociind mișcarea sugerată de text;

Arte vizuale si abilitati practice:


2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală,
verbală, kinestezică.

Dezvoltare personală:
2.1 Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) Cognitive
OC1- Să demonstreze cunoaşterea şirului crescător al numerelor naturale de la 0 la 31,rostind corect numărul care urmează în
jocul propus;
OC2- Să identifice predecesorii şi succesorii numerelor în concentrul 1 – 10 şi să compare douã numere naturale punând corect
semnul de relație dintre ele( <,>,=);
OC3- Să efectueze adunări și scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea/extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulţime dată;
OC4- Să compună o problemă de matematică,pe baza unor imagini care sugerează calcule matematice;
OC5- Să ordoneze crescător numere de la 1 la 31,unind punctele pentru a obţine o floare;
OC6- Sã verbalizeze acțiunile matematice ,utilizând un limbaj matematic adecvat;
b) Afective:
OA1- Să manifeste interes, seriozitate şi plăcere în rezolvarea sarcinilor atât individual cât şi pe grupe ;
2
OA2- Să relaționeze pozitiv cu membrii grupei de apartenență,colaborând eficient în rezolvarea sarcinilor;
OA3- Să adopte un comportament civilizat pe tot parcursul activității,respectând regulamentul clasei.
OA4- Să colaboreze în cadrul jocului,,Numere vrăjite’’,aşezându-se în ordine crescătoare,sau descrescătoare;
c) Psiho-motorii:
OM1 - Să utilizeze corespunzător mijloacele de învăţămant puse la dispoziţie;
OM2- Să folosească în mod corect instrumentele de scris, pentru un scris corect,lizibil,estetic.
OM3- Să cânte cu însufleţire,bătând ritmul cu ajutorul palmelor.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. Procedurală:
- conversația, exercițiul, explicația, problematizarea,jocul didactic;
2. Materială:
- planșa didactică, tabla,fișe de lucru,jetoane;
3. Forme de organizare:
a) a conţinuturilor: modulară, interdisciplinară, integratoare.
b) a activităţii: frontală, individuală, pe grupe.
4. Temporale: 35 minute – 10 minute activităţi recreative
5. Spațiale – Sala de clasă
6. Umane: 26 elevi
7. Forme de evaluare – observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, autoevaluarea

BIBLIOGRAFIE:
 Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și lucru manual,
aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Glava Adina,Lolica Tătaru,Olga Chiş,,Piramida cunoaşterii:repere metodice în aplicarea curriculumului’’,Editura
Diamant,Piteşti,2014
 ”Ghidul cadrului didactic- clasa pregătioare”, Ed. Didactică Publishis House, 2012

3
DESFĂŞURAREA LECȚIEI
Evenimentul Compet. Conținutul științific Mijloace Forme de Evaluare
didactic Specif. si metode organizare
1.Moment OA3 Asigur condițiile necesare desfășurării în bune Pe grupe Observarea
organizatoric condiții a lecției. Material didactic sistematică
Pregătesc materialul didactic necesar.
2.Captarea OC1 Calcul mintal-,,Ghicitori matematice’’ : Conversația Frontal Observarea
atenției și comporta-
actualizarea ,,Nouă ciocârlii cântau pe o creangă, entului
cunoștințelor Paru au zburat,
Câte sunt la numărat?”

,,In grădinița cu flori Jetoane cu


Ȋnflorit-au cinci bujori ghicitori
Mai stau gata-mbobocite
Trei lalele rumenite.
Câte flori eu voi avea
Ȋn buchet când ti-l voi da?
OC3 ,,Cinci albine mititele Explicația Observarea
Au plecat s-adune miere sistematică
Ȋnca trei mai vin în zbor,
Să le sară-n ajutor.
Hai copile,spune tare,
Câte-albine-avem?Ştii oare?’’

,,Sub streaşina casei mele Individual


Sunt opt pui de rândunele.
Ȋncă doi mai ies de zor..
Dintr-al lor ouşor...’’

4
Anunțarea OA1 Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 10 cu 1 Conversația Frontal Observarea
temei şi a – 5 unităţi, prin numărare sistematică
obiectivelor
Se prezintă continuarea poveştii începute de di-
Planşă
mineaţă:,,Veveriţa Riţa şi bagheta magică’’
(Veveriţa le-a pregătit o serie de probe,pe care dacă le
vor depăşi ,vor primi o baghetă magică.) Explicaţia
Dirijarea
învăţării OC3 1.Scrie vecinii numerelor: Conversatia Individual Observare
sistematică
1 8
OM2
3 6
Demonstratia
5 4

OC2 2.Compară numerele:

2 4 4 3 Explicatia Frontal

5 4 2 2

Joc:,,Numere vrăjite’’ Jocul(jetoane)


OA4
Elevii vor primi jetoane cu cifre de la 1 la 10 şi se
vor aşeza,după caz,crescător ,descrescător,etc.
Aprecieri
Individual
OC3 3.Ȋncercuieşte rezultatul corect Creion verbale

5
OC3 4.Calculează folosind axa numerelor Fişă Individual Aprecieri
verbale

Obţinerea OC3 Elevii vor fi antrenaţi în parcurgerea următoarei Problematizarea Individual Observare
performanței și probe.Li se vor da explicaţii despre cum să sistematică
asigurarea OA2 muncească pe grupe. Creion
conexiunii
inverse OM1 Fişă Pe grupe Aprecieri
5.Compune probleme pornind de la calculul
sugerat de imagini(2+5= ,5-2= ). verbale

Feed-back OA3 6. Dacă lecţia v-a plăcut s-o ajutăm pe,,Floricica Conversația Frontal Observare
Activități OC5 zâmbitoare’’să înflorească,unind punctele crescă- Jocul didactic sistematică
recreative tor şi colorând-o. Explicația Aprecieri
OM3 Cântece de primăvară verbale
Încheierea OA3 Se fac aprecieri generale și individuale asupra Conversatia frontal Observare
activității participãrii elevilor la lecție, precum și asupra Explicația sistematica
comportamentului lor pe parcursul orei. Aprecieri
Vor primi bagheta magică. Bagheta magică verbale

S-ar putea să vă placă și