Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor : Ciucu Melania


Disciplina : Limba și literatura română
Titlul lecţiei : Propoziția.Tipuri de propozitie.Fraza.
Tipul lecţiei : Lecţie de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor prin joc.

Competenţe specifice:

a) psihomotorii:
1. Să aşeze corect în pagină; să scrie lizibil pe caiet şi la tablă.

b) afective:
1. Să fie atenţi.
2. Să participe afectiv la lecţie.
3. Să-şi dezvolte interesul pentru studiul gramaticii

Metode şi procedee de instruire:


conversaţia, exemplificarea, problematizarea, expunerea, explicaţia, exerciţiul, jocul .

Mijloace de învăţământ :
manualul, culegerea, fişa de lucru, tabla, jocul “ Nu te supăra frate ” ( LA ROMÂNĂ…)

Resurse: conţinuturi: conform programei


capacitaţi de învăţare: bune
condiţii: sala de specialitate
durata: 50 minute

Mijloace de evaluare: observaţia, aprecierea, fişe de lucru


Desfăşurarea lecţiei:

1. Moment organizatoric;
- Notarea absenţelor
- Verificarea ţinutei elevilor şi aspectului clasei
- Asigurarea unui climat favorabil desfăşurării orei.
- Verificarea temei pentru acasă.

2. Verificarea cunoştinţelor anterioare/Captarea atenţiei


Are loc verificarea temei şi rezolvarea eventualelor neclarităţi / nelămuriri întâlnite: verificarea
temei elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor –elev, elev-elev,prin confruntarea rezultatelor.

3.Consolidarea cunoştinţelor şi asigurarea feed-back-ului


Profesorul anunţă şi scrie pe tabla titlul lecţiei:“ Propoziția.Tipuri de propoziții.Fraza.”
Se informează elevii asupra obiectivelor principale ale lecţiei.
După care profesorul aşează pe catedră jocul, se fac 4 grupe de câte 4-5 elevi şi fiecare îşi alege
pionul cu culoarea grupei. Se prezintă regulile jocului. Acestea sunt : fiecare elev din fiecare
grupă(alternând grupele) iese şi trage un bilet. Dacă ştie răspunsul dă cu zarul şi mută pionul, dacă nu ştie
răspunsul cere ajutorul grupei sale, dacă colegii de grupă răspund corect el are dreptul să îşi mute pionul,
dacă nici grupa nu ştie el nu mută pionul. Grupa care ajunge cel mai departe pe tabla de joc câştiga .
Întrebările şi problemele propuse în joc vizează acoperirea tuturor noţiunilor şi aspectelor teoretice,
cât şi toate metodele de rezolvare a problemelor învăţate la lecţiile respective.
Profesorul urmăreşte, antrenează, problematizează şi ajută elevii în rezolvarea biletelor propuse.

4. Evaluare:
Profesorul evaluează elevii care au răspuns la lecţie şi au participat cât mai activ.

5. Stabilirea temei pentru acasă.


Elevii primesc o fişă de lucru cu exxerciții pentru acasă .

6. Concluzii şi sinteza lecţiei.


Profesorul face aprecieri asupra modului cum s-a desfăşurat lecţia. Iar elevii primesc o fişă în care
li se cere să răspundă la câteva întrebări privind lecţia.
Întrebările jocului ,,NU TE SUPARA FRATE la Română”
- clasa a VIII-a

1. Definește fraza? -1p


2. Ce reprezintă o propoziție simplă? -1p
3. Care este diferența dintre o propoziție și o frază? -1p
4. Câte tipuri de propoziții avem? -1p
5. În fraza „Îmi doresc să ajung aviator.”, cea de-a doua este o propoziție…
6. Câte propoziții principale și câte secundare se regăsesc în fraza: „M-am uitat la 300 de anime-uri
japoneze, citesc benzi desenate și reviste cu eroi, dar nu îmi place să citesc romane siropoase.”?
7. Aranjează pașii de identificare a propozițiilor dintr-o frază și a relațiilor dintre acestea.
8. În fraza: „Îmi place să mănânc în timp ce mă uit la un film, dar nu îmi place să mănînc în timp ce
învăț.” sunt ...... propoziții.
9. Analizează următoarea propoziție după toate criteriile de clasificare: Fata răsuflă ușurată.
10.În funcție de structură, enunțul poate fi simplu sau complex?
Chestionar pentru elevi la sfârşitul orei

Aţi învăţat ( reţinut ) mai multe în acest tip de lecţie – joc, decât în celelalte lecţii obişnuite?
.........................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
.....

Aţi dori să mai participaţi la astfel de lecţii şi dacă da de ce?


.........................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
.....

Cum vă apreciaţi activitatea personală pe parcursul lecţiei?


.........................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
...

S-ar putea să vă placă și