Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Instituţia: IPLT „M. Eminescu”


Învăţător: Bețivu Inna
Data: 06.02.2023
Clasa : a II - a „A”
Disciplina: Limba și lit-ra română
Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
Subiectul: Povestea. Consecutivitatea ideilor într-o naraţiune. Text – suport: „Peștiorul de aur” după
Helene A. Guerber.
Timpul: 45 min.
Obiective operaționale:
O1 -să utilizeze tehnici de lectură corectă, conștientă fluentă și expresivă rostind corect
cuvintele ;
O2 -să caracterizeze personajele din textul citit sau din imaginea prezentată;
O3 –să identifice cuvintele cu sens opus pentru cele propuse;
O4 -să desprindă învățătura textului;
Strategii didactice:
a) metode şi procedee de predare- învăţare: conversația, explicația, asaltul de idei, exercițiul,
lectura, scrierea liberă, etc.
b) mijloace de învăţământ: manual, tablă, caiet.;
c) forme de organizare: frontal, în perechi.
Secvențele Elemente de conținut Strategii Evaluare
lecției didactice

Evocare 1.Organizarea clasei pentru lecție.


2.Captarea atenției.
- Vom citit astăzi o poveste,descoperim împreună Orală
care este povestea. Priviți la ecran. Pe planul
doi este ascunsă o imagine , pentru a descoperi
personajele din acea imagine vă propun câteva
sarcini.
1. Găsiți cuvinte cu sens opus: Orală,
Rece- cald frontală
Rău- bun
Aspru- blând
Dușmănos- prietenos
Găsind cuvintele cu sens opus ați descoperit un
personaj: un moș.
2. Aveți un proverb care își are cuvinte încurcate,
trrebuie să le reorganizați pentru a obține
proverbul. ( Lăcomia strică omenia) Ce ar fin
însemnat aceasta?( oamenii care nu se opresc
să adune averi nu au timp pentru prieteni și
fapte bune )
3. Eu spun una, tu spui multe:
Moșneag – moșnegi
Casă- case
Mări- mări
- Ați descoperit răspunsul la aceste sarcini și mai
descoperim o parte a imaginii din planul doi.
Deci, dacă avem mare, avem un moș, cum
credeți care este personajul ascuns?(peștișorul
de aur)
- Astăzi vom citit povestea ,, Peștișorul de aur,,
după Helen A.Guerber. Vom discuta despre
personaje, despre comportamentul lor și ce vă
învață ele.

Realizarea - Lucrul cu vocabularul


sensului Insulă - Porțiune de uscat înconjurată de apă, situată fie Orală,
într-un ocean, mare sau lac, fie în albia unei ape Lucrul cu Frontală
curgătoare. vocabularul
Bordei - Încăpere săpată (pe jumătate) în pământ și
acoperită cu pământ, paie sau stuf.
Năvod -  Unealtă de pescuit formată dintr-o plasă mare
prevăzută la mijloc cu un sac, cu care se înconjoară și se
adună peștele de pe suprafețe întinse de apă.
Covată -  Ladă de scânduri în care curge făina la moară
în timpul măcinatului. 
- Cine își dorea baba să ajungă la final?
- Citirea poveștii Peștișorul de aur după Helen A.
Guerber. Copii
a) Citiți povestea în gând și urmăriți cum a sporit Lectura citesc în
peștișorul averea stăpânului său. expresivă gând
b) Citiți povestea rar . textul, apoi
c) Citiți povestea în cor , toți odată, ascultând cum citim în
rostește cuvintele colegii de bancă. cor, rar.
- Răspundeți la întrebări pe baza textului :
1. Cine își dorea baba să ajungă la final?
2. De ce moșul a eliberat peștișorul?
3. Care a fost prima dorință a babei?
4. Care sunt personajele pozitive/ negative?
pozitive negative
moșneagul baba Întrebările
peștișorul
- Priviți la ecran. Din enunțurile ce apar, trebuie
să desprindem o trăsătură de caracter al
personajului.
1. Pe o insulă mică din mijlocul mării există un
bordei în care trăia un moșneag cu baba lui cam
rea de gură!
- Deci cum era baba?( rea de gură- nechibzuită) Discuție
- Odată , pescarul avu noroc și prinse un peștișor
de aur. Cum era moșul? ( norocos)
- Moșneagului i se făcu milă de el și îl azvârli în
mare. Ce trăsătură a moșului desprindeți?
( milos, bun)
- Acasă îi povesti pățania nevestei lui , care îl
certă pentru că nu a cerut nimic în schimb. Cum Caracterizar
era baba aici? ( răutăcioasă) ea
- Peștișorule de aur , m-a ocărât baba ca nu te-am personajelor
prins. Cum este moșul? ( este sincer)
- După un timp baba l-a trimis să ceară o casă
nouă, apoi un palat. Cum este baba aici ?
( hapsână)
- Am demontrat că baba este un personaj negativ
și aceasta ne arată trăsăturile pe care le-ați
desprins adică este : nechibzuită, răutăcioasă,
hapsână, lacomă). Iar moșul este un personaj
pozitiv , am găsit la el doar trăsături pozitive,
frumoase ( norocos, sincer, milos, bun)
- Copii, dar de ce peștișorul este considerat
personaj pozitiv? Deoarece el a oprit lăcomia
babei și a facuto să regrete de toate dorințele ei.

Reflecție - Vreau să vă propun să încălzim toate trăsăturile Copii


negative ale babei și să o facem mai bună. Propun să Cuvinte cu lucrează
găsiți cuvinte cu sens opus: sens opus oral, apoi
Nechibzuită – socotită, înțeleaptă scriu în
Răutăcioasă – blândă, bună caiețel
Hapsână – darnică, milostivă.
- Ce s-ar fi întâmplat dacă baba avea aceste calități și
se mulțumea cu o covată nouă?
- Ce s-ar fi întâmplat dacă baba se oprea doar la o
dorință?
- Să desprindem învățătura textului.
 Să nu trăim în bordei.
 Să fim buni pescari.
 Să nu cădem în prada lăcomiei.
Bilanțul lecției:
• 1. M-am bucurat în momentul când....
• 2.M-a pus pe gânduri faptul ...
• 3. Mi-a părut straniu faptul că...
• 4. Din text am învățat să fiu...
• 5.Înțeleg сă trebuie să...
• 6. Sunt deacord că...
• 7. Accept ...

Anunțarea Notițe Scrisă


temei p/u Reproduce Orală
acasă rea

S-ar putea să vă placă și