Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Limba şi literatura română


Profesor:Uncu Elena
Durata: 45 min
Subiectul lecției: „Fata babei şi fata moşneagului” de Ion Creangă. Explorarea textului
Tipul lecției:ERRE

Unitatea de competență:
3.1.Confirmarea înțelegerii textului literar și nonliterar prin prisma componentelor de structură.
3.2.Demonstrarea înțelegerii textului prin formulare de întrebări în baza lui.
3.3.Exprimarea argumentată a propriilor stări postlectorale.
3.4.Rezumarea textului în baza panului dezvoltat de idei.

Obiective operaționale:
O1-Să reproducă oral aspecte legate de conținutul basmului;
O2- Să determine valorile pe care le promovează autorul prin personajele sale;
O3- Să analizeze faptele și acțiunile celor două fete;
O4-Să raporteze conținutul textului la ideea centrală a operei literare;
O5-Să identifice momentele subiectului în baza imaginilor;
O6-Să se implice activ în demersul didactic,demonstrând înţelegere.
Pentru elevi cu C.E.S.
-Să recunoască personajele din basm şi să le coloreze ;
-Să-şi dezvolte deprinderile de muncă independentă şi în perechi;
Metode și procedee:
•Conversația euristică,lectura explicativă,explicaţia,demonstraţia,jocul didactic,explozia stelară,argumentarea
problematizarea,asaltul de idei , wordwall;
•Tipuri de activitate: frontală, individuală, în perechi, pe echipe;
•Materiale: fişe de muncă independentă,imagini,planșa de lucru,internetul;
Strategii de evaluare: interogarea frontală.

Bibliografie:
Lecturi literare, antologie pentru clasele V-VI, selecţie M. Ciobanu et al., Chişinău, ed. Ştiinţa.
Limba și literatura română, cl. a VI-a, L. Onofrei, D. Onofrei, A. Grama-Tomiţă, L. State. Chişinău, ed. Cartier.
Limba şi literatura română. Curriculum național.Curriculum disciplinar.Gidul de implementare.Chişinău,
Lectii video din Biblioteca Digitală: http://educatieonline.md/details?f129ef2662904f35bc61519967725587
http://educatieonline.md/details?608acddf954d4f8591219281053390c2
Etapele Metode
lecției Demers didactic Activitatea elevului T Evaluare

Se pregătesc cele necesare pentru desfășurarea orei. Se asigură


Evocarea liniștea și disciplina în clasă pentru o bună desfășurarea a Activitate
activității didactice. frontală
Minut poetic:
Poezia,,Fata babei”
Zice-se c-a fost odată
Un moșneag și-o babă rea;
Că moșneagu-avea o fată 2
Baba tot la fel și ea
Fata babei răsfățată
Leneșă fără de saț Elevii ascultă poezia.
Cârtitoare și-ncruntată
S-alinta ca cioara-n laț
Fata moșului frumoasă
Spre păduri urca din greu, Conversația
R/S: Din celea auzite putem
Ea căra desagi-acasă euristică
spune că sunt foarte
Și la moară tot mereu. asemănătoare cu
Aceasta este o variantă poetică,creație în versuri la incipitul povestei personajele fata babei și
noastre.Regăsiți personajele ,despre cine credeți că se menționează fata moșneagului din
în aceste versuri? basmul lui I.Creangă.
 Astăzi continuăm să călătorim în lumea feerică a basmului
cult ctitorită de faimosul și sfătosul ,,bunic din Humulești”- Ion
Creangă pe care măicuța Smaranda l-a născut în zodia basmelor,
l-a gătit în scutecul călduț al snoavei , i-a cântat lângă leagăn Argumentarea
cântece de adormire,dar și de nemurire,punându-i pe veci pe 3
frunte să-i rămână nimb de aur-limba română. Această frumusețe
și bogăție a limbii noastre o atestăm și în povestea „Fata babei
şi fata moşneagului” prin varietatea expresiilor și cuvintelor cu
caracter popular,regional,arhaic
Anunţ subiectul şi obiectivele orei.
Tema: „Fata babei şi fata moşneagului”, Ion Creangă.Explorarea
textului . Notează subiectul în caiete.

01 Actualizarea cunoștințelor
-Amintiți-vă și dați exemple de câteva cuvinte cu caracter Formulează răspunsuri. 5
popular,regional.
Ex:Horopsită,gătej,ciur,pârlaz,aîndruga,ala,salbă,hursuz,fus, R/S:Aceste cuvinte sunt
cociorvă folosite de I.Creangă cu Frontal
scopul de a ne conferi
-Cum credeți, cu ce scop sunt utilizate aceste cuvinte de Ion oralitate scrisului,
Creangă? adică să reproducă vorbirea
Realizare vie,orală,felul cum se
a sensului Știu că cunoașteți această poveste din copilărie,dar la ora noastră ne vorbea în viața de zi cu zi
propunem o cercetare mai profundă a textului și o să încercăm să întru-un sat românesc cu Problematiza-
coborâm niște trepte spre adâncimea povestei ca să descoperim aproape 200 de ani în urmă -rea
lucruri minunate pe care până acum nu le-ați observat sau nu le și anume în Humulești
știați.

Expunerea
Explozia stelară.
Răspunsuri oferite de către Explozia
elevi: 3 stelară

03 1.Personajele basmului sunt:Fata


Cine ? babei .Fata moșneagului,baba,
Moșneagului,sf.
Când? Ce? Duminică.Personaje-
Obiecte:copacul,
Cum? Care? fântâna,cuptorul.Per-
Cine sunt personajele acestei opere?Numiți-le în ordinea apariției lor sonaje –animale:
în text. cățelușul,vietățile din casa
Sf.Duminici.
Ce detalii ne oferă autorul despre cele două fete chiar în debutul
basmului? Învățarea prin
2.Cele două fete erau surori
vitrege.Una era harnică , bună și descoperire
Care este ideea pe care o promovează autorul prin prisma faptelor răbdătoare ,iar
săvârşite de personaje şi întâmplările descrise? cealaltă ,leneșă ,slută și alintată.

Cum este organizat subiectul operei literare? 3.Autorul ne spune că hărnicia și


omenia sunt răsplătite și se află
mereu în cinste.
Când are loc acțiunea în basm? 4.Subiectul operei literare este
Elevii vor răspunde după modul cum vor fi aleși de roata aleatorie(wordwall) prezentat în ordinea
întâmplărilor .Adică , structurat 3
pe momentele subiectului
5.Acțiunea are loc odată –într-
Conținutul deja îl cunoaștem trecem la momentele subiectului. un timp nedefinit cu precizie.
Restabiliți momentele subiectuui al basmului în baza imaginilor
numind momentele subiectului.
Grupul 1 : Expozițiunea Elevii sunt împărțiți în 8
04 grupe și identifică
momentele subiectului:

Expozițiune. Ne sunt
prezentate personajele Lucru în grup
și cadrul acțiunii.

Fata moșneagului este frumoasă și harnică, iar fata babei este slută și Argumentarea
haină.

Grupul 2 : Intriga

Intriga. Fata moșneagului


05
este data afară din casă.

Fata moșneagului este dată afară din casă.

Grupul 3 : Desfășurarea acțiunii

R/S
Desfășurarea acțiunii. Fata 5
mosneagului trece prin mai
multe peripeții, în care îi
este pusă la încercare
bunătatea.
Fata moșneagului se duce la
Sf. Duminica, aceasta
dându- i acesteia o ladă
plină cu herghelii de cai .
Invidioasa, fata babei se
duce și ea , dar nu ajuta pe
nimeni pe drum, și în lada
luata de la Sf. Duminica
găsește doar balauri.

Grupul 4 : Punctul culminant. Punctul culminant. Mama și


fata acesteia deschid lada de
la Sf. Duminica. Din acesta
ies șerpi și balauri, care le
omoară pe cele două.
Deznodământul se formulează de toată clasa și ideile se Deznodământul. Moșul și
adaugă pe fișă. fata lui trăiesc fericiți și
îmbelșugat în lipsa celor 2
femei.
-Amintițivă modurile de expunere și găsiți în text fragmentele
semnificative pentru fiecare mod de expunere. Jocul didactic
Elevii exemplifică modurile
Jocul didactic de expunere cu fragmente
Propun elevilor să privească două imagini timp de 10 sec.,cerându-le în text:
să fie cât mai atenți la detalii. narațiunea,descrierea,
Reflecția dialogul.
Oral

06
 Ce personaje din poveste sunt reprezentate în prima imagine
și a doua?
 De ce culoare este șorțul Sfintei Duminice?
 Ce animal domestic stă lângă Sfânta Duminică? 5
 Ce ține în mâini fata moșneagului?
 Câte animale apar în imagine?
 Lada este deschisă sau închisă? Expunerea
 Ce fel de flori apar în imaginea a doua? Acest joc dezvoltă frontală
Care a fost scopul jocului dat? Ce dezvoltă ? atenția,memoria.
*Elevii cu CES se implică în activitățile propuse.
Răspunsuri oferite de către 3
Vă provoc dragi elevi la următoare sarcină ceea ce constă în: elevi
Activitate în 3 pași  Bunătatea, cinstea și
 Determinați valorile ce se desprind din poveste, scriindu-le pe modestia, hărnicia,
foi și le aranjăm pe pomul valorilor afișat pe tablă răbdarea,frumusețea,
credința,empatie, Conversația
euristică
 `Cenușăreasa de 3
Fraţii Grimm, Fata
 În ce alte opere literare se regăsesc aceleași valori? cea harnica și fata
 Lădița cu valori cea leneșă,ș.a
Iată-ne ajunși aproape de finalul călătoriei și așa ,cum în drumul
nostru am descoperit comori spirituale nenumărate, înăbușite de
defectele unei lumi setoase de bogății materiale ,le propun elevilor
să ia cu ei ,din Lădița fermecată ,o calitate -valoare pe care să o pună Elevii își aleg din lădița
alături de celelate valori de preț din casa mare a sufletului . fermecată câte o valoare de
Extindere Elevii cu CES se implică în activitățile propuse. preț. 3

02
1
Aprecierea elevilor.
- La această lecție mi-a plăcut:
- 3 lucruri pe care le-ai învățat...................................................
-2 cuvinte noi pe care le-ai învățat…………………………………
-1- o valoare -calitate pe care o consider de preț…………………

Tema pentru acasă:


 Puneţi-vă în locul scriitorului şi găsiţi o altă pedeapsă pentru
cele două personaje:fata babei și baba.
*Elevii cu CES :Alcătuiește propoziții cu lexemele :fata
babei, cățelușa, poveste, balaur.

Notează în caiet tema de


casă.
Scrie titlul şi autorul basmului. Anexa1(CES)

Uneşte însuşirile cu personajul din poveste:


rea bună
harnică leneşă
ţâfnoasă ascultătoare
frumoasă

Anexa 2

- Draga tatei, iaca ce îmi spune


Citeşte şi marchează fragmentul care se potriveşte imaginii:
mamă-ta de tine: că n-o
asculţi, că eşti rea de gură şi că - Fată frumoasă şi harnică, ai
nu mai poţi să stai la casa grijă de mine, că îţi voi prinde
mea! şi eu bine vreodată!

S-ar putea să vă placă și