Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Elemente structurale:
Grădinița IPET Furceni
Educator:Sofronenco Daniela
Data 20 februarie 2019
Grupa pregătitoare
Proiectul:Plecăm în călătorie printre valuri
Tema zilei:Peștișorul de aur
Domeniul deactivitate:Dezvoltarea limbajului și a comunicării.
Durata:35 minute
Tipul activității: integrată
Întâlnire de dimineață: Salut: Bună dimineața,curioșilor!
Unități de competență:Perceperea conținutului emoțional-expresiv al textului în baza imaginilor/
creațiilor ecranizate și reproducerea unor secvențe/textului.
Obiective operaționale.
Obiective cognitive:
O1 Să identifice personajele pozitive și negative din povestea„Peștișorul de aur”.
O2 Să relateze despre mesajul educativ al poveștii,,Peștișorul de aur”.
O3 Să descrie portretul fizic și moral al personajelor baba și moșneagul,prin 4-5 caracteristici.
Obiective psiho-motrice:
O4 Să recite expresiv poezia „Peștișorul de aur”.
Obiective socio-afective,privind atitudinile de învățare:
O5 Să exprime valoarea educativă a moralei din povestea „Peștișorul de aur”

Metode,procedee: conversația,lectura poveștii,,Peștișorul de aur”, pălăriile gânditoare,clustering.


Mijloace didactice: imagini,calculator,potretul scriitorului Alexandru Sergheievici Pușkin
Forme de organizare: frontal,individual
Surse bibliografice:Curriculum pentru Educația Timpurie.
Etapele Obiective Activitatea educatorului Activitatea Metode, Mijloace Forme Forme
activității copiilor procedee didactice de de
organizar evaluare
e
Moment  Vor ficreate condițiile
Organizatoric
necesare de desfășurare
optimă a activității:aerisirea
sălii de grupă,aranjarea
materialului didactic și a
mobilierului...
 Gimnastica (Anexa4)
Evocare
I Partea frontală:
-Bună dimineața curioșilor! -Bună
 Se va recita o poezie unde va dimineața!
fi descoperit personajul care
va fi la activitate.
Cel de aur l-a prins moșul,
Baba sa,nesățioasă, Poezie Frontal
Imediat i-a și cerut
Să o facă-împărăteasă
Și al meu e tot de aur
În acvariu vețuiește,
Dar nu-i cer nimic în schimb,
Îl tratez ca pe un ...pește!
Realizarea -Răspunsul
sensului
 Surpriza activității este ghicitorii Imagine Frontal
Peștișorul de aur! (imagine) este Pește!!!
-V-am spus așa,sigură fiind de
faptul că mă ve-ți întreba.Ce face
Peștisorul de aur în grupa noastră? Conversație
-Ce știm despre el?Dintr-o poveste
am aflat că poate îndeplini
dorințe.Oare să fie adevărat?
-Ce dorințe ați dori să vă
împlinească? -Este
 Copiii răspund la această personaj
provocare(își spun părerea). într-o
-Din ce poveste vine personajul dat? poveste.
-Vom audia astăzi poveste
„Peștișorul de aur„de Al.Pușkin și
spre sfârșitul activității vom încerca Calculator
să dramatizăm unele scene din
poveste.
-Această poveste a fost scrisă de -Personajul
Alexandru Sergheevici Pușkin. dat vine din
 Se va prezenta portretul și povestea Portretul
cărțile acestui scriitor rus. ”Peștișorul scriitorului
-Vom forma șase echipe,fiecare de aur”.
echipă va primi cîte o pălărioară,la
care va avea de răspuns la unele
întrebări.
Sarcinile palăriilor gânditoare
(Anexa 9)
 Prin metoda clustering se va
analiza,descrie portretul fizic Pălăriile
și moral al celor doi bătrâni. gânditoare Pălării
-Care este înțelepciunea,morala colorate
povestei?
-Cum înțelegeți această expresie? clustering Foaie A3
Pauza dinamică Să înotăm ca
peștișorii.
-Toată activitatea am vorbit despre
peștișori,astăzi vom vom fi niște
peștișori și vom încerca să efectuăm -Cine nu se
mișcările lor.Ne vom imagina că mulțumește
podeaua este marea iar noi cu puțin,
viețuitoarele ei. pierde mult

-Oaspetele nostru la activitate


dorește să vadă dacă noi avem
abilitatea de a desena un pește,dar
vom desena cu ajutorul unei poezii.
 Se va citi de către educator
poezia expresiv .La a doua
lectură,copiii vor executa cele
indicate în poezie. Pauza
Desenăm foarte ușor dinamică
Orice fel de peștișor,
Din două arcuri culcate
Față-n față așezate
La un cap se-ncalecă
Tocmai ca o foarfecă
Iar în cealaltă parte
Desenăm și o mărgică
Ochiul peștelui adică
Iar în scurte linioare
La egală depărtare
Îi fac aripile toate
Desen-m și coada-ndată
Cu o linie curbată,
Iar din linii ondulate
Desenăm solzii pe spate.
Vezi,că desenăm ușor
Orice fel de peștișor. Poezie
Etapele de lucru: Foi A4
1.Prezentare model de către Creioane
educator. colorate
2.Exerciții de încălzire a mușchilor
mânii.
3.Demonstrarea modului de
lucru,desenul liniilor conform
poeziei.
4.Supravegherea cu atenție a
activității copiilor,acordarea
ajutorului necesar.
5.Aprecierea lucrărilor.

II Lucrul pe centre:
Joc de rol: Dialogul Moșneagul și
Reflexie Peștișorul de aur.
Construcții:Acvarii pentru pești.
Bibliotecă:Lectura imaginilor O
călătorie prin mări și oceane,Sau la
pescuit.

Jocuri și activități recreative


Rutina:Prânzul,Somnul de zi
Trezirea treptată a
copiilor,deprinderi de igienă
personală,ordine.
Plimbări în aer liber.
Cina.
Plecarea copiilor acasă.

S-ar putea să vă placă și