Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Informatică
Clasa: a V-a
Lecția: Utilizarea Internet-ului
Tipul lecției: dobândire de noi cunoștințe
Profesor: Vasile- Micu Constantin, Scoala Gimnaziala ,,M.Eminescu” Lipova, Structura : Scoala
Gimnaziala satu nou, judetul Bacău

Competențe specifice:
1. • Identificarea unor servicii ale rețelei Internet (dezbatere despre www, e-mail, trasfer de date,
comert electronic, retele sociale)
2 . Descrierea rolului serviciilor rețelei Internet în satisfacerea unor nevoi din viața de zi cu zi
3 . Navigarea pe Internet

La finalul lecției elevii vor fi capabili:

C1 - Să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite


C2 - Să identifice corect serviciile oferite de Internet
C3 -. - Sa exemplifice modul de utilizare a formularelor si sa recunsoasca rolul acestora

Strategii didactice:
-Metode și procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul,
învăţarea prin descoperire
- Resurse materiale:
 videoproiector, calculatoare
 site cu informatii de specialitate http://tic-grecu.weebly.com/
 platforma Moodle
- Forme de organizare: activitate frontală şi activitate individuală
- Concepte abordate:

1. . www
2. E-mail (poșta electronica)
3. Chat
4. Operaţiunile bancare prin internet
SCENARIU DIDACTIC

1. Momentul organizatoric:
Metoda: conversația
Timp: 5 minute
Activitatea profesorului: verifică prezența, asigură/pregătește cele necesare pentru desfășurarea
activității (fișe de lucru, PC, videoproiector).
Activitatea elevilor: Elevii pregătesc caietele.

2. Captarea atenției și prezentarea titlului lecției


Scop: Elevii să intre în atmosfera lecției cu atenție și curiozitate maximă.
Metode: Actualizarea, prin conversaţie si un test cu itemi diferiti, a unor cunoştinţe anterioare,
necesare noii învăţări.
Test recapitulativ Anexa 1, test ce se regaseste pe site-ul http://tic-grecu.weebly.com/resurse.html
Materiale didactice:

Fișe de lucru
Timp:8 minute •
Activitatea profesorului:

Se scriu pe tablă titlul lecţiei şi obiectivele operaţionale vizate.


SERVICII INTERNET Cu ajutorul informatiilor grupate pe pagina http://tic-grecu.weebly.com/ si pe
platforma Moodle prezint noile cunostinte:
Cele mai utilizate servicii oferite de Internet sunt urmatoarele:;
Activitatea elevilor: Elevii, răspund solicitărilor profesorului, , notează titlul și obiectivele lecției.

3. Dirijarea învățării : C1, C2, C3…


1. www
Reprezintă ansamblul documentelor de natură hypertext distribuite fie pe Internet, fie în
reţelele locale. Aceste documente distribuite pe Web (numite şi pagini web) sunt scrise în
limbaj HTML.
Ce pagini web accesati in mod normal? Exemple!
2.E-mail (poșta electronica)
Desemnează sisteme pentru transmiterea sau primirea de mesaje, de obicei prin Internet.
Cei mai cunoscuți furnizori de servicii e-mail sunt: Yahoo! (Yahoo! Mail), Microsoft
(Hotmail), Google (Gmail), etc.
Aveti adrese de email? La ce furnizori?

3.Chat
Desemnează un dialog sau schimb de replici (text) scrise și transmise instantaneu între
două sau mai multe persoane, prin intermediul unui canal electronic de transmitere a
informației, de obicei în Internet. Chatul poate fi realizat ori prin browser, ori cu ajutorul
unor programe dedicate cum ar fi Yahoo! Messenger, Skype și altele.
Ce servicii de chat utilizati? La ce este util chat-ul?

4.Operaţiunile bancare prin internet


Internetul bancar măreşte foarte mult gradul de libertate al celor care fac plăţi sau transferă
fonduri, nefiind obligaţi să se deplaseze la bancă. Mai mult, internetul bancar poate fi
accesat de la orice calculator care are conexiuni la internet, deci emitentul instrucţiunii de
plată poate să nici nu posede un calculator la domiciliu.

5. Portal
Un site folosit pe post de uşă de intrare în Internet sau ca punct de plecare/agregare a
multor altor siteuri şi servicii online (de la informaţii utile, chat, email până la shopping şi
linkuri).
Exemple de portaluri:
http://portal.edu.ro/, http://portal.just.ro/

6.Comerţul electronic (E-Commerce)


Reprezintă modul de cumpărare sau de vânzare cu ajutorul transferului de date la distanţă.
Acesta este modul specific marilor companii comerciale care duc o politică de dezvoltare a
marketingului.
Ati folosit serviciul de comert electronic?
7.Formular
Reprezintă un ansamblu de zone active alcătuit din butoane, casete de selecţie, câmpuri de
editare etc. Formularele Web permit utilizatorilor să introducă efectiv informaţii şi să le
transmită serverului. Formularele pot varia de la o simplă caseta de text, pentru
introducerea unui şir de caractere pe post de cheie de căutare - element caracteristic
tuturor motoarelor de cautare din Web, până la o structură complexă, cu multiple secţiuni,
care oferă facilităţi puternice de transmisie a datelor.
Cand completati un formular? Pt crearea unei pagini de facebook?

8.Grupurile de știri(grupuri de discuții sau forumuri de discuții )


Reprezintă largi sisteme de comunicare prin care persoane având diverse preocupări și
pasiuni schimbă informații, discută pe baza unor teme de interes general sau particular sau
pun diferite întrebări.
Cautati un forum de discutii pe o tema care va intereseaza!

9.Motor de căutare
Repezintă un program căutător, care accesează Internetul în mod automat și frecvent și
care stochează titlul, cuvinte cheie și, parțial, chiar conținutul paginilor web într-o bază de
date.Cele mai utilizate sunt: Google, Yahoo, Bing.

10.Web hosting
Serviciul de gazduire web hosting permite atât persoanelor fizice, cât și celor juridice să
aibă un site web accesibil pe Internet. Furnizorul acordă clientului spațiu de memorare pe
un server conectat la Internet.
Ex de web hosting- weebly, blogspot.

11. Platforme elearning


Permit interacţiunea dintre procesul de predare/învăţare si tehnologiile informaţionale–
TIC–acoperind un spectru larg de activităţi, de la învăţământul asistat de calculator până la
învăţământul desfăsurat în intregime în manieră
online.
Ex. Moodle, Ael, etc
Scop:. • Elevii acceseaza pagina http://tic-grecu.weebly.com/ care contine informatiile
prezentate.
• Elevii acceseaza platforma Moodle
• Elevii acceseaza platforma Moodle
• Elevii răspund la întrebări, formulează ei înşişi întrebări
Metode: conversația, explicația, jocul, exercițiul, învățare prin descoperire, observarea,
, Materiale didactice: Anexa 1 - fișa de lucru
Timp: 35 minute
Activitatea profesorului:
Întreabă elevii dacă au mai auzit despre noțiunea invatate și în ce context și îi invită să spună ce cred ei
că înseamnă.
Definește și explică elevilor noțiunilt din lectie:
Fixarea cunoştinţelor şi realizarea feed-back-ului:
Test pentru fixarea cunoştinţelor despre Serviciile Internet. Testul de fixare a cunostintelor conţine itemi cu
un singur răspuns la alegere din Anexa 2.
Testul se regaseste pe site-ul http://tic-grecu.weebly.com/resurse.html

Strategii pentru lucrul diferențiat:


-
elevii care lucrează mai repede discută cu profesorul soluția găsită și rezolvă în plus activitățile din fișa
de lucru 2.
-elevii care lucrează mai încet sunt îndrumați de profesor, acesta explicându-le ce au de făcut, astfel
încât să poată realiza sarcinile de lucru.
4. Tema pentru acasă : rezolvarea cerințelor trecute pe fișa de lucru, la secțiunea ”TEMĂ”

Bibliografie:

 http://www.informaticainscoli.ro/doku.php
TEST RECAPITULATIV

A. Realizati corespondenta:

1.Internet a) Este o extensie a unei rețele Intranet, în mod special pe World Wide Web, ce
permite comunicarea între anumite instituții și a oamenilor din aceastã rețea Extranet, în cele mai
multe cazuri oferind un acces limitat la rețeaua Intranet a acestor organizații.

2.Intranet b) Desemnează o rețea mondială unitară de calculatoare și alte aparate cu adrese


computerizate, interconectate conform protocoalelor (regulilor) de comunicare „Transmission
Control Protocol” și „Internet Protocol”, numite împreună „stiva TCP/IP”. El oferă utilizatorilor săi
o multitudine de informații și servicii precum e-mail, www, FTP, găzduire web (web hosting) și
multe altele.

3.Extranet c) Este o rețea informatică privată a unei companii, similară ca funcționalitate cu


mediul Internet. Intranet-ul pune la dispoziția angajaților resursele companiei, nepermițând
drepturi la informațiile confidențiale utilizatorilor cu acces la Internet.

1 2 3

B. Alegeti varinata corecta:

1.Care dintre următoarele combinaţii conţin doar exemple de browsere?

a. Google, Windows, Microsoft Word

b. Facebook, Windows, Opera

c. Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera

2. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) reprezinta:


a. un protocol de stat pentru calculatoare

b. un protocol care permite comunicarea între calculatoarele din întreaga lume indiferent de
sistemul de operare instalat

c. un protocol care permite comunicarea între calculatoarele dintr-o institutie

C. Completati corespunzator:

In 1957 Departamentul de Aparare al SUA impeuna cu 4 universitati creaza prima retea numita
_
_______________

Un _________________ este o aplicație software (program) ce permite utilizatorilor să afișeze text,


grafică, video, muzică și alte informații situate pe o pagină din World Wide Web.
TEST

(de fixare a cunostintelor)

1.Care dintre următoarele combinaţii conţin doar exemple de motoare de căutare?

a. Google, Windows, Yahoo

b. MSN, AMD, Facebook

c. Google, Yahoo, Bing

d. Yahoo, Google, Mozilla Firefox

2. Documentele distribuite pe Web (numite şi pagini web) sunt scrise în limbajul:

a. FTP

b. HTML

c. de programare C++

3. Un sistem pentru transmiterea sau primirea de mesaje, de obicei prin Internet se numeste:

a. posta electronica

b. portal

c. web hosting

4. Serviciul de gazduire web hosting permite atât persoanelor fizice, cât și celor juridice să aibă:

a. o adresa de email personala

b. un site web accesibil pe Internet

c. o adresa de email publica


5. Grupurile de știri(grupuri de discuții sau forumuri de discuții )

a. reprezintă largi sisteme de comunicare prin care persoane având diverse preocupări și pasiuni schimbă
informații, discută pe baza unor teme de interes general sau particular sau pun diferite întrebări.

b. nu permit schimbul de informatii

c. permit schimbul de numere de telefon in vederea unor contacte viitoare.

TEMĂ : Realizati o lista cu furnizori de servicii de email, portaluri, motoare de cautare, grupuri de stiri si
programe de chat.

SERIA1 GRUPA 2

S-ar putea să vă placă și