Sunteți pe pagina 1din 1

PROIECT DE LECŢIE

Data:04.12.2017
Unitatea de învăţământ:Scoala Gimnaziala ,,Mihai Viteazul’’
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina:Biologie
Clasa:a V-a
Propunător:
Tema:Ecosistemul unei peșteri
Timp:50 min.

Competenţe specifice:
1.1 Extragerea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru
identificarea caracteristicilor unor sisteme biologice, a unor procese și fenomene
1.2 Realizarea dirijată a unor activități simple de investigare pe baza unor fișe de lucru date
2.1 Organizarea informațiilor științifice după un plan dat
2.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă
3.1. Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.1. Utilizarea achizițiilor din domeniul biologiei în viața cotidiană

Obiective operaționale:
O1-Să definească noțiunea de ecosistem
O2-Să descrie biotopul ecosistemului unei peșteri
O3-Să descrie biocenoza ecosistemului precum și adaptările organismelor la mediul de viață
O4- Să conștientizeze importanța conservării unui ecosistem de peșteră.

Tipul lecției:mixtă

Demersul didactic:
a.Resurse procedurale:
a.Resurse procedurale:
−conversația euristică,explicația,descrierea,observatia,demonstratia,joc didactic, metoda
mozaicului,metoda ciorchinelui
b.Resurse materiale:
-foi flip-chart,plicuri cu imagini,fișe de lucru,cretă colorată,teste de evaluare
formative,prezentare ppt,videoproiector,laptop,markere
c.Forma de activitate:frontal,pe grupe,individual
Evaluare:formativă prin chestionare orală si test de evaluare formativ
Locul de desfasurare: laboratorul de biologie

S-ar putea să vă placă și