Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Vasile Mitru, Tașca


PROFESOR: Arsene Elena-Crinuța
DATA: 30.03.2022
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
OBIECTUL: Limba și literatura română
CLASA: a VII- a
SUBIECTUL: Numeralul
TIPUL LECŢIEI: actualizare și consolidare a cunoștințelor
TIMP ALOCAT: 50ʼ

COMPETENŢE GENERALE:
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de
comunicare monologată și dialogată;
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse;

COMPETENȚE SPECIFICE:
2.2. utilizarea în mod nuanțat a categoriilor lexicale într-un mesaj oral;
2.3. utilizarea corectă a relațiilor sintactice în textele orale proprii;
4.2. utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoștințelor de morfo-sintaxă, folosind adecvat
semnele ortografice și de punctuație.

COMPETENȚE DERIVATE:
C1 - identificarea numeralelor dintr-un textul dat;
C2 - precizarea felului numeralului;
C3 - numirea valorilor numeralului, într-un context dat;
C4 - menţionarea funcţiilor sintactice îndeplinite de numerale, în enunţuri date sau construite
de elevi;
C5 - folosirea corectă a numeralelor în enunțuri
STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode și procedee didactice: conversația euristică, exercițiul, învățarea prin descoperire,


explicația, analiza gramaticală, jocul didactic.
Forme de organizare a activității: activitate frontală, în perechi, individuală.
Metode și tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversația examinatoare, aprecierea
verbală,
Resurse:
 Umane: elevii clasei a VII-a
 Materiale/mijloace de învățământ: tablă, marker, caiete de notițe, fișe de lucru,
manualul, platforma Școala din Valiză, tablete
 De timp: 50 de minute
Locul desfășurării activității: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
1. Ilie, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative,
ediția a II-a revăzută și adăugită, Iași, Polirom.
2. Nicola, Ioan, 1994, Pedagogie, ediția a II-a, București, EDP R.A.
3. Ministerul Educației și Cercetării, Consiliul național pentru curriculum,2002, Ghid
metodologic pentru aplicarea programelor de limba și literatura română, învățământ
primar și gimnazial, București, Aramis Print
4. Caietul inteligent, clasa a VII-a, Art, 2018.
5. Exerciții practice de limba română, Paralela 45, 2020.
6. Maravela, Doina, De la dificultăți gramaticale la joc e doar un pas, Editura Olimpias,
Galați, 2019.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Secvența Timp și Activitatea didactică a profesorului și activitatea elevilor Strategii


crt. lecției competen didactice
țe
1 Moment 2ʼ Verific prezența elevilor și existența materialelor de lucru. discuția
organizatoric Elevii nu au avut temă deoarece ora anterioară au avut test.

2 Captarea 3ʼ Voi menționa faptul că limba română, în special gramatica se înrudește cu expunerea
atenției matematica și că în diferite contexte suntem nevoiți să apelăm la numere,
adică la numerale.
3 Anunțarea 1ʼ Elevii sunt anunțați că vom actualiza și consolida informațiile despre numeral, expunerea
temei și a studiate la clasa a VI-a și se enumeră obiectivele operaționale. Se scrie titlul
obiectivelor pe tablă.
4 Desfășurarea 25ʼ Voi explica elevilor ce vor face în lecția curentă (se anunță scopurile și metoda lucrul în
propriu-zisă a de abordare). Li se comunica elevilor ce activități vor trebui să facă și de ce perechi
lecției C1 materiale au nevoie. analiza
C2 Cu ajutorul profesorului elevii vor da definiții ale numeralelor cardinale și gramaticală
C3 ordinale și ulterior exemple. Pornind de la exemplele date, elevii vor descoperi explicația
C4 că numeralele sunt de două feluri: simple și compuse. Numeralele cardinale nu învățarea prin
descoperire
au gen, cu excepția numeralelor unul/una , doi/două și compusele acestora.
explicația
Numeralele cardinale au forme diferite de gen: primul/prima, al doilea/a doua,
conversaţia
etc.
exercițiul
Voi scrie enunțuri diferite pe tablă , astfel elevii putând identifica valorile analiza
numeralului. Elevii vor lua notițe.
Numeralul poate avea trei valori morfologice:

 valoare adjectivală, când determină un substantiv cu care se acordă în gen


și caz: trei copii, a doua scenă;
 valoare pronominală, când înlocuiește un substantiv: Doi dintre actori au
întârziat la repetiții. A treia a întârziat.;
 valoare substantivală, fie când denumește numeric un obiect, de
exemplu tramvaiul 36, anul 1918 etc., fie când este folosit în enunțurile
matematice, precum Doi plus trei fac cinci.

Ghidați de mine, elevii vor exemplifica pentru fiecare valoare a numeralului ,


funcții sintactice încadrate în cele 4 cazuri: nominativ, acuzativ,genitiv și
dativ.
5 16ʼ Elevii vor accesa platforma Școala din Valiză și vor rezolva exerciții Problemati-
Fixarea C1 interactive despre valorile numeralului și funcțiile sintactice ale acestuia. zarea
cunoștințelor
C2 În completare vor primi fișa de lucru conversaţia
și obținerea
exercițiul
performanței C3 (Valorile numeralului; funcții sintactice și exerciții de scriere corectă)
analiza
C4 ce cuprinde exerciții de identificare a valorilor numeralului în enunțuri date,
C5 de asociere a numeralelor cu funcțiile sintactice corespunzătoare, de alegere a
formelor corecte și de exemplificare a valorilor morfologice multiple ale
cuvântului o. Elevii vor rezolva exercițiile lucrând în perechi.
Voi monitoriza activitatea elevilor, ajutându-i să depăşescă momentele
dificile.
Cele două eleve cu CES vor primi fisă adecvată nevoilor speciale.
6 Asigurarea Se dă tema pentru acasă: exerciții de identificare și de analiză a numeralului explicația
retenției și a 2ʼ din Caietul elevului, pag 144-145. Elevii vor primi explicații pentru realizarea
transferului temei.
7 Aprecieri 1ʼ Se fac aprecieri cu carcter general legate de modul și gradul de participare a expunerea
generale elevilor la activitatea desfășurată, recomandări individuale și generale asupra
activității, se notează elevii care s-au remarcat prin calitatea răspunsurilor.

S-ar putea să vă placă și