Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială „Prof. Ion Vişoiu”


Profesor: David Andreea-Georgiana
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: Din carte spre departe
Subiectul lecţiei: Acte de limbaj: a explica, a recomanda, a afirma
Tipul lecţiei: Asimilare de noi cunoştinţe
Data: 07.06.2023

DEMERSUL DIDACTIC

1. SCOPUL LECŢIEI: de a asimila noi cunoştinţe despre actele de limbaj şi de a forma


elevilor capacitatea de utilizare a informaţiilor învăţate în comunicare. Totodată,
activitatea vizează dezvoltarea atitudinilor comunicative ale elevilor.

2. MOTIVAŢIA: Activitatea desfăşurată oferă elevilor posibilitatea de a acumula


noţiuni cu privire la actele de limbaj prin exerciţii practice şi joc de rol. Elevii vor
învăţa despre elementele unei situaţii de comunicare şi să precizeze semnificaţiile
mesajului atunci când acesta face trimitere la explicare, afirmare, recomandare.
Totodată, se pune accent pe actulizarea cunoştinţelor cu privire la actele de limbaj
studiate anterior şi pe învăţarea unor noi termeni, folosindu-se procedee şi metode de
predare activ-participative.

3. A. COMPETENŢE GENERALE VIZATE:

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin


receptarea şi producerea textului oral.
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în
situaţii de comunicare monologată şi dialogată.
5. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale şi
scrise.

B. COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:


1.1 Identificarea temei, a unor informaţii esenţiale şi de detaliu, a intenţiilor de
comunicare explicite/ a comportamentelor care exprimă emoţii din texte narative,
monologate sau dialogate

1
1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi a unor
idei, exprimând opinii, emoţii şi sentimente prin participarea la discuţii pe teme
familiare, de interes sau pornind de la textele ascultate/citite
1.3. Identificarea unor elemente paraverbale şi nonverbale, în funcţie de situaţia de
comunicare
1.4. Realizarea unei interacţiuni verbale cu doi interlocutori, folosind strategii simple
de ascultare activă și manifestând un comportament comunicativ politicos faţă de
interlocutor(i)
4.2 Aplicarea conştientă a achiziţiilor lexicale şi semantice de bază din limba română
standard, prin exprimarea corectă a intenţiei comunicative.

VALORI SI ATITUDINI

 Stimularea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diverse mesaje receptate.


 Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare prin conștientizarea impactului
limbajului asupra celorlalți și prin nevoia de a înțelege și de a folosi limbajul într-o
manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social.
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia
pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea orizontului cultural.

4. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La finalul activităţii didactice, elevii vor fi capabili:


a) Obiective cognitive:

O1– să definească sensul cuvintelor a explica, a recomanda, a afirma;


O2 – să prezinte elementele unei situaţii de comunicare;
O3 – să construiască o situaţie de comunicare;
O4– să precizeze semnificaţiile mesajului atunci când acesta vizează explicarea,
recomandarea, afirmarea;
O5– să argumenteze necesitatea îmbinării elementelor nonverbale, verbale şi
paraverbale în actele de comunicare (a explica, a recomanda, a afirma);
O6 – să analizeze specificitatea mesajului în comunicarea cotidiană în funcţie de
context.

b) Obiective afective:
O7 – să manifeste atenţie la exprimarea orală şi scrisă;
O8– să participe cu interes la activitate;
O9 - să se implice activ în cadrul lecţiei, să prezinte situaţii de comunicare sugerate de
profesor;
O10 – să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în rezolvarea sarcinilor
prezentate;

2
c) Obiective psihomotorii:
O11– să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite: tabla, spaţiul caietului, fişele de
lucru.

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE ŞI PROCEDEE
- Brainstorming (cunoștințele însușite anterior de către elevi despre actele de
limbaj studiate anterior, precum şi informaţiile acumulate cu privire la schema
comunicării)
- metoda ciorchinelui;
- conversaţia euristică;
- explicaţia, exerciţiul;
- învăţarea prin descoperire;
- exerciţiul: scris/oral, de identificare, creativ, ludic, de spargere a gheţii; jocul de
rol, problematizarea (crearea/imaginarea unor situaţii specifice)
- metoda R.A.I.

2. FORME DE ORGANIZARE A ELEVILOR


- activitatea frontală îmbinată cu activitatea individuală;
- activitate pe grupe

3. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT
- manualul de limba română;
- caietele elevilor;
- tabla;
- fişe de lucru;
- video-proiector;
- markere;
- joc interactiv Wordwall.
- Video-uri/scurte filmulete specifice fiecărui act de limbaj studiat, laptop.

RESURSE:

1. BIBLIOGRAFICE:

a) metodice:
- Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală,
Editura Collegium, Polirom, Iaşi 1999;
- Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu- structuri didactice
deschise, Editura Paralela 45, Piteşti, 2003;

3
- Constantin Parfene, Aspecte teoretice şi experimentale în studiul literaturii în
şcoală, Editura Universităţii „Al. I. Cuza”, Iaşi, 2002.
- Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu,
Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
- Pamfil, Alina, Metodica şi practica predării limbii şi literaturii române.

b) didactice:
- Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman
Limba şi literatura română, manual pentru clasa a V-a, Grupul Editorial Art,
Bucureşti, 2017.

c) pedagogice:
- Constantin Cucoş (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de
definitivare şi gradele didactice, Editura Polirom, Iaşi, 1998.

d) oficiale:
- M.E.C., Învăţarea activă, Bucureşti, 2001.
- M.E.C.T.S., Programe şcolare. Limba şi literatura română clasele a V-a – a
VIII-a, Bucureşti, 2017.

2. TEMPORALE:
- 50 minute
3. UMANE:
- elevii clasei a V-a
4. EDUCAŢIONALE
- capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele însuşite anterior.

Forme de evaluare:
- tradiţionale: orală, scrisă (redactarea unor cerinţe în scris), practică (realizarea
sarcinilor de lucru, implicarea activ-participativă a elevilor în activitate);
- alternative: observaţia şi investigaţia, jocul de rol.
Tipul evaluării:
- formativă sau continuă
- calitativă: prin opinii, aprecieri, feedback constant
- observaţia sistematică
- aprecieri verbale

DEMERSUL DIDACTIC:

I. EVOCARE

1. Moment organizatoric:
Profesorul stabileşte ordinea în clasă, face cunoştinţă cu elevii, asigură cele necesare
desfăşurării lecţiei.

4
2. Valorificarea temei:
Profesorul va controla caietele de temă ale elevilor. Discută cu elevii în legătură cu
sarcina de învăţare pe care au avut-o de rezolvat. Elevii prezintă temele efectuate acasă şi
vor răspunde la întrebările adresate, frontal, de către profesor.

3. Actualizarea cunoştinţelor anterioare:


Folosind metoda brainstorming-ului, profesorul reactualizează cunoştinţele însuşite
anterior de elevi:

Cine îmi poate spune ce reprezintă de fapt comunicarea? La ce vă trimite cu gândul?


De câte feluri poate fi comunicarea?(verbală, nonverbală, paraverbală) Prin ce se realizează
fiecare tip de comunicare în parte?
Cum se numesc participanţii la o situaţie de comunicare?
Acum că am clarificat şi ne-am reamintit împreună care sunt acestea, v-aş ruga să vă gândiţi
la alte elemente care apar într-o situaţie de comunicare.

II. REALIZAREA SENSULUI

4. Captarea atenţiei
Pentru a capta interesul elevilor, profesorul va pune pe fundal un sunet deranjant în
timp ce acesta va discuta cu elevii. Scopul acestui exerciţiu este de a observa reacţia
elevilor. Elevii vor comunica ce anume i-au deranjat şi de ce nu au putut fi atenţi la
cele transmise de mine. Le arăt că pentru a avea o comunicare eficientă nu este de
ajuns doar să transmit informaţia, ci sunt importante şi alte elemente ale comunicării:
zgomotele de fundal, atitudinea emiţătorului, sentimentele acestuia etc.

5. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor


Profesorul va anunţa elevii că vor studia o lecţie de comunicare şi asimilare de noi
cunoştinţe. Se vor transmite obiectivele lecţiei. Profesorul va nota, pe tablă, data şi
titlul lecţiei (Actele de limbaj: a explica, a recomanda, a afirma). Elevii vor nota titlul
lecţiei pe caietele de clasă. Profesorul le cere elevilor să deschidă manualul la pagina
183.

6. Dirijarea învăţării:
Apelând la metoda brainstormingului, profesorul le va solicita elevilor să enumere
părţile componente ale unei situaţii de comunicare. Profesorul le transmite elevilor că
într-o comunicare nu se transmit doar informaţii, ci şi unele atitudini comunicative:
starea emiţătorului, aşteptările acestuia de la receptor, precum şi anumite acte de
limbaj (a explica, a recomanda, a afirma). Se vor defini şi exemplifica prin video-uri
specifice fiecare act de comunicare în parte.

5
7. Obţinerea performanţei: În continuare, profesorul le va arăta elevilor o serie de trei
video-uri în care emiţătorul adoptă diferite atitudini în funcţie de mesajul pe care
doreşte să-l transmită. Primul video va cuprinde o explicaţie referitoare la o reţetă şi
modul în care pot fi preparată aceasta. Se clarifică termenul explicaţie ca act de limbaj.
Al doilea video va face referire la o recomandare turistică. În acest exemplu,
vorbitorul face recomandări pentru a convinge receptorul să viziteze un anumit oraş.
Profesorul le va explica copiilor semnificaţia termenului recomandare. Ultimul video
va avea în vedere afirmarea. Emiţătorul oferă simple informaţii, fără a avea alt scop.
Se vor oferi explicaţii şi în privinţa ultimului termen.Elevii vor nota informaţiile pe
caiet. În continuare, profesorul va propune o activitate pe grupe şi va împărţi clasa în
patru echipe. Fiecare grupă va primi o situaţie de zi cu zi.(Joc de rol)

8. Asigurarea feedback-ului:
Feedback-ul se realizează pe tot parcursul orei. Profesorul va face aprecieri pentru fiecare
răspuns formulat corect, va încuraja elevii să participe activ în cadrul lecţiei, va face
sugestii şi va reformula răspunsurile care nu sunt construite corect sau care nu sunt
concludente.

9.Asigurarea retenţiei şi transferului:


Pentru a fi sigur de atingerea tuturor obiectivelor propuse, profesorul le va propune
elevilor rezolvarea exerciţiilor de la rubrica Aplicaţii, pagina 184, din manual. Elevii vor
lucra în grupe de către 4-5 membrii, iar fiecare echipă va nota răspunsurile la tablă şi în
caiete.

III. REFLECŢIE:
10.Tema pentru acasă:
Elevii vor primi ca temă pentru acasă să realizeze o recomandare cu privire la un loc
îndrăgit. Recomandă-i celui mai bun prieten al tău să viziteze un anumit loc de care ai
fost fascinat şi care ţi-a atras atenţia din călătoriile tale cu familia (poate fi un oraş, un
castel vechi, un monument istoric, un parc, o grădină zoologică etc.) În realizarea
acestei compuneri vei avea în vedere valorificarea informaţiilor învăţate în clasă. Vei
folosi structuri precum: îţi recomand să..., îţi propun să..., te sfătuiesc să... etc.

IV. EVALUARE (Aprecieri stimulative):


Profesorul va face aprecieri generale şi individuale asupra răspunsurilor elevilor şi îi va
motiva pe cei care s-au descurcat foarte bine.

S-ar putea să vă placă și