Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Realizarea de produse

Şcoala Gimnazială Nr
Disciplina: Educaţie tehnologică
Clasa: a VII-a
Modulul: Materiale şi tehnologii
Data:
Mediul de instruire: sala de clasă
Tipul lecției: Lecție practică
Profesor:

A. Necesitatea studierii temei


Dezvoltarea capacităţii de proiectare, executare şi valorificare a produselor din lemn, piele, textile şi ceramică.

B. Structurarea conţinutului

Produse

Textile Din lemn Piele Ceramice

Bundița Strachină
Troiță Opincuțe
populară
sculptată Miniatură
Miniatură
C. Contextul în care se realizează lecţia:

Experienţa anterioară de învăţare a elevilor Cuvinte cheie Resurse

În limba română În limba franceză În limba engleză


 Elevii posedă cunoştinţe referitoare lemn emballage packaging; wrapping Ţesături
la : ţesătură étiquette label, etiquette Fire
 Produse textile fire validité validity Piele
 Produse din lemn furnir ingrédient - Placă de lemn
 Produse din ceramică ceramică prix price Cană
 Elevii ştiu: piele bois wood Placă ceramică
 Să execute diferite tipuri de papier wrapping paper Furnir
cusături bouteille bottle Foarfece
 Procesele tehnologice de plastic mase plastice Lipici
realizare a diferitelor tipuri Marker
de produse Culori
 Cunosc elementele
costumului popular

D.Competențe specifice

1.1 Identificarea materiilor prime și materialelor în funcție de proprietățile specifice


2.1 Selectarea materiilor prime și materialelor textile, lemn, lut și piele
2.3 Executarea unor operații tehnologice de pregătire, de prelucrare și de finisare pe baza fișelor tehnologice respectând măsurile de securitate și sănătate în
muncă
3.1 Valorificarea informațiilor culese din surse diferite, utilizând terminologia și simbolurile specifice domeniului
E.Competențe derivate

Nr. Capacitatea care se urmăreşte a se Comportamentul prin care elevul doreşte Condiţii de probare a Criterii de
obiectiv dezvolta prin învăţare la elev formarea capacităţii respective comportamentului reuşită
Cd1 Să descrie procesele tehnologice pentru Prin alegerea corectă a materialelor necesare Crearea unui produs decorativ, 70%
obţinerea produselor textile, de realizării unor produse decorative. răspunsuri pe parcursul lecţiei
lemn,piele şi ceramică.
Cd2 Să identifice etapele în completarea Prin completarea corectă a unei fişe Materiale textile, lemnoase, ceramice, 90%
unei fişe tehnologice pentru un produs. tehnologice. piele, materiale auxiliare
Cd3 Să realizeze practic produse din Executarea de produse . Materiale textile, lemnoase, ceramice, 80%
materiale textile, din lemn, piele şi piele, materiale auxiliare
ceramice.
Cd4 Să analizeze şi să selecteze produsele Prin analiza fiecărui produs realizat de Produse textile, lemnoase , ceramice, 100%
în funcţie de calitate şi estetică. fiecare grupă şi prin notarea produsului. piele executate de elevi

F. Probă de evaluare
Clasa se împarte în grupe care vor realiza cate un produs decorativ ce va fi notat.

G. Strategii didactice

Nr. Etapele lecţiei Etapele de instruire Metode şi Mijloace Forme de


crt. procedee didactice organizare a
Activitatea profesorului Activitatea elevului didactice activităţii
1 Secvenţa introductivă -verifică prezenţa, pregăteşte -se pregătesc pentru oră Conversaţia
materialele necesare,
organizează elevii
2 Reactualizarea unor -adresează întrebări scurte: - ascultă întrebările, participă la Conversaţia Evaluare orală
cunoştinţe necesare 1. Care este procesul dialog Problematizarea
pentru lecţia nouă tehnologic pentru obţinerea
unui produs textil?
2. Care sunt etapele necesare
pentru obţinerea unei
ţesături?
3. Prezentaţi procesul de
obţinere a produselor din lut?
- Corectează unele confuzii.
3 Captarea atenţiei şi - prezintă elevilor materialele - privesc imaginile cu produse, îşi Conversaţia Planşe Evaluare orală
trecerea la lecţia nouă pe care le au pe masuţe şi aleg imaginea respectiva şi îşi Problematizarea Materiale textile,
câteva exemple de produse pregătesc materialele din care vor lemn, piele,
din cele pe care vor să le sa realizeze produsul respectiv ceramica
realizeze şi ei Lipici
Culori
Foarfece,
Daltă, ace, ațe
4 Antrenarea elevilor în -organizează colectivul de - ascultă explicaţiile; Conversaţia. Planşe Evaluare orală
realizarea lucrărilor elevi în patru grupe; - identifică materialele şi Problematizarea Materiale textile,
practice -Numeşte expertul în fiecare instrumentele puse la dispoziţie; lemn, piele,
grupă; - participă la dialog; Observaţia ceramică
-Îndrumă elevii pentru - stabilesc sarcinile de lucru în Lipici
realizarea produselor dorite; cadrul grupei; Culori
-Pune elevilor întrebări - execută diferite operaţii; Explicaţia Foarfece
despre cum s-au gândit să - respectă regulile de protecţia carioca, creioane
realizeze produsul ales; muncii; Studiu de caz colorate, video-
-Explică şi verifică modul de -lucrează pe fond muzical adecvat proiector, boxe
execuţie în scopul obţinerii tradițiilor populare
unor produse de calitate;

5 Fixarea cunoştinţelor şi -solicită experţilor să prezinte -privesc produsele fiecărei grupe Expoziție Evaluare. orală
a deprinderilor noi produsele executate şi le dau note; Aprecierea act.
respectând fişa tehnologică; practice
Anexa 1, 2, 3, 4
-cere elevilor să completeze
fișele de analiză puse la
dispoziție-Anexa 5
- cere elevilor să privească
fiecare produsul al celorlate
grupe şi să le noteze şi să
ceară explicaţii de la experţii
celorlate grupe acolo unde
este cazul;
6 Aprecierea activităţii, - explică modul de lucru, Conversaţia. Evaluare.
evaluarea, autoevaluarea organizarea grupului de sumativă: se
şi notarea evaluatori; apreciază
participarea la
-face aprecieri asupra oră şi activitatea
modului în care au fost practică
îndeplinite obiectivele, cum
au participat elevii la oră,
anunţă notele şi le înscrie în
catalog;

S-ar putea să vă placă și